www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung: 3nm čipy a pokročilé tranzistory GAA a MBC

Samsung: 3nm čipy a pokročilé tranzistory GAA a MBC
, , článek
Samsung nám přichystal velice zajímavou prezentaci toho, kam se mají ubírat budoucí technologie pro výrobu čipů. My už přitom víme o chystaných tranzistorech GAA, které mají nahradit FinFET, ale nyní tu máme i na nich založené MBC.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Samsung: 3nm čipy a pokročilé tranzistory GAA a MBC
  2. Tranzistory MBC: opravdová budoucnost
reklama

Tranzistory MBC

 
MBC bychom mohli brát jen jako GAA s trošku širšími kanály, ale to by byla chyba. Vězí v nich mnohem víc, a to z hlediska možností jejich přizpůsobení. V následujícím obrázku si můžeme přečíst termín Continuous Nano Sheet Width a právě s ním spojenou volbou bude možné určit, jaké budou mít výsledné tranzistory základní vlastnosti. 
 
 
Šířka dané Nanosheet je tak zcela klíčová pro stanovení výkonu tranzistoru při daném napětí, vše s přímou úměrou. Samsung právě ve svém PDK nabízí čtyři příklady a ve zkratce jde o to, že tranzistory s užšími kanály se budou hodit pro čipy zaměřené na nízkou spotřebu (mobilní zařízení) a širší kanálky naopak pro výkonné čipy, které ale také budou žravější a logicky by měly zabírat i větší prostor a ovlivnit počet tranzistorů vměstnatelných na čip o dané velikosti. 
 
Oproti tranzistorům s kanály v podobě žeber (FinFET) bude možné tranzistory MBC daleko lépe "ladit", neboť právě u FinFET můžeme vlastnosti ovlivnit jen hrubě pomocí počtu celých žeber. 
 
 
Přesto je ale zajištěna kompatibilita mezi FinFET a MBCFET, jak ukazuje další snímek, což se týká výrobních nástrojů a metodologie. Konkrétně pak půjde o přechod mezi procesy 4LPP (odvozený od 7nm procesu 7LPP) a 3GAE, jímž Samsung označuje svůj první proces, který už využije tranzistory MBC, přičemž o tom, zda a kde se použití tranzistory GAA, se nic nedozvíme a z prezentace to vypadá, že Samsung asi skočí rovnou po MBC. V případě 3GAE bude s procesy tvořícími tranzistory FinFET kompatibilní celý back-end i middle-end a z části i front-end výrobních linek. 
 
Samsung také slibuje, že 3GAE oproti svému předchůdci přinese snížení použitého napětí z 0,75 V na 0,7 V, což možná nevypadá jako velký krok, ale při takto nízkých hodnotách už skutečně je. Oproti 7nm technologiím můžeme očekávat také 1,35násobný výkon tranzistorů, poloviční spotřebu a 65% velikost, což platí právě spíše pro tranzistory MBC se širšími žebry pro čipy, kde je důležitá vysoká frekvence a ne spotřeba. 
 
 
A jaký je časový plán? První hotové návrhy čipů pro 3GAE se očekávají již v příštím roce a na jeho konci už má odstartovat zkušební výroba, přičemž běžná výroba velkých sérií se očekává o rok později, čili někdy ke konci 2021. To je skutečně velice ambiciózní plán, který je bezesporu součástí celé produkční strategie Samsungu počítající s tím, že ten se chce opět stát světově největším výrobcem čipů a odsunout Intel na druhou pozici, jak se mu to už nakrátko povedlo.
 
Označení 3GAE vzniklo na základě toho, že jde o 3nm proces využívající "Samsung GAA" v podobě MBC tranzistorů a písmeno E na konci značí jako obvykle slovo Early (raný). Takový proces by se tak měl používat spíše pro celkově méně výkonné čipy, stejně jako 14LPE, z nějž pak vznikl již 14LPP, jejž si ostatně firma Global Foundries licencovala pro využití ve svých továrnách a využila jej i pro výrobu prvních procesorů Ryzen. Po 3GAE tak bude následovat 3GAP (P jako Power - výkon) pro výkonnější čipy a v jeho případě se plánuje zkušební výroba v roce 2021 a její rozjetí v tom příštím. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017 Equifax zaplatí až 700 milionů dolarů za únik dat z roku 2017
V září roku 2017 se začala odkrývat kauza, která se týkala amerických úvěrových registrů obsahujících informace o téměř polovině obyvatelů USA a její už tak od počátku obludné rozměry časem ještě narostly. Jaké je vyústění?
Dnes, aktualita, Jan Vítek