www.svethardware.cz
>
>
>

Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu

Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu
, , aktualita
Salvador letos vyvolal zájem celého světa tím, že přijal Bitcoin jako oficiální platidlo a nyní chce jeho prezident Nayib Bukele investovat do kryptoměn ještě mnohem zajímavějším způsobem. V plánu má stavbu bitcoinového města u vulkánu. 
K oblíbeným
reklama
Hlavní hvězdou se v tomto případě stal stratovulkán Conchagua na pobřeží Salvadoru a pokud si spojíme sopky a těžbu kryptoměn, vyjde nám z toho logický závěr, že prezident Nayib Bukele bude chtít využít geotermální energii. Tak tomu skutečně je, i když se nabízí i otázka, jak moc dobrý nápad je stavět celé město na úpatí vulkánu, ale na to bychom se mohli zeptat lidí na dlouhé řadě míst po celém světě. 
 
 
Salvador chce začít stavět už v příštím roce a financování zajistí bitcoinové dluhopisy. Až se ty prodají, stavět se začne dle plánu do 60 dní a vzniknout má město určené jednak pro bydlení, ale také pro turisty, čili tu budou byty, restaurace, obchody, letiště, spojení s dalšími částmi země, atp. Plánuje se také stavba hlavního náměstí ve tvaru loga Bitcoinu. 
 
Blízký vulkán Conchagua tak poskytne potřebnou energii, která bude získávána pomocí vody ohřívané hluboko v zemi. Získaná pára pak bude roztáčet turbíny a vyrábět elektřinu využívanou i pro těžbu. Pro Salvador přitom nejde o žádný pokus a neznámý způsob výroby energie, neboť tato země již získává z geotermálních zdrojů čtvrtinu své elektřiny a už letos v říjnu byl vyzkoušen prototyp nového systému pro bitcoinové město, a to u vulkánu Tecapa, kde už nyní 300 systémů těží Bitcoin.
 
Problém je, že výsledky zatím nejsou zrovna povzbudivé, neboť i tak bude mít Salvador spíše drahou elektřinu, pokud se mu nepovede zprovoznit více geotermálních zdrojů, ostatně aktuálně dováží až čtvrtinu své spotřeby. Luis González z místní nevládní Salvadoran Ecological Unit (UNES) mluví také o tom, že i když je tato energie rozhodně čistší než výroba z fosilních paliv, má také svá negativa, a to především narušení místního prostředí vlivem tepla čerpaného ze země a také existuje reálné riziko kontaminace vodních zdrojů. 
 
Počkáme si tak na to, jak tento plán dopadne. Salvador tu mohl ukázat cestu jiným zemím, které rovněž pokukují po Bitcoinu coby oficiálním platidlu, ale to bude záviset i na vývoji hodnoty této měny. V nejbližší době tak bude klíčové především financování a později i cena energie. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přetaktovaný Intel Core i3-12300 rozdrtil rekord 4jádrových CPU v počítání pí Přetaktovaný Intel Core i3-12300 rozdrtil rekord 4jádrových CPU v počítání pí
Procesory Alder Lake je možné na vhodných základních deskách přetaktovat i ve verzích s uzamčeným násobičem. Core i3-12300 byl takto vyhnán na frekvenci více než 5,4 GHz a ustanovil nový rekord v počítání čísla pí mezi 4jádrovými CPU.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Radeon RX 6500 XT v testech, zavládlo zklamání Radeon RX 6500 XT v testech, zavládlo zklamání
Recenze nové karty AMD Radeon RX 6500 XT se dostaly na svět a lze říci, že dle očekávání mají jejich autoři k nadšení velice daleko. Jde tu přitom o kombinaci více faktorů ovlivněných stavem dnešního trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
YouTube Originals končí, Premium bude i za levnější roční předplatné YouTube Originals končí, Premium bude i za levnější roční předplatné
Po necelých 6 letech existence YouTube Originals tento program končí. Streamovací službě, kterou brzy opustí její vedoucí, se nikdy nepodařilo výrazněji prorazit a zůstanou po ní jen dva podpůrné fondy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD odstranilo svůj článek, v němž označuje 4 GB na kartě za nedostatečné AMD odstranilo svůj článek, v němž označuje 4 GB na kartě za nedostatečné
Společnost AMD má ještě dnes vypustit na trh grafickou kartu Radeon RX 6500 XT, která přijde za doporučených 199 USD pouze se 4 GB paměti. Je třeba říci, že za normálních okolností by bylo AMD za takový produkt vypískáno, ale doba je na hráče zlá.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Chystá se kapesní linuxový počítač s Pi Zero 2 W a rádiem s dlouhým dosahem Chystá se kapesní linuxový počítač s Pi Zero 2 W a rádiem s dlouhým dosahem
Spíše kalkulačku nebo něco z produkce firmy BlackBerry nám může připomenout chystaný kapesní počítač, který bude určen pro Raspberry Pi OS (Debian) běžící na úsporném Raspberry Pi Zero 2 W. Co se o něm dozvíme? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů