www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV procesem

Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV procesem
, , aktualita
Od společnosti Samsung Electronics přichází zpráva, že byla odstartována masová výroba čipů pomocí 7nm procesu využívajícího extrémní ultrafialovou litografii (EUVL). Jde přitom o technologii, kterou by snad mohla využít i NVIDIA.
K oblíbeným
reklama
V minulém roce jsme se několikrát dozvěděli, že NVIDIA by měla pro výrobu svých nových grafických čipů generace Ampere využít 7nm EUV technologii firmy Samsung, ale to stále ještě můžeme považovat za fámy, které nepodpoří ani dnešní čerstvá zpráva. Pokud by to měla být pravda, pak spuštění masové výroby přichází včas, ovšem na druhou stranu se pomocí čerstvých procesů obvykle netvoří hned velké a výkonné čipy. I dnes se dozvíme, že v tomto případě půjde nejdříve o mobilní 7nm čipy, které chce Samsung ještě společně se 6nm verzemi vyslat na trh během tohoto kvartálu. 
 
Takže NVIDII necháme zatím ještě spát v očekávání konference GTC 2020, která proběhne přibližně za měsíc. 
 
 
Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV čipů ve své továrně V1, kde jsou vůbec první jeho linky se stroji pro extrémní ultrafialovou litografii. Jde o nové zařízení, které se začalo stavět teprve v únoru roku 2018 a v druhé polovině předchozího roku v něm byla spuštěna zkušební výroba. Nyní se už zákazníci mohou těšit, že dostanou první série svých čipů, a to ještě v tomto čtvrtletí, jak bylo uvedeno. 
 
Kapacita V1 pochopitelně ještě není na maximu a v průběhu tohoto roku se bude zvyšovat. Prozatím to budou jen mobilní čipy, alespoň pouze ty byly ve zprávě zmíněny a po 7nm a 6nm procesech se počítá, že ve V1 se dospěje až k výrobě pomocí 3nm procesu.  
 
Výrobní zařízení 6 S1 S2 S3 S4 V1
Rozlišení 180~65nm 65~8nm 65~11nm 10nm~ 65nm~ 7nm~
Umístění Giheung, Korea Austin, USA Hwaseong, Korea
Velikost waferů 200mm 300mm
 
Pro Samsung je tak V1 nejdůležitější továrna současnosti, čemuž odpovídají i investice. V průběhu tohoto roku dosáhnou celkově 6 miliard dolarů, díky čemuž se kapacita 7nm a lepších procesů firmy oproti roku 2019 ztrojnásobí. Vedle toho ale můžeme zmínit ještě továrnu S3, jejíž výrobní kapacity také budou modernizovány z dnešních 10 nm. Celkově ale Samsung disponuje šesti továrnami, z nichž se jedna nachází v americkém Austinu. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto Cooler Master MM711: lehká herní myš jako řešeto
Dnes se podíváme na herní počítačovou myš Cooler Master MM711, která už na první pohled zaujme svým netradičním zpracováním. Má totiž velkou část svého pláště nahoře i dole děravou jak řešeto.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče Autonomní vozy Nuro R2 smí v Kalifornii na silnice bez záložního řidiče
Nuro je teprve druhou společností v Kalifornii, které bylo dovoleno jezdit s autonomními vozy bez záložního řidiče. Brzy tak budou dovážet nákupy z nejrůznějších obchodů v okolí až k zákazníkům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery Microsoft koupil doménu corp.com, chrání tím podniková zařízení před hackery
Po 26 letech mění doména corp.com svého majitele. Tím novým bude Microsoft a její koupí vyřeší jeden nepříjemný 20 let starý bezpečnostní problém. Ten trápil zejména mobilní zařízení přistupující k podnikovým sítím z Internetu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC Google Chrome 81 přichází opožděně, nabídne podporu Web NFC
Internetový prohlížeč Google Chrome měl vyjít už před několika týdny, kvůli koronavirové pandemii se ale objevuje až teď. Navíc nemá polovinu změn, které měl dostat. Přesto získáváme podporu Web NFC i další vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce Klávesnice Whirlwind FX Element zrcadlí dění na obrazovce
Podsvícené klávesnice vyzbrojené RGB LED diodou pod každou klávesou obvykle nabízejí celou řadu efektů, které ovšem nemají žádný praktický účel. Nyní se jej snaží ale najít společnost Whirlwind FX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář