www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung navyšuje desetileté investice do výroby na 150 miliard dolarů

Samsung navyšuje desetileté investice do výroby na 150 miliard dolarů
, , aktualita
Velcí výrobci čipů se v poslední době předhánějí v plánovaných investicích, které půjdou do rozšíření kapacit i vývoje dalších nových procesů. Samsung v tomto ohledu plánuje až do roku 2030 a nově navyšuje cílovou částku. 
K oblíbeným
reklama
V posledních měsících se dozvídáme o velice výrazně zvyšovaných investicích do výroby čipů, což se týká především společností TSMC, Intel, SK Hynix a právě i Samsung. Ta už dříve ohlašovala své velkolepé plány, s jejichž pomocí se chtěla stát světově největším výrobcem čipů. Ovšem tím se už má v průběhu tohoto kvartálu stát, pokud jde o srovnání z hlediska tržeb. Opět totiž rostou ceny pamětí a z toho může Samsung těžit, čili letos zřejmě opět předhoní Intel. 
 
 
Ohlášené investice Samsungu ve výši 151,5 miliard dolarů nahrazují dříve vyhrazenou částku 117 miliard, přičemž v obou případech platí, že půjde o peníze pro řadu příštích let až do roku 2030. Ostatní firmy takto plánují spíše na cca tři roky dopředu, takže v jejich případě mluvíme spíše o nižších částkách. 
 
Je také otázka, mezi které roky můžeme celou částku 151,5 miliard podělit. Pokud zahrneme i letošní a vezmeme to prostě jako celou "desetiletku", pak je výsledná částka přes 15 miliard ročně ještě relativně mírná, a to třeba oproti tomu, že TSMC má na letošek svůj kapitálový rozpočet rovnou dvojnásobný a podobné bude mít i v dalších dvou letech. Samsung ale mluví přímo o penězích pro rozšíření výrobních kapacit a těžko říci, zda to zahrnuje třeba i výzkum a vývoj nových procesů, čili zda vůbec můžeme dané částky přímo srovnávat. 
 
Držme se tak plánů samotného Samsungu, který má své peníze investovat i do zbrusu nové továrny ve městě Pchjongtek. Jihokorejská vláda přitom nedávno ohlásila, že velcí a střední výrobci čipů získají další výrazné danové úlevy až do roku 2024 a právě to přimělo Samsung k navýšení svých investic do výroby. 
 
Vedle toho plánuje tamní vláda i řadu opatření na podporu výroby čipů. Státem řízená Korea Electric Power Corporation se vzdá až poloviny plateb od výrobců čipů, vláda se zasadí o vzdělávání potřebných desetitisíců budoucích zaměstnanců, vytvoří zvláštní fond pro podporu společností hodlajících přejít na výrobu na 300mm waferech, dále budou podporovány investice na výrobu potřebných materiálů, komponent a substrátů pro pouzdření čipů a v neposlední řadě také budou uvolněny regulace na využití chemikálií, plynů a jiných materiálů využívaných pro výrobu čipů. 
 
Celkově půjde o cca 450 miliard dolarů, které Jižní Korea společně se 153 domácími společnostmi v příštích letech investuje do rozvoje výroby čipů. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
G.Skill uvádí svou speciální počítačovou skříň Z5i pro Mini ITX G.Skill uvádí svou speciální počítačovou skříň Z5i pro Mini ITX
Společnost G.Skill známe spíše jako výrobce paměťových produktů, ale nyní tu máme její počítačovou skříň Z5i, která má pětihrannou základnu a určena je pro herní sestavy založené na základní desce Mini ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft uznal problémy s rozmazaným textem nového taskbaru Microsoft uznal problémy s rozmazaným textem nového taskbaru
Nejviditelnější změnou v systému Windows 10 v poslední době je nová funkce zvaná Novinky a zájmy, která se zobrazuje na hlavním panelu vpravo u minimalizovaných ikonek. Ukázalo se, že text se v řadě případů nezobrazuje ostře.
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků Seagate s WD kvůli Chia zvýší produkci pevných disků
Kapacita sítě kryptoměny Chia prudce roste a přirozeně se tím zvyšuje poptávka především po pevných discích. Společnosti Seagate a Western Digital se na ni rozhodly zareagovat, a to navýšením své produkce. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Cyberpunk 2077 se vrací do obchodu PlayStation Store Cyberpunk 2077 se vrací do obchodu PlayStation Store
Nakonec to trvalo půl roku, ale hra Cyberpunk 2077 se přece jen vrací do nabídky obchodu PlayStation Store. Sony se totiž dříve rozhodlo k nebývalému kroku, a sice odstranit nový očekávaný AAA titul z nabídky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny grafických karet se pomalu začínají snižovat Ceny grafických karet se pomalu začínají snižovat
Dobrá zpráva přichází ze zahraničí, a to konkrétně na základě údajů ze serveru eBay. Na něm prodávané grafické karty začaly v řadě případů zlevňovat, i když mají samozřejmě zatím stále ještě daleko k doporučeným částkám. A co ceny na našem trhu?
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů