www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?

Ryzen 3000 a RAM: jak škáluje výkon s propustností pamětí?
, , aktualita
V jedné dnešní aktualitě jsme už nakousli téma procesorů Ryzen 3000 a jejich výkonu v závislosti na propustnosti pamětí RAM. Jejich výkon je dán jejich pracovním taktem a časováním, ale čeho se dočkáme využitím rychlejších pamětí? 
K oblíbeným
reklama
V prvé řadě je třeba říci, že procesory Ryzen 3000 jsou svou architekturou oproti předchozím generacím velice odlišné. Skládají se přinejmenším ze dvou samostatných čipů, anebo v případě 12 a 16jádrových modelů rovnou ze třech. Jedním z těchto čipů je I/O tvořený 14nm procesem, který je na jedné straně spojen pomocí sběrnice Infinity Fabric se 7nm čipletem tvořeným samotnými procesorovými jádry a na druhé straně zajišťuje komunikaci i s paměťmi DRAM pomocí svého Unified Memory Controller. 
 
 
Nejde tak o jednočipové řešení, jako v případě prvních dvou generací Ryzen a byla otázka, jak se z hlediska paměťově náročných operací ukáže zvláště procesor AMD Ryzen 9 3900X vybavený dvěma čiplety, které s I/O jádrem komunikují rychlostí přes 100 GB/s. Na straně pamětí se využívá "unganged" režim, takže dva 64bitové paměťové kanály mohou pracovat nezávisle na sobě, což bude výhodné především pro mnohojádrové procesory. 
 
Server techPowerUp tak otestoval procesor Ryzen 9 3900X s celkem sedmi různě nastavenými paměťmi: DDR4-2400, DDR4-2666, DDR4-3000, DDR4-3200, DDR4-3600, DDR4-4000 a pak i s DDR4-3200 v jednokanálovém režimu. Procesory AMD nyní přitom teoreticky umožní využívat paměti DDR4 na efektivním taktu až 5000 MHz (MT/s), což bylo prezentováno i na Computexu, nicméně pro mnohé uživatele bude dosažitelný takt mnohem níže, a to zhruba na DDR4-3733. 
 
Záviset to bude vedle umu uživatele ohledně nastavení BIOSu právě i na tom, co zvládne sběrnice Infinity Fabric, která stejně jako dříve pracuje na fyzickém taktu operační paměti. V případě odkazovaného testu nebylo možné dosáhnout taktu DDR4-3733 nejspíše proto, že ten už destabilizoval sběrnici procesoru, takže nejbližší nižší byla DDR4-3600, čili fyzických 1800 MHz. 
 
 
Dle celkového shrnutí aplikačních testů můžeme s využitím dobře časovaných pamětí na 3600 MT/s získat téměř o 4 % vyšší výkon než od výchozí konfigurace s 2400 MT/s. Leckoho ale může zajímat výkon pouze v konkrétní aplikaci či zátěži a zde existují velké rozdíly, které se zprůměrováním ztratí. Například v testu Tensorflow byl rozdíl v čase 194 sekund vs. 167 sekund, což už rozhodně není zanedbatelné. Podobné je to při simulaci fyziky či kompresi dat, zatímco třeba při renderování se rychlé paměti téměř neprojeví.  
 
V herních testech už je to něco zcela jiného. Provedeny byly jednak v rozlišení 720p, kdy se ukázal více než 8% nárůst výkonu (opět v průměru) a v rozlišení Full HD pak 5% nárůst. Ovšem třeba ve Far Cry 5 to konkrétně znamená rozdíl mezi 105 a 118 FPS, přičemž zrovna tato hra ocenila lépe časované paměti na 3200 MT/s než hůře časované na 3600 MT/s. 
 
Takže stále platí: pokud Ryzen, pak ideálně s dobře časovanými moduly na 3200 MT/s. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře