reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Sam Zeloof si sám vyrobil čip se 10µm tranzistory

, , aktualita
Sam Zeloof si sám vyrobil čip se 10µm tranzistory
Jistý Sam Zeloof začal už na střední škole s výrobou integrovaných obvodů, když si vyrobil svůj Z1 tvořený jen šesti tranzistory. To bylo před třemi lety a nyní už přišel 100tranzistorový čip, respektive celý "wafer" s 12 kusy. 
Sam Zeloof si tak už v roce 2018 vytvořil do předpřipraveného pouzdra malý čip Z1, který čítá pouze 6 tranzistorů vytvořených pomocí 5mikronového procesu PMOS a posloužit může třeba jako OPAMP. Sam se stále učí, a tak jeho nový výtvor má sice již celkem 1200 tranzistorů v poli 12 čipů Z2, ale stále jde spíše o výrobní pokus než o snahu vytvořit něco funkčního. K tomu autor teprve směřuje. 
 
 
Z2 tak není 1200tranzistorový čip, jak je někde prezentováno, ale máme tu na jakémsi obdélníkovém "waferu" vedle sebe naskládáno 12 stejných čipů, v nichž si můžeme spočítat prosté pole 10 x 10 tranzistorů, jak ostatně uvádí i popisky vespod. 
 
 
Tyto čipy tak pochopitelně nejsou funkční, a tak zatím slouží pouze pro ladění použitého výrobního procesu. Zde jde již o CMOS a tranzistorová hradla z polykrystalického křemíku, díky čemuž už výsledné čipy nebudou muset být napájeny 9V bateriemi, ale postačí mnohem úspornější 3,3 či 2,5V napájení. 
 
 
Zatím se tak Zeloofovi povedlo v domácích podmínkách vměstnat sto 10µm tranzistorů na plochu 2,4 mma jak se sám chlubí, samozřejmě s nadsázkou, jeho vlastní verze Mooreova zákona ze "Samovy dílny" zatím postupuje mnohem vyšším tempem než původní Mooreův zákon na začátcích tranzistorové éry. 
 
 
Zeloof si tak nyní ověřil, že je schopen svým procesem se slušnou spolehlivostí tvořit čipy ze 10µm tranzistorů, což zatím znamená, že alespoň jeden byl vytvořen bezchybně a ve dvou je přinejmenším 80 % tranzistorů funkčních. O výtěžnosti ale zatím ještě nechce blíže mluvit, neboť testování výsledných čipů je velice zdlouhavý a únavný proces, takže nyní se jej snaží co nejvíce zautomatizovat. 
 
Ve svém procesu Sam používá řadu chemikálií, z jejichž řad se postupně snažil vyloučit velice nebezpečné a v důsledku nepotřebné látky, jako třeba kyselinu sírovou pro čištění. Nyní pracuje s vodou, lihem, acetonem, kyselinou fosforečnou, fotorezistivními materiály, vývojkou s 2% hydroxidem draselným, materiálem filmtronics P509 pro dopování kovů a pak tu je třeba fluoroform, nebo kyselina dusičná. 
 
Z výbavy jsou to vcelku běžné věci jako plotýnka, pec, mikroskop či vakuová komora, ovšem vedle nich si Zeloof musel sestavit fotolitografický přístroj, k čemuž potřeboval rozebrat DLP projektor, vysoustružit si potřebné díly, zapojit krokové motory či sehnat optiku. To už je poněkud vyšší úroveň, přičemž tuto svou výbavu autor stále vylepšuje.  


reklama
reklama
reklama
reklama