Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?

Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
, , aktualita
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
K oblíbeným
reklama
Test provedl opět server TechSpot, který si vzal na pomoc originální chladič Wraith Prism RGB od AMD a k němu pak výkonný AIO vodní chladič se 360mm radiátorem. Test je podobného ražení jako v případě zkoušení procesoru Ryzen 9 3900X na desce s čipsetem B350. Jde o to ukázat, že i v kombinaci se slabším a levnějším hardwarem to celé může uspokojivě fungovat a zde jde i o otestování toho, zda AMD k danému procesoru vůbec dodává chladič, jenž na něj bude stačit. 
 
 
Wraith Prism RGB je pochopitelně aktuálně to nejlepší, co AMD má k dispozici a jde o chladič obvyklé konstrukce s ventilátorem orientovaným vodorovně se základní deskou. Ten fouká vzduch skrz hliníková žebra protkaná nezbytnými heatpipe a to celé drží na patici prostá spona s plastovým zámkem. Na BOXovaný chladič jde tak ještě o slušné zařízení, ale věžovité chladiče pro 120mm ventilátory mohou být podstatně výkonnější, nehledě na vodní chladiče. Právě jeden z nich, konkrétně DeepCool Castle 360EX se 360mm radiátorem, se předvede vedle zmíněného Wraith.  
 
Server TechCrunch slibuje, že tento týden přinese podrobný test procesorů Ryzen 9 3900X a Core i9-9900K v celkem 30 hrách, a to v jak výchozím nastavení procesorů, tak v přetaktované podobě. V prvním případě si Ryzen 9 nechá svůj BOXovaný chladič, ale pro přetaktování oba procesory využijí zmíněný vodní chladič. A aby se ukázalo, jaký rozdíl to může v případě procesoru od AMD zařídit, tak tu máme jejich malý test na desce Gigabyte X570 Aorus Xtreme s DDR4-3200 CL14 a MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio.
 
 
V podstatě vše potřebné nám sdělí úvodní test, který ukazuje, jaký je v průměru dlouhodobý takt při zátěži procesoru v Blenderu. Nahoře jsou takty s PBO+AutoOC a dole pak bez automatického přetaktování. Rozdíl je v obou případech 100 MHz.
 
To pro Blender reálně znamenalo o trošku více než 1% nárůst výkonu ve prospěch silnějšího chladiče a tak to bylo i v ostatních testech, přičemž v těch herních to spíše nebylo ani ono jedno procento navíc. Celkově tak prostě není o co stát, zvláště když srovnáváme BOXovaný chladič zdarma a drahý vodní chladič.
 
Chlazení, to jsou ale také teploty a hlučnost, takže co v těchto ohledech? S využitím vodního chladiče jsou pochopitelně nižší, ovšem i když Wraith pracuje na otáčkách kolem 3000 RPM, na svou práci ještě stačí. Vodní chladič je mnohem výkonnější, i když tři ventilátory na cca 1900 RPM také nebudou tiché. Nicméně když se stáhnou na 1000 RPM, chladič je mnohem tišší a teploty stoupnou maximálně o 9 °C. 
 
  
Zdroj: TechCrunch


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů