www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung SSD 980 Pro je na trhu, má vskutku 3bitové paměti

Samsung SSD 980 Pro je na trhu, má vskutku 3bitové paměti
, , aktualita
Nedávno se na webu krátce ukázala nová SSD Samsung 980 Pro, v jejichž případě nás mohly zaujmout především paměti typu TLC ve spojení s maximální kapacitou 1 TB. To je v případě tohoto produktu vskutku nečekané. 
K oblíbeným
reklama
Samsung na konci srpna předčasně zveřejnil stránky o SSD 980 Pro, které nám důvod k nadšení neposkytly. Popisovaly totiž novou generaci SSD, jejichž řada se obvykle využívá ve výkonných PC včetně pracovních stanic a jako takové měly dle očekávání nabídnout NAND Flash s buňkami MLC. To dříve znamenalo také nižší kapacitu, jež logicky vyplývá z použití pamětí pro zápis jen dvou bitů do buňky, ovšem zatímco v nové řadě 980 Pro zůstala maximální kapacita na 1 TB, potvrdilo se použití 3bitových pamětí, čili TLC. I když Samsung sám je označuje za 3-bit MLC, což také není špatně. 
 
 
Specifikace ale neříkají to, že ještě před koncem roku přijde na trh i 2TB model, takže alespoň něco. Na druhou stranu je v podstatě jisté to, že aby 980 Pro dosáhl na zápis 5000 MB/s, jak má ve specifikacích, bude muset využít SLC cache. 
 
Proč se ale Samsung rozhodl využít paměti TLC namísto MLC? To nám sám dle očekávání neřekne, ale je možné, že i při využití MLC by 980 Pro na sekvenční zápis 5000 MB/s nedosáhlo (970 Pro měly "jen" 2700 MB/s sekv. zápisu). Čili Samsung by možná i s MLC paměťmi musel použít SLC cache, a tak se rozhodl přejít rovnou na TLC, ale to je pouze úvaha. 
 
 
Dále si můžeme povědět o novém kontroleru Elpis pro PCIe 4.0 a NVMe, přičemž hlavní V-NAND mají více než 100 vrstev a využívají přinejhorším 1 GB DRAM cache na 1 TB kapacity. 500GB a 250GB verze mají shodně 512 MB DRAM. 
 
Pro sekvenční čtení a zápis platí 7000 MB/s a 5000 MB/s a náhodné IOPS s QD32 jsou pro čtení i zápis shodné, a to až rovný milion. Dále tu máme podporu 256bit AES šifrování s TCG/Opal 2.0 a IEEE1667 a pětiletou záruku. Ta je omezena celkovou hodnotou TBW, která pro 1TB model činí 600 TBW, čili jde o maximálně 600 celkových přepisů. 
 
Ovšem co cena? Vzhledem k využití pamětí TLC bychom totiž očekávali příznivější částky než v případě 970 Pro, což skutečně platí. Starší generace nemá 250GB model, který zde přichází za 90 USD. Má ale 500GB model s cenou 330 USD, zatímco nový je nabízen za ani ne polovičních 150 USD a 1TB pak za 230 USD oproti 630 USD za 1TB 970 Pro. 
 
Jenomže tento pokles cen je pochopitelný vzhledem k vývoji na trhu, však 512GB 970 Pro dnes také nestojí přes deset tisíc, ale už velice dlouho se prodává za 4 až 5 tisíc. I tak by ale nové verze měly být levnější, neboť ty staré jsou aktuálně na Amazonu k dostání za 180 a 350 USD. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci Google odhalil zero-day zranitelnost ve Windows, kterou zneužívají útočníci
Windows 10 i starší verze systému obsahují významnou chybu zabezpečení, o které poprvé informoval Google. Vzhledem k tomu, že chybu údajně aktivně zneužívají hackeři, se rozhodl dát Microsoftu na vyřešení pouze týden. Oprava nejspíš přijde až 10. listopadu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K Nástupce pro DJI Mavic Mini odhalen v předstihu. Nahrává ve 4K
Výrobce DJI příští týden uvede na trh nový kompaktní dron, který v nabídce nahradí aktuální Mavic Mini. Ponese jednodušší název DJI Mini 2 a jeho parametry, design či cenu známe v předstihu již nyní.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém Xbox Game Bar pro Windows 10 nyní ukáže, které aplikace zpomalují systém
Microsoft dnes vydal nový widget pro Xbox Game Bar, který zobrazuje procesy využívající CPU, GPU a RAM. Uživatel může snadno ukončit ostatní aplikace bez opouštění hry. Další funkce potom prozradí, zda je počítač připraven na DirectX 12 Ultimate.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Google přichází se službou VPN v balíku Google One Google přichází se službou VPN v balíku Google One
Společnost Google přichází s novou službou pro své zákazníky. V rámci nejvyšší verze svého balíčku Google One zpřístupňuje uživatelům službu VPN pro zařízení s Androidem. Služba ale nebude dostupná všude.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže Finanční výsledky Applu: daří se, ale iPhony a Čína dělají potíže
Společnost Apple zveřejnila své finanční výsledky. Nebyly sice zrovna špatné, ale bylo zde několik závažných propadů. Vrásky na čele způsobila především Čína, ale moc radosti nebylo ani z prodejů iPhonů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře