www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV procesem

Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV procesem
, , aktualita
Od společnosti Samsung Electronics přichází zpráva, že byla odstartována masová výroba čipů pomocí 7nm procesu využívajícího extrémní ultrafialovou litografii (EUVL). Jde přitom o technologii, kterou by snad mohla využít i NVIDIA.
K oblíbeným
reklama
V minulém roce jsme se několikrát dozvěděli, že NVIDIA by měla pro výrobu svých nových grafických čipů generace Ampere využít 7nm EUV technologii firmy Samsung, ale to stále ještě můžeme považovat za fámy, které nepodpoří ani dnešní čerstvá zpráva. Pokud by to měla být pravda, pak spuštění masové výroby přichází včas, ovšem na druhou stranu se pomocí čerstvých procesů obvykle netvoří hned velké a výkonné čipy. I dnes se dozvíme, že v tomto případě půjde nejdříve o mobilní 7nm čipy, které chce Samsung ještě společně se 6nm verzemi vyslat na trh během tohoto kvartálu. 
 
Takže NVIDII necháme zatím ještě spát v očekávání konference GTC 2020, která proběhne přibližně za měsíc. 
 
 
Samsung Electronics odstartoval masovou výrobu 7nm EUV čipů ve své továrně V1, kde jsou vůbec první jeho linky se stroji pro extrémní ultrafialovou litografii. Jde o nové zařízení, které se začalo stavět teprve v únoru roku 2018 a v druhé polovině předchozího roku v něm byla spuštěna zkušební výroba. Nyní se už zákazníci mohou těšit, že dostanou první série svých čipů, a to ještě v tomto čtvrtletí, jak bylo uvedeno. 
 
Kapacita V1 pochopitelně ještě není na maximu a v průběhu tohoto roku se bude zvyšovat. Prozatím to budou jen mobilní čipy, alespoň pouze ty byly ve zprávě zmíněny a po 7nm a 6nm procesech se počítá, že ve V1 se dospěje až k výrobě pomocí 3nm procesu.  
 
Výrobní zařízení 6 S1 S2 S3 S4 V1
Rozlišení 180~65nm 65~8nm 65~11nm 10nm~ 65nm~ 7nm~
Umístění Giheung, Korea Austin, USA Hwaseong, Korea
Velikost waferů 200mm 300mm
 
Pro Samsung je tak V1 nejdůležitější továrna současnosti, čemuž odpovídají i investice. V průběhu tohoto roku dosáhnou celkově 6 miliard dolarů, díky čemuž se kapacita 7nm a lepších procesů firmy oproti roku 2019 ztrojnásobí. Vedle toho ale můžeme zmínit ještě továrnu S3, jejíž výrobní kapacity také budou modernizovány z dnešních 10 nm. Celkově ale Samsung disponuje šesti továrnami, z nichž se jedna nachází v americkém Austinu. 
 
Zdroj: Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře