www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung HBM-PIM: umělá inteligence v pamětech pro vyšší výkon

Samsung HBM-PIM: umělá inteligence v pamětech pro vyšší výkon
, , aktualita
Společnost Samsung ohlásila své zbrusu nové paměti HBM-PIM, jejichž samotné označení nás může poněkud mást, neboť se můžeme ptát, jak mohou paměti s názvem HBM-PIM navazovat na dnešní HBM2. 
K oblíbeným
reklama
Odpověď zní tak, že spíše než o paměti navazující na HBM2 či HBM2e jde o novou vývojovou větev, která využívá rovněž novou architekturu a v ní umělou inteligenci. PIM zde znamená zkratku pro Processing-in-Memory, čili je zřejmé, že nepůjde jen o paměťové čipy, ale že ty v sobě ponesou také logické obvody, na nichž bude pracovat právě systém umělé inteligence. A ten má posloužit k navýšení výkonu/propustnosti na více než dvojnásobek při snížení spotřeby o 70 procent. To tak vypadá velice zajímavě i vzhledem k tomu, co se o vývoji pamětí typu HBM tvrdilo dříve. 
 
 
Obavy měla především NVIDIA, dle níž zcela reálně hrozilo, že paměti HBM brzy dospějí ke stavu, kdy už budou příliš energeticky náročné a jejich nasazení bude velice problematické. To ale bylo před řadou let.
 
Nicméně v souvislosti s paměťmi HBM-PIM se mluví zatím pouze o využití v AI systémech, čili jde o paměti s AI pro High-Performance Computing spojený s umělou inteligencí, její trénování či už samotný provoz. Ve výsledku také nejde o skutečné navýšení propustnosti jako takové, ale o zvýšení celkové efektivity s ohledem na objem přenášených dat. 
 
Samsung zde mluví o pozměnění klasického von Neumannova schématu, v němž je zcela jasně oddělen procesor a paměti, což ovšem vyžaduje, aby data neustále proudila tam a zpět, což může tvořit úzké hrdlo. Je tak už vcelku jasné, odkud vítr vane. Nové HBM-PIM obsahují rovněž AI engine optimalizovaný pro paměti typu DRAM, a to v každém paměťovém banku. Ten dokáže zpracovávat data tak, aby zefektivnil celý systém a umožnil v důsledku snížení objemu přenášených dat při stejné vykonané práci. Samsung to srovnává se svými moderními HBM2 Aquabolt, vedle nich dokáží HBM-PIM poskytnou dvojnásobný výkon při snížení spotřeby o 70 procent. Navíc prý nejsou potřeba žádné hardwarové ani softwarové úpravy, což umožní rychlejší integraci do existujících systémů. 
 
Je ale otázka, zda se něco takového může využít třeba i na grafických kartách, kde se přeci jen pracuje s jinými daty. O tom se ovšem zpráva Samsungu vůbec nezmiňuje. Z jiných zdrojů však zjistíme alespoň to, že každé pouzdro pamětí HBM-PIM by mělo disponovat AI logikou s výkonem 1,2 TFLOPS, a to v FP16. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala