www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung má brzy předhonit Intel jako největší výrobce čipů

Samsung má brzy předhonit Intel jako největší výrobce čipů
, , aktualita
Intel je už mnoho let světová jednička na pozici výrobce počítačových čipů, ale to už dle analytiků nebude trvat dlouho. Na přední pozici se namísto něj tlačí Samsung a ten jej už brzy má vystřídat.
K oblíbeným
reklama
Samotný Samsung prodává mnoho různé elektroniky pod svou značkou včetně telefonů a počítačů, přičemž na trhu se prodává i zboží jiných značek, jež mají v sobě čipy vyrobené právě Samsungem. To je ostatně případ i jiných velkých výrobců čipů včetně Intelu, ale právě Samsung by dosud neohroženou pozici Intelu měl brzy obsadit.

Samotný Intel se na tuto pozici dostal na začátku devadesátých let, kdy na ní vystřídal společnost NEC a od té doby ji nepustil. Jde tak o dobu, kdy Intel přišel s prvními procesory Pentium a začal svou velkou PC jízdu, již jen občas narušilo AMD s opravdu konkurenceschopnými procesory, na něž Intel reagoval i z pozice silnějšího hráče, který si nedovolenými způsoby vynucoval loajalitu prodejců. Nyní je však zlatá éra PC už ta tam a i proto má Intel ustoupit do pozadí, aby jej vystřídal Samsung, a to ve srovnání tržeb za prodané čipy.

To je alespoň názor firmy IC Insights zabývající se průzkumem trhu a dle ní se tak má stát už velice brzo. Právě už za aktuální kvartál má Samsung za své čipy utržit 14,6 miliard dolarů oproti 14,4 miliardám firmy Intel. To nakonec nemusí nastat, neboť jde zatím jen o pouhé předpoklady vývoje na trhu, jež se mohou lišit o celá procenta. Obě firmy mají srovnatelný cíl, a to získat v letošním roce prodejem čipů 60 až 70 miliard tržeb, takže je možné, že se Samsung a Intel bude nějakou dobu přetahovat o prvenství, než jeden z nich převládne.

Samsungu hraje do karet právě neklesající obliba mobilních zařízení, která se po celém světě velice dobře prodávají a prodeje PC, kde vládne zase Intel, už dlouho směřují dolů. Intelu navíc nepomůže ani vzkříšení procesorové nabídky firmy AMD, od níž se předpokládá, že si zase jednou začně ukusovat z procesorového trhu. Samsung je také velký světový výrobce pamětí DRAM a NAND Flash, což jsou čipy, které jsou velice zapotřebí právě i v mobilních zařízeních a i kvůli této poptávce jejich ceny v poslední době stoupaly a v případě NAND Flash ještě mají v blízké budoucnosti dále růst.

Uvidíme pak, co se světem PC provede nové spojenectví ARM a Microsoftu, které má přinést do mobilního světa nový typ zařízení, na nichž budou běžet plnohodnotné desktopové Windows i s podporou Win32 aplikací.

Zdroj: PCMag
reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře