www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 5000 nyní zvládnou až 5 GHz díky Clock Tuner for Ryzen (CTR)

Ryzen 5000 nyní zvládnou až 5 GHz díky Clock Tuner for Ryzen (CTR)
, , aktualita
Jurij Bublij (@1usmus) minulý týden poněkud neobratně sdělil světu, že si chystá novou verzi softwaru Clock Tuner for Ryzen (CTR). Ten poslouží k vyladění procesorů Ryzen 5000 tak, aby dosáhly i na 5GHz takt. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Ryzen 5000 oficiálně končí na taktu 4,9 GHz, což platí pro turbo modelu Ryzen 9 5950X a slabší kousky končí níže, a to až na 4,6 GHz. Jurij Bublij minulý týden uvedl, že se můžeme těšit i na 5GHz procesory Ryzen 5000, ale to neměl v úmyslu sdělit, že by nastoupily nové modely Ryzenů, ale že CTR ve verzi 2.1 dokáže stávající procesory vyladit tak, že zvládnou pracovat až na 5 GHz. 
 
 
Nemusí jít tedy o nárůst výkonu, který by byl zásadní, ale pokud nám jej zajistí jen vyladění pomocí softwaru, pak se jistě vyplatí CTR 2.1 alespoň vyzkoušet. Navíc se nemusí jednat pouze o zvýšení turba jednoho jádra na procesoru 5950X, čili jen o cca 100 MHz. 
 
 
Zde vidíme třeba dopad doporučovaného profilu PX na 3vláknovou zátěž procesoru Ryzen 9 5900X. Ten se standardním turbem pracuje na 4775 MHz, a to při napětí 1,475 V. CTR 2.1 s profilem PX ovšem slibuje takt 5025 MHz, a to při sníženém napětí 1,45 V. Profil PX by přitom dle autora měla volit většina uživatelů pro hry, benchmarky i obecnou zátěž. 
 
CTR 2.1 přitom pracuje obvyklým způsobem, když si procesor nejdříve diagnostikuje a určí, která jádra mají největší potenciál. Pak zcela automaticky provede nastavení procesoru, přičemž my si poté budeme moci vybírat mezi jednotlivými profily, které budou nabídnuty v nové záložce. Tam jednoduše zjistíme, který profil je aktuálně aktivní a budeme si moci mezi nimi vybírat. 
 
 
Pokud byste si chtěli CTR 2.1 vyzkoušet, pak si musíte ještě chvíli počkat, než bude tato verze vypuštěna na veřejnost. Prozatím k ní mají přednostní přístup ti, kteří Bublije podporují na Patreonu. 
 
 
Novo funkci ale ukazuje i zveřejněné krátké video.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře