Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu

30.11.2021, Jan Vítek, aktualita
Salvador plánuje stavbu bitcoinového města na úpatí vulkánu
Salvador letos vyvolal zájem celého světa tím, že přijal Bitcoin jako oficiální platidlo a nyní chce jeho prezident Nayib Bukele investovat do kryptoměn ještě mnohem zajímavějším způsobem. V plánu má stavbu bitcoinového města u vulkánu. 
Hlavní hvězdou se v tomto případě stal stratovulkán Conchagua na pobřeží Salvadoru a pokud si spojíme sopky a těžbu kryptoměn, vyjde nám z toho logický závěr, že prezident Nayib Bukele bude chtít využít geotermální energii. Tak tomu skutečně je, i když se nabízí i otázka, jak moc dobrý nápad je stavět celé město na úpatí vulkánu, ale na to bychom se mohli zeptat lidí na dlouhé řadě míst po celém světě. 
 
 
Salvador chce začít stavět už v příštím roce a financování zajistí bitcoinové dluhopisy. Až se ty prodají, stavět se začne dle plánu do 60 dní a vzniknout má město určené jednak pro bydlení, ale také pro turisty, čili tu budou byty, restaurace, obchody, letiště, spojení s dalšími částmi země, atp. Plánuje se také stavba hlavního náměstí ve tvaru loga Bitcoinu. 
 
Blízký vulkán Conchagua tak poskytne potřebnou energii, která bude získávána pomocí vody ohřívané hluboko v zemi. Získaná pára pak bude roztáčet turbíny a vyrábět elektřinu využívanou i pro těžbu. Pro Salvador přitom nejde o žádný pokus a neznámý způsob výroby energie, neboť tato země již získává z geotermálních zdrojů čtvrtinu své elektřiny a už letos v říjnu byl vyzkoušen prototyp nového systému pro bitcoinové město, a to u vulkánu Tecapa, kde už nyní 300 systémů těží Bitcoin.
 
Problém je, že výsledky zatím nejsou zrovna povzbudivé, neboť i tak bude mít Salvador spíše drahou elektřinu, pokud se mu nepovede zprovoznit více geotermálních zdrojů, ostatně aktuálně dováží až čtvrtinu své spotřeby. Luis González z místní nevládní Salvadoran Ecological Unit (UNES) mluví také o tom, že i když je tato energie rozhodně čistší než výroba z fosilních paliv, má také svá negativa, a to především narušení místního prostředí vlivem tepla čerpaného ze země a také existuje reálné riziko kontaminace vodních zdrojů. 
 
Počkáme si tak na to, jak tento plán dopadne. Salvador tu mohl ukázat cestu jiným zemím, které rovněž pokukují po Bitcoinu coby oficiálním platidlu, ale to bude záviset i na vývoji hodnoty této měny. V nejbližší době tak bude klíčové především financování a později i cena energie.