www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung SSD 980 Pro je na trhu, má vskutku 3bitové paměti

Samsung SSD 980 Pro je na trhu, má vskutku 3bitové paměti
, , aktualita
Nedávno se na webu krátce ukázala nová SSD Samsung 980 Pro, v jejichž případě nás mohly zaujmout především paměti typu TLC ve spojení s maximální kapacitou 1 TB. To je v případě tohoto produktu vskutku nečekané. 
K oblíbeným
reklama
Samsung na konci srpna předčasně zveřejnil stránky o SSD 980 Pro, které nám důvod k nadšení neposkytly. Popisovaly totiž novou generaci SSD, jejichž řada se obvykle využívá ve výkonných PC včetně pracovních stanic a jako takové měly dle očekávání nabídnout NAND Flash s buňkami MLC. To dříve znamenalo také nižší kapacitu, jež logicky vyplývá z použití pamětí pro zápis jen dvou bitů do buňky, ovšem zatímco v nové řadě 980 Pro zůstala maximální kapacita na 1 TB, potvrdilo se použití 3bitových pamětí, čili TLC. I když Samsung sám je označuje za 3-bit MLC, což také není špatně. 
 
 
Specifikace ale neříkají to, že ještě před koncem roku přijde na trh i 2TB model, takže alespoň něco. Na druhou stranu je v podstatě jisté to, že aby 980 Pro dosáhl na zápis 5000 MB/s, jak má ve specifikacích, bude muset využít SLC cache. 
 
Proč se ale Samsung rozhodl využít paměti TLC namísto MLC? To nám sám dle očekávání neřekne, ale je možné, že i při využití MLC by 980 Pro na sekvenční zápis 5000 MB/s nedosáhlo (970 Pro měly "jen" 2700 MB/s sekv. zápisu). Čili Samsung by možná i s MLC paměťmi musel použít SLC cache, a tak se rozhodl přejít rovnou na TLC, ale to je pouze úvaha. 
 
 
Dále si můžeme povědět o novém kontroleru Elpis pro PCIe 4.0 a NVMe, přičemž hlavní V-NAND mají více než 100 vrstev a využívají přinejhorším 1 GB DRAM cache na 1 TB kapacity. 500GB a 250GB verze mají shodně 512 MB DRAM. 
 
Pro sekvenční čtení a zápis platí 7000 MB/s a 5000 MB/s a náhodné IOPS s QD32 jsou pro čtení i zápis shodné, a to až rovný milion. Dále tu máme podporu 256bit AES šifrování s TCG/Opal 2.0 a IEEE1667 a pětiletou záruku. Ta je omezena celkovou hodnotou TBW, která pro 1TB model činí 600 TBW, čili jde o maximálně 600 celkových přepisů. 
 
Ovšem co cena? Vzhledem k využití pamětí TLC bychom totiž očekávali příznivější částky než v případě 970 Pro, což skutečně platí. Starší generace nemá 250GB model, který zde přichází za 90 USD. Má ale 500GB model s cenou 330 USD, zatímco nový je nabízen za ani ne polovičních 150 USD a 1TB pak za 230 USD oproti 630 USD za 1TB 970 Pro. 
 
Jenomže tento pokles cen je pochopitelný vzhledem k vývoji na trhu, však 512GB 970 Pro dnes také nestojí přes deset tisíc, ale už velice dlouho se prodává za 4 až 5 tisíc. I tak by ale nové verze měly být levnější, neboť ty staré jsou aktuálně na Amazonu k dostání za 180 a 350 USD. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář