Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
6.1.2025, Milan Šurkala, aktualita
Zatímco čínské telefony v poslední době hodně přidaly na kapacitě akumulátorů, Samsung je ve středu pole a Apple výrazně vzadu. Trochu si chtějí pomoci akumulátory s příměsí křemíku, což ale u konkurence není až takovou novinkou.
honza1616 (3753) | 7.1.202517:49
No nevím, ale jestě 2­-3 roky zpět měl Samsung v telefonu 3700mAh ve vlajkových modelech,
Teď to má být s bídou 4000mAh u základního modelu S25, to je vážně ostuda
Odpovědět0  0
kazaxx (335) | 6.1.20259:25
Bylo by masakr, kdyby se dal pouzit pisek z pousti v prumyslu. Byl by to takovy nevycerpatelny zdroj… a co archeo veci by se pod nim naslo 😏
Odpovědět3  1
CooliPi (395) | 6.1.202513:04
No kdyz ho rozvijejici se staty spotrebuji, tak je vycerpan a je potreba tezit jinde.
Viz ­"Boj o písek: Čínské lodě těží v tchajwanských vodách.­"
To jen pro ilustraci, ze nakonec vsechny zdroje budou vyrabovany a budeme se prat i o pisek z more. Nebo mozna ze Sahara bude take vytezena.

Holt betonova lobby ­(zejmena v rychle se rozvijejicich ekonomikach, ktere chteji dohnat neduhy zapadnich ekonomik­) si zada sve. K tomu ­"Hmotnost lidmi vytvořeného materiálu na Zemi převyšuje přírodní biomasu. Váží více než jednu teratunu."
Odpovědět0  0
kazaxx (335) | 6.1.202513:41
Pobřeží se těží hlavně u Arabů, protože pouštní písek stojí, slušně řečeno, za velký H. A pískové doly jsou spíše ve staré evropě. Navíc Čína těží písek u Taiwanu aby mu škodila než že by neměla doly. Myslím že pokud je máme ve vnitrozemí my, musí je mít i Čína, což Taiwan jako takový ­"poloostrov­" toho moc mít nebude a je odkázán na pobřeží.
Odpovědět0  0
madpavel (379) | 6.1.202514:19
Nevím jak pro výrobu baterek, ale pouštní písek se nedá použít ve stavebnictví, protože má kulatý tvar díky neustálé větrné erozi, kdežto říční písek má hranatý tvar.
Odpovědět2  0
kazaxx (335) | 6.1.202517:41
zeptáme se chatGPT a je to:

1. Sklářství
Pouštní písek obsahuje křemen ­(oxid křemičitý, SiO₂­), což je hlavní složka potřebná pro výrobu skla. Nicméně:

Problém: Pouštní písek má obvykle velmi jemná zrna a může obsahovat vysoký podíl nečistot, jako jsou jílovité částice a organický materiál, což znesnadňuje jeho použití.

Řešení: Pokud by byl pouštní písek chemicky vyčištěn a zbaven nečistot, mohl by být použit ve sklářství. Ve většině případů je ale levnější a efektivnější použít říční nebo mořský písek s požadovanou granulací a čistotou.

2. Elektrotechnika ­(výroba křemíku­)
Pro výrobu křemíku se používá především vysoce čistý oxid křemičitý. Pouštní písek by mohl být teoreticky využit, ale:

Problém: Obsahuje nečistoty a je obtížné jej rafinovat na dostatečně čistý oxid křemičitý pro výrobu polovodičů.

Použití: Pokud by byl písek důkladně vyčištěn a přetaven na velmi čistý křemík ­(polysilikon­), mohl by být použit pro výrobu polovodičů nebo solárních panelů. Tento proces je však nákladný.

3. Křemíkové baterie
Křemíkové baterie ­(např. lithium­-silikonové anody­) vyžadují křemík vysoké čistoty, podobně jako v elektrotechnice:

Problém: Stejně jako u elektrotechniky je nutné zajistit vysokou čistotu křemíku, což je z pouštního písku náročné.

Možnost: Písek lze chemicky upravit a použít jako zdroj křemíku, ale to obvykle není ekonomicky výhodné. Průmysl častěji těží čistější zdroje oxidu křemičitého.

4. Praktické využití pouštního písku
Pouštní písek je z hlediska chemického složení často vhodný, ale jeho tvar zrn ­(kulovitý a velmi jemný­) a přítomnost nečistot omezují jeho využití bez rozsáhlé úpravy. V současnosti se průmysl raději spoléhá na říční nebo mořský písek, který je dostupný ve vhodnější formě a kvalitě.

Závěr
Pouštní písek může být teoreticky využit pro sklářství, elektrotechniku nebo výrobu křemíkových baterií, ale prakticky to vyžaduje náročné procesy čištění a rafinace, což často není ekonomické. Pokud by došlo ke zlepšení technologie zpracování, mohl by být v budoucnu využit více, zejména vzhledem k rostoucímu nedostatku kvalitního písku pro průmyslové aplikace.






Odpovědět0  0
kazaxx (335) | 6.1.202517:59
Například jsem netušil, že Česká Republika má též nejkvalitnější oxid křemičitý na světě, vhodný pro sklářství, elektroniku a i ty baterie. Ostatní státy ­(a je jich jen pár­) mají kvalitu vyšší jen ve specifických odvětích a až v celku jsou lepší než my ­(Německo, Francie­). Absolutní špičku ale drží USA a Austrálie. Možná to je ten důvod proč Sovětský svaz soustředil průmysl do Československa.
Odpovědět0  0
CooliPi (395) | 6.1.202520:39
Mozna ted duvod je, ze ten prumysl tu uz byl jeste pred prvni svetovou valkou, 60% prumyslu c.k. monarchie bylo v Cechach. Prvni republika ho zdedila a vydobyla si misto v prvni desitce svetovych prumyslovych statu, odtud ­"Made in Czechoslovakia­". Komunisti to uz jen zprivatizovali pro Gottwaldovu kliku, ktera byla prodlouzenou rukou bolseviku, znacka diky setrvacnosti a svetovemu obchodu ­(cili nasemu exportu­) porad fungovala. Pak po roce 1989 a zejmena po rozpadu Ceskoslovenska na dva staty sel prumysl do kopru. A ted uz ani nikdo ve svete nezna ­"Made in Czech Republic­".

Takze nas rudy bratr sem mozna nic nesoustredil, ale jen vyuzival talentu nasich vzdelanych lidi a setrvacnosti toho darku z dob c.k.m., ktery mohl vyuzivat ­(zneuzivat­). Ostatne tak jak to delal se vsemi svymi periferiemi ­- koloniemi.
Odpovědět1  0
kazaxx (335) | 7.1.20259:28
Rudy bratr nam pomohl s vyvozem do statu sovetskeho svazu. Vietnam, Cina, Kuba ale i Chile, Afrika atp. Kazdopadne za upadek a privatizaci rozpad sovetskeho svazu nemuze.
Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.