www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?

Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
, , aktualita
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
K oblíbeným
reklama
Ryzen 9 3950X představuje ten nejvýkonnější desktopový procesor historie, pokud jde o vícevláknový výkon. Nový Ryzen ostatně i zakrojuje hluboko do teritoria high-end desktopů a jeho 16 jádrům nedokáže konkurovat mnohé HEDT Core i9. Přirozeně se tak objevují otázky, zda se pro takový procesor hodí i levnější desky. Teoreticky jej můžeme nainstalovat i na levnou desku s čipsetem A320, ostatně přinejmenším Biostar si pro ně přichystal příslušnou podporu v rámci BIOSu. Zda je to ale dobrý nápad, to už je jiná věc. 
 
 
Server TechSpot se tento procesor rozhodl otestovat na více deskách a mezi nimi je pouze jedna s čipsetem X570, a sice hi-end model Gigabyte X570 Aorus Xtreme. Ta ostatně postačí, protože v tomto testu jde především o napájení, respektive to, zda nebude výkon procesoru napájením desky omezen a zda se to neprojeví na jeho výkonu. 
 
Všechny ostatní desky mají ve výbavě čipovou sadu B450, takže jde o střední třídu předchozí generace, ovšem s tím, že aktuální generace čipsetů od AMD svou střední třídu nemá, alespoň zatím. Je třeba říci, že Ryzen 9 3950X by se ve svých nárocích v podstatě neměl lišit od toho, co vyžaduje procesor Ryzen 9 3900X s 12 jádry, neboť ten má stejné 105W TDP. A také lze očekávat, že takovéto TDP není ani pro desky s B450 nic hrozného a snad každá by měla být schopna takový procesor provozovat. Nicméně tak jednoduché to nebude.
 
V rámci takovéhoto testu si vystačíme s několika málo benchmarky, a to zvláště takovými, které dokáží dobře škálovat s počtem jader a dokáží procesor plně vytížit. Takže tu máme především Cinebench R20. 
 
 
Ten ukázal dvě věci: Asus ROG Strix B450-F Gaming je podezřele dobrý, ale to prý kvůli tomu, že do procesoru pouštěl vyšší napětí než ostatní desky. Se záměrně sníženým napětím už tato deska na tom byla o poznání hůř, a to snad až příliš. 
 
 
V Blenderu by se daly očekávat stejné výsledky, ale opět nám tu vyčnívá model od firmy Asus, který je ale překvapivě se sníženým napětím procesoru na tom lépe než na výchozí nastavení. Příčinou měly být původně příliš vysoké teploty VRM, které byly po snížení napětí nižší a to omezilo škrcení výkonu. 
 
 
Není se ani čemu divit, když se podíváme na to, že Asus na standardním nastavení měl výrazně vyšší spotřebu i v porovnání s velice žravým X570 na hi-end desce. Za tím by měl stát nejnovější BIOS, který se výrobci evidentně moc nepovedl, když zvyšuje spotřebu a zároveň v některých testech či zátěži způsobuje problémy se škrcením výkonu. 
 
Ve zdrojovém článku jsou i další grafy, které si stojí za to prohlédnout, ale závěr je prostě takový, že i desky s B450 mohou na Ryzen 9 3950X bohatě stačit a zvláště pak MSI B450 Tomahawk (Max) v ceně kolem 2700 či 2800 Kč. Ta ale pochopitelně rozhodně nepatří mezi nejlevnější modely s B450.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
Včera, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků Cestování Uberem o život? Za minulý rok 9 vražd a 3045 sexuálních útoků
Služba Uber zveřejnila svou bezpečnostní zprávu za uplynulé dva roky. Bohužel nebylo vše bez problémů a jen v USA se objevily tisíce případů sexuálních útoků, desítky úmrtí při nehodách a několik vražd.
Včera, aktualita, Milan Šurkala