www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?

Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
, , aktualita
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
K oblíbeným
reklama
Ryzen 9 3950X představuje ten nejvýkonnější desktopový procesor historie, pokud jde o vícevláknový výkon. Nový Ryzen ostatně i zakrojuje hluboko do teritoria high-end desktopů a jeho 16 jádrům nedokáže konkurovat mnohé HEDT Core i9. Přirozeně se tak objevují otázky, zda se pro takový procesor hodí i levnější desky. Teoreticky jej můžeme nainstalovat i na levnou desku s čipsetem A320, ostatně přinejmenším Biostar si pro ně přichystal příslušnou podporu v rámci BIOSu. Zda je to ale dobrý nápad, to už je jiná věc. 
 
 
Server TechSpot se tento procesor rozhodl otestovat na více deskách a mezi nimi je pouze jedna s čipsetem X570, a sice hi-end model Gigabyte X570 Aorus Xtreme. Ta ostatně postačí, protože v tomto testu jde především o napájení, respektive to, zda nebude výkon procesoru napájením desky omezen a zda se to neprojeví na jeho výkonu. 
 
Všechny ostatní desky mají ve výbavě čipovou sadu B450, takže jde o střední třídu předchozí generace, ovšem s tím, že aktuální generace čipsetů od AMD svou střední třídu nemá, alespoň zatím. Je třeba říci, že Ryzen 9 3950X by se ve svých nárocích v podstatě neměl lišit od toho, co vyžaduje procesor Ryzen 9 3900X s 12 jádry, neboť ten má stejné 105W TDP. A také lze očekávat, že takovéto TDP není ani pro desky s B450 nic hrozného a snad každá by měla být schopna takový procesor provozovat. Nicméně tak jednoduché to nebude.
 
V rámci takovéhoto testu si vystačíme s několika málo benchmarky, a to zvláště takovými, které dokáží dobře škálovat s počtem jader a dokáží procesor plně vytížit. Takže tu máme především Cinebench R20. 
 
 
Ten ukázal dvě věci: Asus ROG Strix B450-F Gaming je podezřele dobrý, ale to prý kvůli tomu, že do procesoru pouštěl vyšší napětí než ostatní desky. Se záměrně sníženým napětím už tato deska na tom byla o poznání hůř, a to snad až příliš. 
 
 
V Blenderu by se daly očekávat stejné výsledky, ale opět nám tu vyčnívá model od firmy Asus, který je ale překvapivě se sníženým napětím procesoru na tom lépe než na výchozí nastavení. Příčinou měly být původně příliš vysoké teploty VRM, které byly po snížení napětí nižší a to omezilo škrcení výkonu. 
 
 
Není se ani čemu divit, když se podíváme na to, že Asus na standardním nastavení měl výrazně vyšší spotřebu i v porovnání s velice žravým X570 na hi-end desce. Za tím by měl stát nejnovější BIOS, který se výrobci evidentně moc nepovedl, když zvyšuje spotřebu a zároveň v některých testech či zátěži způsobuje problémy se škrcením výkonu. 
 
Ve zdrojovém článku jsou i další grafy, které si stojí za to prohlédnout, ale závěr je prostě takový, že i desky s B450 mohou na Ryzen 9 3950X bohatě stačit a zvláště pak MSI B450 Tomahawk (Max) v ceně kolem 2700 či 2800 Kč. Ta ale pochopitelně rozhodně nepatří mezi nejlevnější modely s B450.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář