-18, bez elektřiny, kdo nemá plyn tak si ani nezatopí a neudělá ani blbej čaj (vlastní zkušenost, byt mám jen na elektřinu a v Prosinci mezi svátky zde vypadla na několik hodin elektřina)
No nechtěl bych tam teď být v tom mrazu několik dni, ale údajně tam elektřinu zapínají nějak střídavě v různých oblastech, aby aspoň pár hodin denně lidem šla elektřina
Odpovědět0 0
Bez elektřiny si ani s plynem nezatopíte, potřebujete ji pro napájení řídící jednotky, čerpadla,...
pokud teda nemáte generátor apod.
Odpovědět0 0
V tom případě tedy nevím čím topí mojí prarodiče,
Odpovědět0 0
aha :) až tak starý systém, s přirozenou cirkulací... Nevím teda jak je to s efektivitou přenosu tepla, ale hádám, že se vyplatí mít raději i to čerpadlo, které medium (vodu) protočí vícekrát a rychleji...
Odpovědět0 0
Nevím, ale teplotní spád je nějakých 35 nebo 40C a koluje to samo naprosto v pohodě. "uchladí" to kotel a ohřeje místnosti. (měj jsem to tak na chalupě a při pokusech s puštěním vody do zavřeného tělesa mi přišlo, že oběh je možná půl metru za vteřinu. Což zas není nijak extra málo) (a výhoda, že je to stoprocentně blbuvzdorné a prakticky bezúdržbové. 20 let jsem jen doléval vodu s "fridexem" Tedy asi 3x za ty roky. :)
Odpovědět0 0
přesně tak, je to blbuvzdorné a funguje to, když do studeného radiátoru pustím horkou vodu tak tím protoče do půl minuty a do minuty na "výstupu" neudržím ruku
rodiče mají koupený dům 3 roky a ještě letos v zimě si museli volat původního majitele at jim poradí s kotlem na peletky a řídíci jednotkou
a já když to před těmi lety viděl poprvé co mají ve sklepě, tak jsem se zeptal jestli je to kotel nebo urychlovač částic z CERNu a jestli si na tom večer budu moct zahrát nějakou hru....xD
no strašná šílenost, není nad jednoduchost toho co mají prarodiče
já tady ještě bydlím v bytě v podnájmu, na vlastní dům mám ještě nějaký čas, ale předpokládám že takto blbuvzdorné vytápění se už nedělá, to aby člověk měl pro všechny případy v garáži aspoň malou elektrocentrálu
Odpovědět0 0
Uvidíme, jak se k tomu postaví Tesla.
Odpovědět1 0
To asi majitelé aut na baterky měli radost když jim omezili energii :D co budou dělat aý na ten nesmysl přejde 20% populace? budou mít doma naftový generátor? nebo šlapací trenažér s dynamem? budou jezdit ekologicky a ještě si zasportují :D koukám začíná být problém všude ,Rakousko, Švédsko,USA a věřím že i další a kolik aut na baterky máme? zatím pár vlaštovek :D a pak by stačilo zdražit energii i těžařům co pálí energii pro nic :D
Odpovědět2 1
To naštve, když fouká vítr a větrné elektrárny se nedají použít a je ještě pod mrakem. No jen tak dál, nakonec si začnou tyhle fabriky stavět svoje vlastní bateriové zásobníky s plynovou turbínou nebo diesel generátorem a mezitím co výroba pojede dál, domácnosti budou mít útrum.
Odpovědět4 2
A bude hůř. Teď to ještě stihli zastavit kontrolovaně, přerušit výrobu. Ale s tím, jak roste zelená pomatensot bude za pár let docházet běžně k výpadkům. Nějak si nedovedu představit, jak to budou zvládat fabriky, co mají čip na lince třeba měsíc. (výpadek proudu na 2x znamená, že přijdou prakticky o celou měsíční produkce)
Odpovědět4 2
kontrolovaně asi moc ne, akorát ve smyslu "teď to vypínáme" ... některé procesy trvají i dýl něž měsíc a jejich přerušení odepíše celé šarže waferů ... tohle je "zelené šílenství" v přímém přenosu, dělané bez rozumu "hrrr na ně"
Odpovědět2 0
Jenze v Texasu, vypadly i ty plynove elektrarny, nekdo neco tezce podcenil. Ona rozvodna sit v USA je pry docela slusna tragedie sama o sobe.
Odpovědět4 0
Elektřina tam musí být tragédie už z fyzikálních důvodů. Krom relativně málo (ale ztato obrovských) měst je tam nesmírně nízká hustota obyvatel. Pomalu půl celé země je oblast, kde "město" má maximálně jednotky tisíc obyvatel a pak jsou jen farmy. A na křížovatkách nějaký motel a benzínka, plus možná 3 baráky okolo.
Odpovědět2 1
A pak tomu nasadi korunu nominalnim napetim 120V. To uz ale neni rozvodna sit, ale distribucni.
Napr. pri konstantni spotrebe 100W spotrebice tam tece 2x vetsi proud aby dodal stejny vykon. Distribucni sit je ale zatezovana dvojnasobnym proudem nez by byla v Evrope na 230V.
Na segmentu vodice je pri tomto zvysenem proudu a konstantni impedanci Z dvakrat vetsi ubytek napeti. Zaroven tim tece 2x vetsi proud. Vykon (ztraty) jsou umerne soucinu napeti a proudu daneho segmentu vedeni, tedy 2 * 2 = 4* vetsi ztraty na vedeni oproti Evrope s 230V. Drobne zaokrouhluji (pocitam dvojnasobne napeti).
Neodvazuji se spekulovat, kolikrat vice ztrati na poslednim hopu od transformatoru k spotrebicum, protoze neznam jake prurezy a kov pouzivaji na vedeni do domu. Nizka hustota obyvatel muze znamenat ze to tahaji na delsi vzdalenosti na poslednim skoku nez u nas.
Take to neco prispiva k horsi efektivite distribuce el. energie.
Odpovědět5 0
Tam je ta koncepce postavena úplně jinak, Ano, je tam 120V a dokonce většinou 1fázově (např. hlavní jistič 1x100 A), ale zase mají skoro až v obýváku trafo 6/0,12 kV (opět většinou 1fázové).
Odpovědět1 0
Zrovna to chci napsat, že těch 120V asi nebude hlavní rozvodná síť :o)
Odpovědět2 0
V USA je 110V normální napáení.
Odpovědět0 2
tak... tady je dobré wiki na severoamerickou síť
https://en.wikipedia.org/wiki/Distribution_transformer
Takže v USA nejčastěji z primáru 7200V na sekundár 120V, jedna plechovka za 1 fázi, pověšená na prostém kruhovém sloupu. 3 plechovky na všechny 3 fáze... pro menší proudy samozřejmě. Pro větší už mají velké "hranaté" trafa, podobně jako v Evropě..
Odpovědět0 0