www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung chce rozšiřovat výrobu, a zvedá proto ceny svých čipů

Samsung chce rozšiřovat výrobu, a zvedá proto ceny svých čipů
, , aktualita
Obvykle neslýcháme o tom, že by výrobci čipů zvedali ceny svých produktů kvůli tomu, aby mohli financovat rozšíření svých výrobních kapacit. V Samsung Foundry se ale k tomuto kroku nyní rozhodli, takže co konkrétního plánují?
K oblíbeným
reklama
Je třeba říci, že tento krok by mohl zvednout i ceny koncových zařízení, která využívají Samsungem vyráběná SoC (telefony, tablety) a v případě PC by jej mohli pocítit snad "jen" zájemci o novou GeForce RTX 3000. Jednat se má konkrétně o financování rozšíření továrny S5 poblíž Pchjongteku v Jižní Koreji, jak prozradil Ben Suh (senior vice president of investor relations, Samsung), který právě toto rozšíření spojil i s "úpravou cen".
 
 
Továrna S5 firmy Samsung Foundry je aktuálně ta, která využívá nejmodernější dostupné výrobní procesy, což jsou v případě této firmy konkrétně 5LPP a 4LPE, čili 5nm a 4nm. To znamená, že jsou v ní instalovány i drahé stroje od ASML pro extrémní ultrafialovou litografii, které samy o sobě přijdou až na 150 milionů dolarů. 
 
Jde však o investice, s nimiž Samsung musel počítat už dříve a teprve nyní se je odhodlal veřejně spojit s navyšováním cen svých čipů. Je tak otázka, zda, nebo možná spíše kdy, se o podobné věci dozvíme i z úst zástupců jiných velkých výrobců polovodičů, kteří se také rozhodli prudce zvýšit své výdaje, aby mohli budovat nové moderní výrobní kapacity. Vedle Samsungu je to především TSMC, Intel i SK Hynix. 
 
Nelze přitom očekávat, že případné zvýšení cen za vyrobený čip pro GeForce Ampere se ihned projeví. Záleží na tom, co stojí ve smlouvě mezi Samsungem a NVIDIÍ, takže si můžeme leda počkat. Ostatně zvýšení cen také nemusí platit pro všechny zákazníky Samsungu a pokud přece jen bude výroba GPU dražší, část navýšené ceny na sebe mohou vzít výrobci. 
 
Nutno také dodat, že výrobci čipů už oficiálně či údajně zvyšovali ceny v průběhu celého tohoto roku, ovšem to bylo označováno spíše jako reakce na nedostatečné kapacity než jako snaha získat prostředky na investice. Nakonec je ale stejně jedno, čím se zdražení zdůvodní, výsledek je pro zákazníky vždy stejný. 
 
Zdroj: THW


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba ohlásila 18TB pevné disky s mikrovlnnou asistencí zápisu Toshiba ohlásila 18TB pevné disky s mikrovlnnou asistencí zápisu
Toshiba si konečně připravila nové pevné disky, které jsou určeny i pro spotřebitele a spoléhají na technologii MAMR, čili zápis využívající energetickou asistenci, a to v tomto případě s využitím mikrovln a ne laseru jako v případě HAMR. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se už 35W desktopové Alder Lake, jaké mají specifikace? Objevují se už 35W desktopové Alder Lake, jaké mají specifikace?
Naše přesvědčení o tom, že Intel letos vypustí na trh pouze desky s čipsetem Z690 a ty nejlepší modely procesorů Alder Lake K a KF, dostává v poslední době trhliny. Ukazují se totiž už i informace o dalších slabších modelech CPU.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA začala do RTX 3060 montovat nepovedená GPU GA104 NVIDIA začala do RTX 3060 montovat nepovedená GPU GA104
Je spíše pravidlem, že NVIDIA se zvláště v době nedostatku snaží využívat velká GPU v levnějších kartách, a to samozřejmě taková, která nesplňují nároky na instalaci do výkonnějších karet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad Těžba kryptoměn způsobuje další problém: elektronický odpad
Těžba kryptoměn je mnohdy energeticky velmi náročný proces, který je větší zátěží než např. elektromobilita. Jak ale tvrdí poslední studie, problémem může být i elektronický odpad kvůli rychlému zastarávání.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala36 komentářů
Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH Biostar uvedl těžařskou desku TZ590-BTC DUO pro těžbu Chia i ETH
Společnost Biostar představila novou základní desku TZ590-BTC Duo, která je určena pro těžaře kryptoměn. Uzpůsobena je tak, že počítač s ní může ve velkém těžit jak např. Ethereum, tak i kryptoměnu Chia.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů