www.svethardware.cz
>
>
>

SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc

SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
, , aktualita
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
K oblíbeným
reklama
Spojené arabské emiráty se pustily do projektu, který by měl na Měsíc dopravit nepilotovaný přistávací modul, jenž má být vyvíjen inženýry ze SAE. Viceprezident SAE a emír Dubaje Muhammad bin Rášid Ál Maktúm na svém twitterovém účtu sdělil, že lander má zahájit svou misi do roku 2024. 
 
Sonda přistane na povrchu Měsíce a bude se pohybovat v oblastech, které ještě nebyly prozkoumány v rámci misí s astronauty. Momentálně ještě není známo, kterých lokalit se to přesně bude týkat a kým bude lunární lander vynesen do vesmíru. Sonda pro průzkum Měsíce by měla být vybavena dvěma kamerami s vysokým rozlišením, termální kamerou, mikroskopickou kamerou a dalšími potřebnými zařízeními. 
 
 
Pokud by se mise s přibližně desetikilogramovým roverem úspěšně povedla, stanou se Spojené arabské emiráty po USA, bývalém Sovětském svazu a Číně čtvrtou zemí, které se povedlo přistát na Měsíci. Neúspěšně se sondu na Měsíc pokusily vyslat i některé další země, jako je Izrael nebo Indie. 
 
Mise by měla být postavená především na práci odborníků přímo ze Spojených arabských emirátů a měla by sloužit k posunutí tamějšího vědeckého výzkumu vpřed. Oproti tomu sonda mířící na Mars, kterou letos v červenci SAE úspěšně vypravily na dlouhou cestu k rudé planetě, byla vyvinuta ve spolupráci s řadou zahraničních subjektů a sestavena na americké University of Colorado. Spojené arabské emiráty si také stanovily další a velmi ambiciózní cíl týkající se Marsu, a to vybudovat do roku 2117 na rudé planetě lidskou kolonii. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct Evropa získá další výkonný superpočítač, LUMI s AMD EPYC a Instinct
NVIDIA nedávno ohlásila, že pro Itálii chystá světově nejvýkonnější AI superpočítač a nyní se hlásí také AMD s novinkou ze stejného soudku. Půjde o systém LUMI s výkonem velice slušných 550 PetaFLOPS. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s Silicon Motion má nové kontrolery pro SSD s až 7400 MB/s
Společnost Silicon Motion si připravila trojici nových kontrolerů, které mají společné to, že budou využívány pro nová SSD pro rozhraní PCIe 4.0 a NVMe 1.4. Jde o jeden pro low-end, jeden pro mainstream a zbylý pro hi-end. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích Lepší než dabing: Cyberpunk 2077 synchronizuje řeč s pohyby úst v 10 jazycích
Cyberpunk 2077 měl sice dorazit už na jaře, ale nakonec tvůrci stihnou ještě letošní podzim, takže tato hra rozhodně nebude kandidát na titul s nejvícekrát odloženým nástupem na trh, na to jsou tu jiné. Navíc se ukazuje, že technicky bude opravdu na výši.
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků OSIRIS-REx úspěšně letmo přistál na asteroidu Bennu pro sběr vzorků
Americké NASA se nyní povedlo to, co minulý rok předvedla japonská JAXA. Tentokrát ale nejde o sondu Hayabusa2 u asteroidu Ryugu, ale o OSIRIS-REx a asteroid Bennu. Úkol byl ale stejný, sebrat vzorky pro odeslání na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
Včera, aktualita, Jan Vítek