Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?

Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
, , aktualita
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
K oblíbeným
reklama
Test provedl opět server TechSpot, který si vzal na pomoc originální chladič Wraith Prism RGB od AMD a k němu pak výkonný AIO vodní chladič se 360mm radiátorem. Test je podobného ražení jako v případě zkoušení procesoru Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Jde o to ukázat, že i v kombinaci se slabším a levnějším hardwarem to celé může uspokojivě fungovat a zde jde i o otestování toho, zda AMD k danému procesoru vůbec dodává chladič, jenž na něj bude stačit. 
 
 
Wraith Prism RGB je pochopitelně aktuálně to nejlepší, co AMD má k dispozici a jde o chladič obvyklé konstrukce s ventilátorem orientovaným vodorovně se základní deskou. Ten fouká vzduch skrz hliníková žebra protkaná nezbytnými heatpipe a to celé drží na patici prostá spona s plastovým zámkem. Na BOXovaný chladič jde tak ještě o slušné zařízení, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory mohou být podstatně výkonnější, nehledě na vodní chladiče. Právě jeden z nich, konkrétně DeepCool Castle 360EX se 360mm radiátorem, se předvede vedle zmíněného Wraith.  
 
Server TechCrunch slibuje, že tento týden přinese podrobný test procesorů Ryzen 9 3900X a Core i9-9900K v celkem 30 hrách, a to v jak výchozím nastavení procesorů, tak v přetaktované podobě. V prvním případě si Ryzen 9 nechá svůj BOXovaný chladič, ale pro přetaktování oba procesory využijí zmíněný vodní chladič. A aby se ukázalo, jaký rozdíl to může v případě procesoru od AMD zařídit, tak tu máme jejich malý test na desce Gigabyte X570 Aorus Xtreme s DDR4-3200 CL14 a MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio.
 
 
V podstatě vše potřebné nám sdělí úvodní test, který ukazuje, jaký je v průměru dlouhodobý takt při zátěži procesoru v Blenderu. Nahoře jsou takty s PBO+AutoOC a dole pak bez automatického přetaktování. Rozdíl je v obou případech 100 MHz.
 
To pro Blender reálně znamenalo o trošku více než 1% nárůst výkonu ve prospěch silnějšího chladiče a tak to bylo i v ostatních testech, přičemž v těch herních to spíše nebylo ani ono jedno procento navíc. Celkově tak prostě není o co stát, zvláště když srovnáváme BOXovaný chladič zdarma a drahý vodní chladič.
 
Chlazení, to jsou ale také teploty a hlučnost, takže co v těchto ohledech? S využitím vodního chladiče jsou pochopitelně nižší, ovšem i když Wraith pracuje na otáčkách kolem 3000 RPM, na svou práci ještě stačí. Vodní chladič je mnohem výkonnější, i když tři ventilátory na cca 1900 RPM také nebudou tiché. Nicméně když se stáhnou na 1000 RPM, chladič je mnohem tišší a teploty stoupnou maximálně o 9 °C. 
 
  
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře