reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?

15.7.2019, Jan Vítek, aktualita
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Test provedl opět server TechSpot, který si vzal na pomoc originální chladič Wraith Prism RGB od AMD a k němu pak výkonný AIO vodní chladič se 360mm radiátorem. Test je podobného ražení jako v případě zkoušení procesoru Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Jde o to ukázat, že i v kombinaci se slabším a levnějším hardwarem to celé může uspokojivě fungovat a zde jde i o otestování toho, zda AMD k danému procesoru vůbec dodává chladič, jenž na něj bude stačit. 
 
 
Wraith Prism RGB je pochopitelně aktuálně to nejlepší, co AMD má k dispozici a jde o chladič obvyklé konstrukce s ventilátorem orientovaným vodorovně se základní deskou. Ten fouká vzduch skrz hliníková žebra protkaná nezbytnými heatpipe a to celé drží na patici prostá spona s plastovým zámkem. Na BOXovaný chladič jde tak ještě o slušné zařízení, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory mohou být podstatně výkonnější, nehledě na vodní chladiče. Právě jeden z nich, konkrétně DeepCool Castle 360EX se 360mm radiátorem, se předvede vedle zmíněného Wraith.  
 
Server TechCrunch slibuje, že tento týden přinese podrobný test procesorů Ryzen 9 3900X a Core i9-9900K v celkem 30 hrách, a to v jak výchozím nastavení procesorů, tak v přetaktované podobě. V prvním případě si Ryzen 9 nechá svůj BOXovaný chladič, ale pro přetaktování oba procesory využijí zmíněný vodní chladič. A aby se ukázalo, jaký rozdíl to může v případě procesoru od AMD zařídit, tak tu máme jejich malý test na desce Gigabyte X570 Aorus Xtreme s DDR4-3200 CL14 a MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio.
 
 
V podstatě vše potřebné nám sdělí úvodní test, který ukazuje, jaký je v průměru dlouhodobý takt při zátěži procesoru v Blenderu. Nahoře jsou takty s PBO+AutoOC a dole pak bez automatického přetaktování. Rozdíl je v obou případech 100 MHz.
 
To pro Blender reálně znamenalo o trošku více než 1% nárůst výkonu ve prospěch silnějšího chladiče a tak to bylo i v ostatních testech, přičemž v těch herních to spíše nebylo ani ono jedno procento navíc. Celkově tak prostě není o co stát, zvláště když srovnáváme BOXovaný chladič zdarma a drahý vodní chladič.
 
Chlazení, to jsou ale také teploty a hlučnost, takže co v těchto ohledech? S využitím vodního chladiče jsou pochopitelně nižší, ovšem i když Wraith pracuje na otáčkách kolem 3000 RPM, na svou práci ještě stačí. Vodní chladič je mnohem výkonnější, i když tři ventilátory na cca 1900 RPM také nebudou tiché. Nicméně když se stáhnou na 1000 RPM, chladič je mnohem tišší a teploty stoupnou maximálně o 9 °C. 
 
  
Zdroj: TechCrunch


reklama