www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung chce v USA postavit továrnu za 17 miliard dolarů

Samsung chce v USA postavit továrnu za 17 miliard dolarů
, , aktualita
Nedávno jsme se dozvěděli, že Samsung Foundry má možná zájem po vzoru TSMC postavit v USA továrnu na výrobu čipů, která bude využívat moderní výrobní proces. To už nyní dostává zcela reálné obrysy. 
K oblíbeným
reklama
Původní zpráva ještě mluvila o záměru firmy Samsung a její Samsung Foundry s jistou neurčitostí, ale nyní tu už máme informaci, že firma oficiálně oslovila úřady v Arizoně, New Yorku a Texasu, čili na obvyklých místech, kde už výroba čipů probíhá. V Arizoně má své provozy Intel, v New Yorku (East Fishkill) zase GloFo (bývalé továrny IBM) a pak už stačí zmínit jen název jedné firmy, Texas Instruments. Nicméně v Texasu není cizí ani samotný Samsung.
 
 
Nyní se mluví především o Austinu, čili nová továrna firmy Samsung by mohla stát právě v Texasu, což není překvapivé, neboť tam má Samsung už své starší zařízení S2. Nová továrna má přijít na 17 miliard dolarů a vytvořit na 1800 pracovních pozic. Provoz má zabrat prostor cca 650 tisíc metrů čtverečných, a to hned vedle zmíněné továrny S2. A pokud vše klapne, v provozu by mohla být už na konci roku 2023, což vyžaduje, aby se začalo stavět ještě v tomto pololetí. 
 
Samsung ovšem nezmínil, jak chce tuto továrnu vybavit, čili jakým procesem v ní chce začít vyrábět. TSMC přitom postaví v Arizoně továrnu na výrobu 5nm čipů, zatímco Samsung by mohl dle starší zprávy využít už 3nm proces, což by znamenalo, že do USA na rozdíl od TSMC pošle to nejlepší, co bude mít v daný čas k dispozici. Víme ale, že půjde čistě o výrobní zařízení a ne o vývoj a výzkum. 
 
V každém případě je to dobrá zpráva, neboť moderní provozy aktuálně vůbec nestíhají pokrýt poptávku a více továren přijde vhod, navíc když ani nebudou soustředěny ve stejné části světa. Ostatně firmy Samsung i TSMC si na rozdíl od takového Intelu dosud držely své nejmodernější provozy doma v Koreji a na Tchaj-wanu a to může představovat riziko z pohledu politiky i živelných katastrof. 
 
Samsung bude také požadovat od státu Texas jisté pobídky, aby byl ochoten v Austinu vůbec investovat. Budou to především slevy na dani a dle Reuters poměrně značné, a to po jistou dobu až stoprocentní. Plány na novou továrnu nesou označení Project Silicon Silver a celkové náklady budou zahrnovat především dvě položky, a to 5,1 miliardy dolarů za budovy a jejich příslušné zařízení a 9,9 miliard dolarů za výrobní vybavení. 
 
 
Ještě v tomto pololetí bychom se tak měli dozvědět, zda Samsung svou továrnu v Austinu skutečně postaví a snad pak i to, jakým procesem v ní začne vyrábět. Jeho 3nm technologie by právě už v roce 2023 měla být dávno připravena, což snad klapne, neboť Samsung by v tomto případě mohl být vůbec první firma, která v produkci nasadí čipy tvořené tranzistory typu GAA. Ty představují podobný pokrok jako dnešní FinFET oproti klasickým rovinným tranzistorům, čili jde o důležitý skok. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala