Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?

Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
, , aktualita
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
K oblíbeným
reklama
Test provedl opět server TechSpot, který si vzal na pomoc originální chladič Wraith Prism RGB od AMD a k němu pak výkonný AIO vodní chladič se 360mm radiátorem. Test je podobného ražení jako v případě zkoušení procesoru Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Jde o to ukázat, že i v kombinaci se slabším a levnějším hardwarem to celé může uspokojivě fungovat a zde jde i o otestování toho, zda AMD k danému procesoru vůbec dodává chladič, jenž na něj bude stačit. 
 
 
Wraith Prism RGB je pochopitelně aktuálně to nejlepší, co AMD má k dispozici a jde o chladič obvyklé konstrukce s ventilátorem orientovaným vodorovně se základní deskou. Ten fouká vzduch skrz hliníková žebra protkaná nezbytnými heatpipe a to celé drží na patici prostá spona s plastovým zámkem. Na BOXovaný chladič jde tak ještě o slušné zařízení, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory mohou být podstatně výkonnější, nehledě na vodní chladiče. Právě jeden z nich, konkrétně DeepCool Castle 360EX se 360mm radiátorem, se předvede vedle zmíněného Wraith.  
 
Server TechCrunch slibuje, že tento týden přinese podrobný test procesorů Ryzen 9 3900X a Core i9-9900K v celkem 30 hrách, a to v jak výchozím nastavení procesorů, tak v přetaktované podobě. V prvním případě si Ryzen 9 nechá svůj BOXovaný chladič, ale pro přetaktování oba procesory využijí zmíněný vodní chladič. A aby se ukázalo, jaký rozdíl to může v případě procesoru od AMD zařídit, tak tu máme jejich malý test na desce Gigabyte X570 Aorus Xtreme s DDR4-3200 CL14 a MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio.
 
 
V podstatě vše potřebné nám sdělí úvodní test, který ukazuje, jaký je v průměru dlouhodobý takt při zátěži procesoru v Blenderu. Nahoře jsou takty s PBO+AutoOC a dole pak bez automatického přetaktování. Rozdíl je v obou případech 100 MHz.
 
To pro Blender reálně znamenalo o trošku více než 1% nárůst výkonu ve prospěch silnějšího chladiče a tak to bylo i v ostatních testech, přičemž v těch herních to spíše nebylo ani ono jedno procento navíc. Celkově tak prostě není o co stát, zvláště když srovnáváme BOXovaný chladič zdarma a drahý vodní chladič.
 
Chlazení, to jsou ale také teploty a hlučnost, takže co v těchto ohledech? S využitím vodního chladiče jsou pochopitelně nižší, ovšem i když Wraith pracuje na otáčkách kolem 3000 RPM, na svou práci ještě stačí. Vodní chladič je mnohem výkonnější, i když tři ventilátory na cca 1900 RPM také nebudou tiché. Nicméně když se stáhnou na 1000 RPM, chladič je mnohem tišší a teploty stoupnou maximálně o 9 °C. 
 
  
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD Musk vypíše soutěž o nejlepší technologii zachytávání CO2, vítěz získá 100 mil. USD
Elon Musk je znám tím, že chce pomoci lidstvu zbavit se fosilních paliv. Jedním z nových projektů bude i soutěž o nejlepší systém zachytávání oxidu uhličitého, přičemž ve hře je cena ve výši 100 milionů USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet NVIDIA žádá výrobce, aby udávali TGP a takty mobilních grafických karet
NVIDIA nedávno potvrdila, že nová generace mobilních grafických karet GeForce už nebude rozdělena na základní Max-P a slabší Max-Q pro úspornější či tenčí počítače. Jak ale zákazník zjistí, co si kupuje? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal Digitimes: Intel se firmě TSMC ještě neupsal
V posledních dnech a týdnech se mluvilo o tom, že Intel se jistojistě chystá využít výrobní kapacity firmy TSMC k výrobě procesorů či snad dalších produktů, ovšem dle Digitimes žádná taková dohoda ještě neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později Cyberpunk 2077 dostal patch na verzi 1.1, herní vylepšení přijdou později
Studio CD Projekt Red o víkendu vypustilo do světa první velkou záplatu pro Cyberpunk 2077, která verzi hry povýší na 1.1 a je určena pro PC, konzole i Stadii. Jde především o ladění, opravy, přičemž herní vylepšení ještě nečekejme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games? Knights of the Old Republic se vrací, připraví je Lucasfilm Games?
Už před rokem jsme slyšeli o tom, že se chystá oživení série Knights of the Old Republic, čili KOTOR a také se mluví o tom, že ji bude vyvíjet nějaké studio, jež bychom zrovna nehádali. A vůbec přitom nemusí patřit pod Electronic Arts. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře