www.svethardware.cz
>
>
>

Samočistící toalety: téměř 100% čistota v letadlech díky UV záření

Samočistící toalety: téměř 100% čistota v letadlech díky UV záření
, , aktualita
Znáte ten pocit, když jdete ve vlaku nebo v letadle na toaletu, a vše vám přijde špinavé? Boeing přichází s velmi efektivním řešením WC ve svých letadlech. Toalety se totiž budou čistit kompletně samy!
K oblíbeným
reklama
Toalety v dopravních prostředcích nejsou příliš čistým místem, protože je navštěvuje velké množství lidí a není možné je neustále dezinfikovat a udržovat v naprosto čistém stavu. Boeing na to jde tedy jinak a představil prototyp toalety, která bude schopná se uklidit sama.

A jak to bude dělat? K odstranění bakterií bude na toaletě nainstalovaný systém UV světel. Nebude to ale jen tak ledajaké UV záření, musí mít hodně krátkou vlnovou délku - 200 nm až 122 nm. Tím pádem nebude představovat pro lidi žádné nebezpečí. Pro mikroorganismy je však toto UV záření doslova smrtící. Až 99,99 % veškerých bakterií je při ozáření zlikvidováno.Na toaletě jsou namontovány senzory, které zjistí, zda je právě prázdná. Když WC zrovna žádný člověk nepoužívá, je totiž ta správná doba na celkovou očistu. UV světlo se automaticky zapne a veškeré černé pasažéry v podobě mikroorganismů odstraní, nevynechá při tom v místnosti ani místečko.

Vše na této toaletě je zároveň navrženo tak, aby se cestující nemusel ničeho dotýkat. Prkýnko od záchodové mísy se zvedá automaticky s pomocí pohybového senzoru, koš je možné otevřít sešlápnutím pedálu. Tohle už ovšem v dnešní době nepředstavuje nic nového a jedná se o standard.

Celý tento projekt se jeví jako velmi praktický a dobrý nápad pro veřejné toalety, kde se během krátké doby vystřídá velká spousta lidí. Taková místa prostě není možné udržet normálním způsobem v čistotě, díky UV záření se však o vlastní hygienu postarají samy.

Zdroj: IFLScience, Boeing
reklama
Nejnovější články
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel posílil Dr. Gary Patton, veterán průmyslu z GloFo i IBM Intel posílil Dr. Gary Patton, veterán průmyslu z GloFo i IBM
Dr. Gary Patton dosud pracoval jako CTO (Chief Technology Officer) společnosti GlobalFoundries a byl odpovědný za vývoj nejnovějších výrobních procesů. Ještě dříve pak působil v IBM.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek