www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly

Ryzen i přes svůj výkon cenovou válku s Intelem nepřinesly
, , aktualita
Nástup procesorů AMD Ryzen potěšil všechny příznivce tržního prostředí se zdravou konkurencí, ovšem oproti očekáváním zůstává Intel naprosto v klidu a zatím vůbec nemění cenu svých procesorů. Na trhu naopak zlevňují spíše procesory Ryzen.reklama
Zatím tak vůbec nezáleží na tom, jaký výkon a poměr výkonu a ceny nabízí nové procesory AMD Ryzen. Na cenách konkurenčních Intelů, které jsou často se srovnatelným výkonem dvakrát dražší, se to zatím nijak neprojevilo. Namísto toho můžeme zaznamenat spíše pokles cen procesorů Ryzen, ale to pouze kvůli tomu, že se jejich ceny jako obvykle na trhu ustalují a výrobci nabízí i lepší nabídku než koupi procesorů za výrobcem doporučené ceny.

Ceny procesorů Intel zatím neklesají ani v zahraničí na západních trzích, natož pak na tom našem, a to jsou Ryzen 7 na trhu už více než měsíc. Je pravda, že problémy s výkonem naše nadšení z nich trošku zmírnily, ale dá se říci, že nejde o nic zásadního, co se předtím nedalo očekávat a především nejde o nic neřešitelného.

Krátce po vypuštění procesorů Ryzen 7 byly zaznamenány poklesy cen procesorů Core, ale ty byly pouze ojedinělé a dočasné. Na našem trhu takový Core i7-7700K dokonce nakrátko spíše zdražil, ale jen aby se dostal na aktuální úroveň, kterou si drží už od únoru tohoto roku. Mluvíme přitom o minimální ceně, přičemž ta průměrná se od uvedení tohoto CPU na trh v podstatě nezměnila. Dá se ale říci, že Ryzen 7 a ani Ryzen 5 není pro tento procesor pravá konkurence, neboť žádný z nových AMD nedosahuje tak vysokého jednovláknového a IPC výkonu. Co ale takový Core i7-6900K?

Graf ceny produktu Intel Core I7-6900K poskytuje server Heureka.czV jeho případě si už uvedeme graf z Heureky, který ukazuje, že cena tohoto procesoru postupem času u nás spíše roste. Jde přitom o procesor, jehož výkon s ohledem na cenu v porovnání s Ryzen 7 1800X bledne, neboť se prodává za cenu přes 30 tisíc korun, zatímco AMD stojí polovinu a výkonnostně jde o zcela srovnatelné procesory.

Graf ceny produktu AMD Ryzen 7 1800X poskytuje server Heureka.czCeny procesorů Ryzen se vyvíjejí očekávatelným způsobem, a sice tak, že se rozevřely pomyslné nůžky s minimální a průměrnou cenou. Takový AMD Ryzen 7 1700X se tak dnes dá pořídit i o tisícovku levněji než před měsícem, a to za cca 11.000 Kč. Tím už se velice blíží modelu Core i7-7700K, oproti němuž nabídne dvojnásobný počet jader, fyzických i logických, a tedy celkově mnohem vyšší výkon.

Intel se tak chová, jako by žádné AMD ani neexistovalo a je si stále jistý svou cenovou politikou. Bude tak velice zajímavé sledovat, jak se tato skutečnost projeví na výdělcích CPU divizí obou firem, ale na to je ještě dost času. Jediná zaznamenatelná reakce Intelu je tak uspíšení nástupu platformy X299 a procesorů pro LGA 2066 na letošní červen, kdy bude mít Intel příležitost zlevňovat staré procesory, aniž by tím otevřeně přiznal, že jej k tom donutila pouze konkurence.

reklama
Nejnovější články
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover Video: NASA otestovala nadzvukový padák pro nový Mars Rover
NASA chce sice použít v podstatě stejný systém pro přistání roveru Mars 2020 jako v případě Curiosity, ale to neznamená, že všechny jeho součásti budou identické. Nyní byl otestován nadzvukový padák, který bude pro tuto misi využit.
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek
SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem SilverStone RedLine RL07 chtějí zaujmout elegancí a sklem
Pokud dnes přijde na trh nějaká skříň patřící alespoň do střední třídy, můžeme si být téměř jistí dvěma věcmi. Nabídne bočnici se sklem, nebo rovnou celou ze skla a také LED podsvícení. Řada RedLine RL07 nabízí oboje ve dvojím provedení. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek