www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?
, , aktualita
V jedné dnešní aktualitě jsme už nakousli téma procesorů Ryzen 3000 a jejich výkonu v závislosti na propustnosti pamětí RAM. Jejich výkon je dán jejich pracovním taktem a časováním, ale čeho se dočkáme využitím rychlejších pamětí? 
K oblíbeným
reklama
V prvé řadě je třeba říci, že procesory Ryzen 3000 jsou svou architekturou oproti předchozím generacím velice odlišné. Skládají se přinejmenším ze dvou samostatných čipů, anebo v případě 12 a 16jádrových modelů rovnou ze třech. Jedním z těchto čipů je I/O tvořený 14nm procesem, který je na jedné straně spojen pomocí sběrnice Infinity Fabric se 7nm čipletem tvořeným samotnými procesorovými jádry a na druhé straně zajišťuje komunikaci i s paměťmi DRAM pomocí svého Unified Memory Controller. 
 
 
Nejde tak o jednočipové řešení, jako v případě prvních dvou generací Ryzen a byla otázka, jak se z hlediska paměťově náročných operací ukáže zvláště procesor AMD Ryzen 9 3900X vybavený dvěma čiplety, které s I/O jádrem komunikují rychlostí přes 100 GB/s. Na straně pamětí se využívá "unganged" režim, takže dva 64bitové paměťové kanály mohou pracovat nezávisle na sobě, což bude výhodné především pro mnohojádrové procesory. 
 
Server techPowerUp tak otestoval procesor Ryzen 9 3900X s celkem sedmi různě nastavenými paměťmi: DDR4-2400, DDR4-2666, DDR4-3000, DDR4-3200, DDR4-3600, DDR4-4000 a pak i s DDR4-3200 v jednokanálovém režimu. Procesory AMD nyní přitom teoreticky umožní využívat paměti DDR4 na efektivním taktu až 5000 MHz (MT/s), což bylo prezentováno i na Computexu, nicméně pro mnohé uživatele bude dosažitelný takt mnohem níže, a to zhruba na DDR4-3733. 
 
Záviset to bude vedle umu uživatele ohledně nastavení BIOSu právě i na tom, co zvládne sběrnice Infinity Fabric, která stejně jako dříve pracuje na fyzickém taktu operační paměti. V případě odkazovaného testu nebylo možné dosáhnout taktu DDR4-3733 nejspíše proto, že ten už destabilizoval sběrnici procesoru, takže nejbližší nižší byla DDR4-3600, čili fyzických 1800 MHz. 
 
 
Dle celkového shrnutí aplikačních testů můžeme s využitím dobře časovaných pamětí na 3600 MT/s získat téměř o 4 % vyšší výkon než od výchozí konfigurace s 2400 MT/s. Leckoho ale může zajímat výkon pouze v konkrétní aplikaci či zátěži a zde existují velké rozdíly, které se zprůměrováním ztratí. Například v testu Tensorflow byl rozdíl v čase 194 sekund vs. 167 sekund, což už rozhodně není zanedbatelné. Podobné je to při simulaci fyziky či kompresi dat, zatímco třeba při renderování se rychlé paměti téměř neprojeví.  
 
V herních testech už je to něco zcela jiného. Provedeny byly jednak v rozlišení 720p, kdy se ukázal více než 8% nárůst výkonu (opět v průměru) a v rozlišení Full HD pak 5% nárůst. Ovšem třeba ve Far Cry 5 to konkrétně znamená rozdíl mezi 105 a 118 FPS, přičemž zrovna tato hra ocenila lépe časované paměti na 3200 MT/s než hůře časované na 3600 MT/s. 
 
Takže stále platí: pokud Ryzen, pak ideálně s dobře časovanými moduly na 3200 MT/s. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Lidé zapalují 5G vysílače, prý mohou za šíření nemoci COVID-19 Lidé zapalují 5G vysílače, prý mohou za šíření nemoci COVID-19
Konspirační teoretici tvrdí, že 5G datové připojení může způsobit rakovinu a poškození mozku, nyní přidávají další problém. Má totiž dle jejich názoru pomoci šířit nemoc COVID-19. Lidé proto začali vyhrožovat společnostem a ničit 5G vysílače.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek