www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly
, , aktualita
Nástup procesorů AMD Ryzen potěšil všechny příznivce tržního prostředí se zdravou konkurencí, ovšem oproti očekáváním zůstává Intel naprosto v klidu a zatím vůbec nemění cenu svých procesorů. Na trhu naopak zlevňují spíše procesory Ryzen.reklama
Zatím tak vůbec nezáleží na tom, jaký výkon a poměr výkonu a ceny nabízí nové procesory AMD Ryzen. Na cenách konkurenčních Intelů, které jsou často se srovnatelným výkonem dvakrát dražší, se to zatím nijak neprojevilo. Namísto toho můžeme zaznamenat spíše pokles cen procesorů Ryzen, ale to pouze kvůli tomu, že se jejich ceny jako obvykle na trhu ustalují a výrobci nabízí i lepší nabídku než koupi procesorů za výrobcem doporučené ceny.

Ceny procesorů Intel zatím neklesají ani v zahraničí na západních trzích, natož pak na tom našem, a to jsou Ryzen 7 na trhu už více než měsíc. Je pravda, že problémy s výkonem naše nadšení z nich trošku zmírnily, ale dá se říci, že nejde o nic zásadního, co se předtím nedalo očekávat a především nejde o nic neřešitelného.

Krátce po vypuštění procesorů Ryzen 7 byly zaznamenány poklesy cen procesorů Core, ale ty byly pouze ojedinělé a dočasné. Na našem trhu takový Core i7-7700K dokonce nakrátko spíše zdražil, ale jen aby se dostal na aktuální úroveň, kterou si drží už od únoru tohoto roku. Mluvíme přitom o minimální ceně, přičemž ta průměrná se od uvedení tohoto CPU na trh v podstatě nezměnila. Dá se ale říci, že Ryzen 7 a ani Ryzen 5 není pro tento procesor pravá konkurence, neboť žádný z nových AMD nedosahuje tak vysokého jednovláknového a IPC výkonu. Co ale takový Core i7-6900K?

Graf ceny produktu Intel Core I7-6900K poskytuje server Heureka.czV jeho případě si už uvedeme graf z Heureky, který ukazuje, že cena tohoto procesoru postupem času u nás spíše roste. Jde přitom o procesor, jehož výkon s ohledem na cenu v porovnání s Ryzen 7 1800X bledne, neboť se prodává za cenu přes 30 tisíc korun, zatímco AMD stojí polovinu a výkonnostně jde o zcela srovnatelné procesory.

Graf ceny produktu AMD Ryzen 7 1800X poskytuje server Heureka.czCeny procesorů Ryzen se vyvíjejí očekávatelným způsobem, a sice tak, že se rozevřely pomyslné nůžky s minimální a průměrnou cenou. Takový AMD Ryzen 7 1700X se tak dnes dá pořídit i o tisícovku levněji než před měsícem, a to za cca 11.000 Kč. Tím už se velice blíží modelu Core i7-7700K, oproti němuž nabídne dvojnásobný počet jader, fyzických i logických, a tedy celkově mnohem vyšší výkon.

Intel se tak chová, jako by žádné AMD ani neexistovalo a je si stále jistý svou cenovou politikou. Bude tak velice zajímavé sledovat, jak se tato skutečnost projeví na výdělcích CPU divizí obou firem, ale na to je ještě dost času. Jediná zaznamenatelná reakce Intelu je tak uspíšení nástupu platformy X299 a procesorů pro LGA 2066 na letošní červen, kdy bude mít Intel příležitost zlevňovat staré procesory, aniž by tím otevřeně přiznal, že jej k tom donutila pouze konkurence.

reklama
Nejnovější články
AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync AOC vysílá na trh dvě herní LCD Agon s FreeSync
AOC konečně vyslal na trh už dříve ohlášené herní monitory, a to 31,5palcový QHD AG322QCX s rozlišením QHD a 27palcový AG272FCX s Full HD. Oba jsou prohnuté a oba také podporují FreeSync.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera Virus NSA pomáhá tvořit z počítačů slouhy pro těžbu Monera
Kvůli americkým službám byl počítačový svět nedávno obohacen o útoky nových ransomwarů a nyní je na řadě jiný způsob, jímž se útočníci snaží s využitím našich počítačů vydělat peníze. Dělají si z nich otrocké systémy těžící kryptoměnu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC Gigabyte uvádí desku pro AMD EPYC
Společnost Gigabyte si připravila novou základní desku MZ30-AR0, která je určena pro procesory AMD EPYC. Pokud máte zájem o sestavení serveru založeného na až 32jádrových procesorech AMD, zde je možnost. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu CryEngine ve verzi 5.4 zahrne podporu Vulkanu
Vývojáři CryEnginu se chystají přijít s novou verzí 5.4, která bude představovat důležitý krok pro rozšíření podpory Vulkanu. Tato nová verze má dorazit na konci července a její autoři nám poskytli možnost sledovat její vývoj.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka Podivní sousedi: hnědý trpaslík býval uvnitř bílého trpaslíka
Asi 2700 světelných let od Země se nachází podivná dvojice hvězd, které okolo sebe aktuálně obíhají velice blízko, ale někdy v minulosti se měla jedna z nich nacházet uvnitř druhé. Jak je to vůbec možné?
Včera,  aktualita, Jan Vítek