Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?

Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
, , aktualita
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
K oblíbeným
reklama
Test provedl opět server TechSpot, který si vzal na pomoc originální chladič Wraith Prism RGB od AMD a k němu pak výkonný AIO vodní chladič se 360mm radiátorem. Test je podobného ražení jako v případě zkoušení procesoru Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Jde o to ukázat, že i v kombinaci se slabším a levnějším hardwarem to celé může uspokojivě fungovat a zde jde i o otestování toho, zda AMD k danému procesoru vůbec dodává chladič, jenž na něj bude stačit. 
 
 
Wraith Prism RGB je pochopitelně aktuálně to nejlepší, co AMD má k dispozici a jde o chladič obvyklé konstrukce s ventilátorem orientovaným vodorovně se základní deskou. Ten fouká vzduch skrz hliníková žebra protkaná nezbytnými heatpipe a to celé drží na patici prostá spona s plastovým zámkem. Na BOXovaný chladič jde tak ještě o slušné zařízení, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory mohou být podstatně výkonnější, nehledě na vodní chladiče. Právě jeden z nich, konkrétně DeepCool Castle 360EX se 360mm radiátorem, se předvede vedle zmíněného Wraith.  
 
Server TechCrunch slibuje, že tento týden přinese podrobný test procesorů Ryzen 9 3900X a Core i9-9900K v celkem 30 hrách, a to v jak výchozím nastavení procesorů, tak v přetaktované podobě. V prvním případě si Ryzen 9 nechá svůj BOXovaný chladič, ale pro přetaktování oba procesory využijí zmíněný vodní chladič. A aby se ukázalo, jaký rozdíl to může v případě procesoru od AMD zařídit, tak tu máme jejich malý test na desce Gigabyte X570 Aorus Xtreme s DDR4-3200 CL14 a MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio.
 
 
V podstatě vše potřebné nám sdělí úvodní test, který ukazuje, jaký je v průměru dlouhodobý takt při zátěži procesoru v Blenderu. Nahoře jsou takty s PBO+AutoOC a dole pak bez automatického přetaktování. Rozdíl je v obou případech 100 MHz.
 
To pro Blender reálně znamenalo o trošku více než 1% nárůst výkonu ve prospěch silnějšího chladiče a tak to bylo i v ostatních testech, přičemž v těch herních to spíše nebylo ani ono jedno procento navíc. Celkově tak prostě není o co stát, zvláště když srovnáváme BOXovaný chladič zdarma a drahý vodní chladič.
 
Chlazení, to jsou ale také teploty a hlučnost, takže co v těchto ohledech? S využitím vodního chladiče jsou pochopitelně nižší, ovšem i když Wraith pracuje na otáčkách kolem 3000 RPM, na svou práci ještě stačí. Vodní chladič je mnohem výkonnější, i když tři ventilátory na cca 1900 RPM také nebudou tiché. Nicméně když se stáhnou na 1000 RPM, chladič je mnohem tišší a teploty stoupnou maximálně o 9 °C. 
 
  
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nvidia chystá mobilní čip GeForce MX450 na bázi Turingu Nvidia chystá mobilní čip GeForce MX450 na bázi Turingu
Podle uniklých informací na Internet chystá Nvidia nové mobilní grafické čipy GeForce MX450. Ty už by měly být postaveny na novější architektuře Turing. Spotřeba TDP by se měla ustálit na hodnotě 25 W.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni MediaTek chycen při podvádění v benchmarcích. Říká, že to dělají všichni
Výrobce procesorů MediaTek byl přistižen při podvádění v benchmarcích. Pokud byly detekovány známé aplikace měřící výkon, procesor se přepnul do výkonnějšího režimu a dosahoval až o 30 % vyšších hodnot.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Windows 10 chce lépe radit, jak uvolnit místo na disku Windows 10 chce lépe radit, jak uvolnit místo na disku
Funkce pro uvolňování místa na disku pomocí mazání nepotřebných dat je dobře známá výbava snad všech moderních operačních systémů, přičemž Microsoft se ji chystá ve Windows 10 zdokonalit. Jak?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek