www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen přijde v únoru až březnu, tchaj-wanští výrobci jsou natěšení

Ryzen přijde v únoru až březnu, tchaj-wanští výrobci jsou natěšení
, , aktualita
S ohledem na dostupnost nových procesorů Ryzen to bohužel vypadá, že AMD využije celý první kvartál, na který je slíbilo. Představeny totiž mají být na konci února a reálně dostupné až v březnu. Je tu ale i dobrá a zásadnější zpráva.
K oblíbeným
reklama
Včera jsme se podívali na výsledky testů inženýrského vzorku procesoru AMD Ryzen, které provedl francouzský časopis Canard PC Hardware. Ty vypadají velice dobře a nyní z hlediska výkonu v dobrém mluví i tchaj-wanské firmy vyrábějící základní desky, které jsou dle Digitimes na Ryzen velice natěšeny. Můžeme tak očekávat, že tyto procesory skutečně budou stát za to, neboť pokud firmy jako Asus, Gigabyte, MSI a další se na Ryzen těší, může to znamenat jen to, že budou opravdu dobré. Mluví se především o velice výhodném poměru ceny a výkonu, což jen potvrzuje starší informace, které zmiňují agresivní cenovou politiku AMD. Výrobci základních desek tak očekávají, že uživatelé budou mít o nové procesory AMD velký zájem, což přirozeně přinese zisk i jim. Dále se mluví o výrazném zvýšení podílu firmy AMD na trhu s desktopovými procesory, a to od druhého kvartálu 2017.

Bude ale třeba ještě pár měsíců vydržet. Dříve v tomto roce Lisa Su (CEO firmy AMD) slibovala, že Ryzen (tehdy ještě Zen) budou představeny ještě letos, a to alespoň v omezeném počtu. Nyní už je jasné, že to tento rok nebude a oficiální ústa mluví o prvním kvartálu 2017, což nebylo nijak upřesněno. Mohli jsme tak pojmout podezření, že to nebude ani začátek roku 2017 a aktuální informace také potvrzují, že Ryzen budou dostupné spíše až někdy v březnu. Představeny ale mají být na konci února, takže v březnu už by opravdu měly být fyzicky dostupné na trhu i s příslušnými základními deskami.

Stejné tchaj-wanské zdroje také udávají, že se předpokládá zvýšený zájem o 14nm GPU Polaris a Vega. Mezi ty nemusí nutně patřit aktuální karty s Polaris 10 a 11. Jsou tu také ještě záhadné Polaris 12 a Polaris 10 XT2. V zákulisí se totiž šušká i o tom, že AMD neuvede pouze karty s GPU Vega jako doplněk dnešních Radeonů RX 400, ale zbrusu novou řadu, což by byla nejspíše RX 500.

Procesory Ryzen jsou už aktuálně vyráběny v GlobalFoundries pomocí 14nm procesu FinFET, který byl licencován od Samsungu. Připravovány jsou také mobilní verze pro druhou polovinu příštího roku a co se týče desktopů, už nějaký ten pátek víme o čipových sadách AMD X370, B350 a A320. Ty mají být určeny také pro APU generace Bristol Ridge, pokud se vůbec dostanou do maloobchodu a pokud ještě vůbec někoho zajímají.

Stále více to vypadá, že příští rok bude pro společnost AMD přelomový a firma se od živoření navrátí k růstu a dobývání ztracených pozic.

Zdroj: Digitimes
reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek