www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 5000 nabídnou nový Precision Boost Overdrive 2 se slibem vyššího výkonu

Ryzen 5000 nabídnou nový Precision Boost Overdrive 2 se slibem vyššího výkonu
, , aktualita
Společnost AMD přináší společně s procesory Ryzen 5000 také novou verzi technologie Precision Boost Overdrive, která se stará o zajištění vysokého výkonu na základě teplot a napájení. Co nabízí verze 2?
K oblíbeným
reklama
AMD Precision Boost Overdrive 2 je součástí nových procesorů Ryzen 5000 a dle výrobce půjde v tomto případě především o provoz s nižším napětím, respektive o nastavení co možná nejnižšího napětí na celé výkonnostní/frekvenční křivce a dle toho se jedná o Curve Optimizer. Systém se zde nebude spoléhat na fixní nastavení napájecího napětí a namísto toho bude využívat interní senzory procesoru. 
 
 
Každý procesor je svým způsobem unikát, takže má smysl, aby se systém Precision Boost Overdrive choval v závislosti na vlastnostech konkrétního kusu a ne aby využíval univerzální přednastavené hodnoty. Precision Boost Overdrive 2 se tak bude i nadále starat o zajištění maximálního výkonu, ale nově zkusí zajistit snížení spotřeby a teplot pomocí nižšího napětí při jistých taktech. 
 
 
A jak ukazuje druhý obrázek, je zřejmé, že k tomu bude příležitost zvláště při nižších taktech, takže jde v podstatě o automatickou funkci pro provoz procesoru s nižším než nominálním napětím, která bude velice rapidně upravovat hodnoty, a to po milisekundách. 
 
 
Precision Boost Overdrive 2 bude k dispozici až v chystané verzi AGESA 1180, kterou AMD připraví pro desky s čipsety sérií 400 a 500, přičemž my budeme muset samozřejmě počkat na to, až na nich postaví nové verze BIOSů výrobci desek a dají je k dispozici. 
 
 
AMD také tvrdí, že je tu díky adaptivním úpravám napětí možnost získat větší rezervu s ohledem na výdej tepla, což se může odrazit ve výkonu. Konkrétně v případě procesoru Ryzen 9 5900X to může být nárůst o 2 procenta v jednovláknovém a dokonce až o 10 procent ve vícevláknovém zatížení.
 
 
Dle AMD má nový Precision Boost Overdrive 2 nejvyšší šanci přinést pozorovatelnou změnu právě v případě procesorů, které jsou vybaveny více CCD, což jsou v této době z generace Zen 3 zatím jen dva, a to právě Ryzen 9 5900X a pak Ryzen 9 5950X. Ty mají dva CCD, neboli čiplety a je zřejmé, proč tomu tak je. Právě u procesorů s více čiplety je nejvyšší šance, že mezi jednotlivými jádry v nich budou největší rozdíly, neboť jde o dva různé kusy křemíku, a to nehledě na vysoký počet jader. 
 
Uživatelé budou mít možnost zapnout Curve Optimizer nejdříve v BIOSu a později v příštím roce bude pro tuto funkci připraven také Ryzen Master. Některé neuvedené desky ale mohou mít tuto novinku již v BIOSu s AGESA 1100, ovšem oficiální nasazení přijde až ve zmíněné verzi 1180 chystané na prosinec. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu Blue Origin: Vylepšená kabina pro posádku zvládla první let, pasažéři by mohli startovat v dubnu
Blue Origin je kosmická společnost, která v budoucnu plánuje dopravovat lidi do vesmíru. Nedávno tato firma provedla úspěšný testovací let s raketou New Shepard a vylepšenou verzí kabiny pro cestující.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC Muž má poslední dva pokusy uhádnout heslo, jinak přijde o 7000 BTC
S rostoucími cenami Bitcoinu roste i počet případů, kdy si lidé uvědomí existenci svých Bitcoinů z minulosti, ale nemají k nim přístup. Další muž si takto nemůže vzpomenout na heslo a chybí mu už jen dva pokusy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0 Výrobci desek si už chystají pro AMD 400 a 500 Series AGESA verze 1.2.0.0
Výrobci desek si připravují nové verze BIOSů vybavené mikrokódem AGESA 1.2.0.0, které byly slíbeny už před několika měsíci jako konečně "to pravé" pro desky 400 a 500 Series a nové Ryzeny 5000. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr Astronomové se blíží k detekci gravitačních vln ze supermasivních černých děr
Malé gravitační vlny, které tu a tam projdou skrz Zemi a detektory, už dávno bereme jako hotovou věc, ovšem pokud existují ony, měly by naším prostorem v podstatě nepřetržitě postupovat i velké vlny ze supermasivních černých děr. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K Herní testy nového Core i9-11900K ukazují srovnatelný výkon s 10900K
Intel sice minulý týden ukázal benchmarky, dle nichž si chce opět vzít titul výrobce nejvýkonnějších herních procesorů, ovšem ukazuje se, že ve skutečnosti by to mohlo být poněkud jiné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář