www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly
, , aktualita
Nástup procesorů AMD Ryzen potěšil všechny příznivce tržního prostředí se zdravou konkurencí, ovšem oproti očekáváním zůstává Intel naprosto v klidu a zatím vůbec nemění cenu svých procesorů. Na trhu naopak zlevňují spíše procesory Ryzen.
K oblíbeným
reklama
Zatím tak vůbec nezáleží na tom, jaký výkon a poměr výkonu a ceny nabízí nové procesory AMD Ryzen. Na cenách konkurenčních Intelů, které jsou často se srovnatelným výkonem dvakrát dražší, se to zatím nijak neprojevilo. Namísto toho můžeme zaznamenat spíše pokles cen procesorů Ryzen, ale to pouze kvůli tomu, že se jejich ceny jako obvykle na trhu ustalují a výrobci nabízí i lepší nabídku než koupi procesorů za výrobcem doporučené ceny.

Ceny procesorů Intel zatím neklesají ani v zahraničí na západních trzích, natož pak na tom našem, a to jsou Ryzen 7 na trhu už více než měsíc. Je pravda, že problémy s výkonem naše nadšení z nich trošku zmírnily, ale dá se říci, že nejde o nic zásadního, co se předtím nedalo očekávat a především nejde o nic neřešitelného.

Krátce po vypuštění procesorů Ryzen 7 byly zaznamenány poklesy cen procesorů Core, ale ty byly pouze ojedinělé a dočasné. Na našem trhu takový Core i7-7700K dokonce nakrátko spíše zdražil, ale jen aby se dostal na aktuální úroveň, kterou si drží už od únoru tohoto roku. Mluvíme přitom o minimální ceně, přičemž ta průměrná se od uvedení tohoto CPU na trh v podstatě nezměnila. Dá se ale říci, že Ryzen 7 a ani Ryzen 5 není pro tento procesor pravá konkurence, neboť žádný z nových AMD nedosahuje tak vysokého jednovláknového a IPC výkonu. Co ale takový Core i7-6900K?

Graf ceny produktu Intel Core I7-6900K poskytuje server Heureka.czV jeho případě si už uvedeme graf z Heureky, který ukazuje, že cena tohoto procesoru postupem času u nás spíše roste. Jde přitom o procesor, jehož výkon s ohledem na cenu v porovnání s Ryzen 7 1800X bledne, neboť se prodává za cenu přes 30 tisíc korun, zatímco AMD stojí polovinu a výkonnostně jde o zcela srovnatelné procesory.

Graf ceny produktu AMD Ryzen 7 1800X poskytuje server Heureka.czCeny procesorů Ryzen se vyvíjejí očekávatelným způsobem, a sice tak, že se rozevřely pomyslné nůžky s minimální a průměrnou cenou. Takový AMD Ryzen 7 1700X se tak dnes dá pořídit i o tisícovku levněji než před měsícem, a to za cca 11.000 Kč. Tím už se velice blíží modelu Core i7-7700K, oproti němuž nabídne dvojnásobný počet jader, fyzických i logických, a tedy celkově mnohem vyšší výkon.

Intel se tak chová, jako by žádné AMD ani neexistovalo a je si stále jistý svou cenovou politikou. Bude tak velice zajímavé sledovat, jak se tato skutečnost projeví na výdělcích CPU divizí obou firem, ale na to je ještě dost času. Jediná zaznamenatelná reakce Intelu je tak uspíšení nástupu platformy X299 a procesorů pro LGA 2066 na letošní červen, kdy bude mít Intel příležitost zlevňovat staré procesory, aniž by tím otevřeně přiznal, že jej k tom donutila pouze konkurence.

reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře