www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?
, , aktualita
V jedné dnešní aktualitě jsme už nakousli téma procesorů Ryzen 3000 a jejich výkonu v závislosti na propustnosti pamětí RAM. Jejich výkon je dán jejich pracovním taktem a časováním, ale čeho se dočkáme využitím rychlejších pamětí? 
K oblíbeným
reklama
V prvé řadě je třeba říci, že procesory Ryzen 3000 jsou svou architekturou oproti předchozím generacím velice odlišné. Skládají se přinejmenším ze dvou samostatných čipů, anebo v případě 12 a 16jádrových modelů rovnou ze třech. Jedním z těchto čipů je I/O tvořený 14nm procesem, který je na jedné straně spojen pomocí sběrnice Infinity Fabric se 7nm čipletem tvořeným samotnými procesorovými jádry a na druhé straně zajišťuje komunikaci i s paměťmi DRAM pomocí svého Unified Memory Controller. 
 
 
Nejde tak o jednočipové řešení, jako v případě prvních dvou generací Ryzen a byla otázka, jak se z hlediska paměťově náročných operací ukáže zvláště procesor AMD Ryzen 9 3900X vybavený dvěma čiplety, které s I/O jádrem komunikují rychlostí přes 100 GB/s. Na straně pamětí se využívá "unganged" režim, takže dva 64bitové paměťové kanály mohou pracovat nezávisle na sobě, což bude výhodné především pro mnohojádrové procesory. 
 
Server techPowerUp tak otestoval procesor Ryzen 9 3900X s celkem sedmi různě nastavenými paměťmi: DDR4-2400, DDR4-2666, DDR4-3000, DDR4-3200, DDR4-3600, DDR4-4000 a pak i s DDR4-3200 v jednokanálovém režimu. Procesory AMD nyní přitom teoreticky umožní využívat paměti DDR4 na efektivním taktu až 5000 MHz (MT/s), což bylo prezentováno i na Computexu, nicméně pro mnohé uživatele bude dosažitelný takt mnohem níže, a to zhruba na DDR4-3733. 
 
Záviset to bude vedle umu uživatele ohledně nastavení BIOSu právě i na tom, co zvládne sběrnice Infinity Fabric, která stejně jako dříve pracuje na fyzickém taktu operační paměti. V případě odkazovaného testu nebylo možné dosáhnout taktu DDR4-3733 nejspíše proto, že ten už destabilizoval sběrnici procesoru, takže nejbližší nižší byla DDR4-3600, čili fyzických 1800 MHz. 
 
 
Dle celkového shrnutí aplikačních testů můžeme s využitím dobře časovaných pamětí na 3600 MT/s získat téměř o 4 % vyšší výkon než od výchozí konfigurace s 2400 MT/s. Leckoho ale může zajímat výkon pouze v konkrétní aplikaci či zátěži a zde existují velké rozdíly, které se zprůměrováním ztratí. Například v testu Tensorflow byl rozdíl v čase 194 sekund vs. 167 sekund, což už rozhodně není zanedbatelné. Podobné je to při simulaci fyziky či kompresi dat, zatímco třeba při renderování se rychlé paměti téměř neprojeví.  
 
V herních testech už je to něco zcela jiného. Provedeny byly jednak v rozlišení 720p, kdy se ukázal více než 8% nárůst výkonu (opět v průměru) a v rozlišení Full HD pak 5% nárůst. Ovšem třeba ve Far Cry 5 to konkrétně znamená rozdíl mezi 105 a 118 FPS, přičemž zrovna tato hra ocenila lépe časované paměti na 3200 MT/s než hůře časované na 3600 MT/s. 
 
Takže stále platí: pokud Ryzen, pak ideálně s dobře časovanými moduly na 3200 MT/s. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek