www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen zbaven heatspreaderu, využívá indiovou pájku

Ryzen zbaven heatspreaderu, využívá indiovou pájku
, , aktualita
Vlogger, overclocker a vůbec "tech guy" Der8auer se dostal k několika procesorům Ryzen, které si mohl dovolit zničit. Podařilo se mu tak odstranit heatspreader z procesoru Ryzen 7 1700, který jako první z nich v průběhu této operace nezničil. Co zjistil?reklama
Der8auer stojí třeba také za úspěšným pokusem přetaktovat Core i7 na 7,3 GHz s pomocí tekutého helia, což je finančně mnohem náročnější než chlazení dusíkem, a tak není divu, že tuto spíše ojedinělou akci sponzoroval samotný Asus. Nyní jde ale o něco jiného, co ovšem také není záležitost pro běžného uživatele na ukrácení zatím ještě dlouhých večerů. Overclockeři obvykle zbavují procesory tzv. heatspreaderů, čili kovových destiček, jež mají v dnešní době především ochrannou funkci, ale dříve sloužily, jak jejich název ostatně napovídá, k lepšímu rozvodu tepla do těla chladiče. To už tak úplně neplatí vzhledem k tomu, že procesorové chladiče dnes už běžně mají měděné základny (nebo jsou složené rovnou z heatpipe) a navíc je tu v mnoha případech i otázka, zda dobrému přenosu tepla spíše nezabraňují. Jde o to, jakým způsobem výrobce procesoru spojí samotné jádro s heatspreaderem, což se nemáme šanci dozvědět právě bez jeho sejmutí.
Samotný Der8auer má jako profesionální overclocker za sebou jistě několik takových operací, a přitom se mu před úspěšným pokusem ukázaným na videu povedlo zničit dva procesory Ryzen. To proto, že je třeba nejdříve oddělit přilepený heatspreader od zelené procesorové destičky a jak je vidět z fotografie, hned za černým lepidlem jsou už umístěny životně důležité součástky, jež lze v tomto procesu snadno poškodit.

Dobrá zpráva pro lidi, kteří rozhodně nemají zájem svůj Ryzen zbavovat heatspreaderu, je to, že jej s jádry nespojuje prostá teplovodivá pasta, ale poctivá indiová pájka. To znamená jednak fakt, že odstranit heatspreader v takovém případě znamená zahřát jej na přesnou teplotu, aby pájka povolila a procesor zároveň nebyl zničen. A potom je zřejmé, že pájka zajistí kvalitní přenos tepla z jádra, takže v podstatě ani není třeba takovou operaci provádět.


První krok při snímání heatspreaderu z Ryzenu tedy je odříznout jej od procesorové destičky pomocí žiletek, což je v podstatě nejnebezpečnější část operace. Můžeme tak totiž poškodit součástky rozmístěné kolem jader a pak bychom takto mohli i zohýbat nebo rovnou zpřelámat spodní piny. K tomuto účelu se tak hodí upravený plastový obal, v němž svůj Ryzen dostanete, který piny ochrání. Po proříznutí lepidla už Der8auer využil tlustší čepele, které vpáčil mezi destičku a heatspreader, čímž vytvořil pnutí, takže po kontrolovaném zahřátí na cca 170 °C se pájka uvolnila a heatspreader se slyšitelným prasknutím odpadl.


Ukázal se tak samotný procesor pokrytý ještě indiovou pájkou. Z fotografií to přitom vypadá, jako by šlo o dva blízko sebe umístěné čipy, což pochopitelně není pravda, neboť všechny Ryzeny mají monolitická jádra. Jde tak spíše o to, že na ně byly naneseny dva obdélníčky indiové pájky, které tak mezi sebou vytvořily viditelný předěl. Heatspreader má pak z vnitřní strany tenkou vrstvu zlata, a to proto, aby se na něj pájka dobře chytla, takže zlato zde v podstatě hraje roli kalafuny při pájení cínem.

Nyní se Der8auer chystá zjistit, zda má tato operace z hlediska chlazení vůbec smysl, takže pokud chcete, můžete sami dále sledovat jeho kanál na YouTube, kde se v dohledné době má objevit navazující video.

Zdroj: Der8auer
reklama
Nejnovější články
Norsko jako první na světě ruší FM rádio Norsko jako první na světě ruší FM rádio
Norsko je v mnoha oblastech průlomovou zemí. Vede např. v počtu elektromobilů nebo je zajímavé skladbou elektráren, nyní překvapuje tím, že se stává první zemí na světě, která zrušila FM vysílání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu Bitcoinový milionář rozdá přes 90 milionů USD na charitu
Na bitcoinu se dá hodně ztratit, ale i hodně zbohatnout. To se některým skutečně povedlo, a to do takové výše, že by peníze nikdy neuměli utratit. Proto jeden z bitcoinových milionářů založil fond, který rozdá přes 90 milionů dolarů v bitcoinech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel Microsoft zvažuje Python jako skriptovací jazyk pro Excel
Aplikace Microsoft Office a zejména tabulkový procesor Excel se možná v budoucnu dočká dalšího skriptovacího jazyka. Vedle dnes používaného Visual Basicu by se zde mohl objevit i dnes velmi oblíbený Python.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků Synology uvádí NAS DS218 a FlashStation FS1018 pro 12 SSD disků
Společnost Synology představilo dva nové NAS servery DiskStation DS218 a FlashStation FS1018. Prvně jmenovaný umí kódování do 10bitového H.265, druhý zase pojme rovnou 12 velmi výkonných SSD disků.
15.12.2017, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy Elite: Dangerous přiostřuje, Thargoidi útočí i na přístavy
Hmyzácká rasa Thargoidů začala znepříjemňovat život hráčů v Elite: Dangerous, jak nám tvůrci ostatně slibovali. I nové video ukazuje, že ušetřeny nezůstanou ani velké vesmírné stanice a že tak bude svět v této hře jiný než dřív.
15.12.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář