www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung ukázal výkonné SSD 980 PRO s PCIe 4.0

Samsung ukázal výkonné SSD 980 PRO s PCIe 4.0
, , aktualita
Nová SSD od firem Lexar nebo ADATA jsou sice hezká a mají zajímavé specifikace, ovšem mnozí stejně čekají spíše na to, co nového předvede společnost Samsung. Ta zatím ukázala novou generaci SSD PRO. 
K oblíbeným
reklama
Dle cenového srovnavače Heureka je na našem trhu nejoblíbenější M.2 SSD právě model od Samsungu, a to Samsung 970 EVO Plus s kapacitou 500 GB. SSD firmy Samsung jsou obecně nejen u nás velice oblíbená a uživatelé je berou jako modely s vysokým standardem kvality a výkonu. Podobné postavení mají i SSD firmy Intel, ovšem tím pochopitelně nechci říci, že modely od jiných firem jsou podřadné, ale to nic nemění na faktu, že každá SSD novinka od Samsungu je ostře sledovaná. 
 
 
Nyní tu máme zatím jen Samsung SSD 980 PRO, čili verzi, která patří spíše do výkonnějších a vytíženějších počítačů či pracovních stanic. Očekává se od ní delší výdrž a možná i vyšší výkony, ale také vyšší cena oproti verzi EVO, která by se v případě řady 980 snad také měla brzy objevit. Zatím jsme ale o ní neslyšeli. 
 
Takže se vrátíme opět k SSD 980 PRO určené rozhraní PCIe 4.0, díky čemuž lze očekávat výrazně narostlé přenosové rychlosti. Nicméně ty budou aktuálně schopni využít pouze majitelé moderních Ryzenů 3000 s dražšími deskami s X570 či případně ti ještě šťastnější s novým Threadripperem. Pokud někdo provozuje sestavu s Intelem, může si na PCIe 4.0 zatím nechat zajít chuť a je velká otázka, kdy se to vůbec změní a zvláště pak v případě desktopů. 
 
Samsung své nové SSD ale zatím ani zcela nepředstavil a jen je ukázal se základními specifikacemi. Ty ukazují na rychlosti čtení až 6500 MB/s a zápis až 5000 MB/s, takže v tomto ohledu nové PRO nepatří mezi nejrychlejší modely, které slibují až 7000 a 6000 MB/s. To je ovšem jedna věc a výkon v praxi (čímž nemyslíme ATTO či Crystal) je věc jiná. 
 
Velice zajímavé je to, že Samsung chce tato SSD nabídnou s kapacitami jen mezi 250 GB a 1 TB, což napovídá, že se budou stále využívat paměti NAND Flash v režimu MLC (2 bity na buňku), a to by se mělo jednoznačně podepsat na rychlosti zápisu po zaplnění SLC cache, pokud tu vůbec nějaká bude. Jinak tu zatím ale nemáme žádné informace o tom, kterou generaci V-NAND se výrobce chystá použít a také jaký kontroler se ukrývá pod nalepeným štítkem. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5 Aaeon PICO-WHU4: "konkurent" Raspberry Pi s Core i5
Malinké počítače jako Raspberry Pi dostaly velmi zajímavou konkurenci, Aaeon PICO-WHU4. Při malých rozměrech překvapí velmi výkonným hardwarem. Je tu totiž 4jádrový procesor Intel Core i5 a podporuje až 16 GB paměti RAM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD QNAP uvádí QTS 4.4.2: vyšší zabezpečení a TL USB/SATA JBOD
QNAP uvádí novou verzi svého operačního systému QTS 4.4.2 pro své NASy. Ten vylepšuje zabezpečení NASu a přináší také podporu TL SATA JBOD a TL USB JBOD pro připojení dalších disků k zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby Vychází Firefox 74.0.1, opravuje dvě zero-day chyby
Mozilla přichází s novou verzí internetového prohlížeče Firefox 74.0.1. Ta opravuje dvě vážné zero-day chyby typu use-after-free, které dovolovaly spuštění škodlivého kódu a už byly využívány i k praktickým útokům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo NASA pro start Dragonu s posádkou využije své ikonické "červí" logo
Nyní se už opravdu můžeme těšit na to, že společnost SpaceX vstoupí do historie jako první soukromý subjekt, jemuž se povedlo umístit člověka na oběžnou dráhu. Participovat v tom bude pochopitelně i NASA, která si zvolila své staré logo. 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek
Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu Ghost Recon: Breakpoint a nárůst výkonu díky Vulkanu
Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint byl vypuštěn na trh už loni v říjnu, ale nedávno tato hra dostala podporu API Vulkan v rámci aktualizace na verzi 2.0. Server Kitguru se tak podíval na to, co to přinese s ohledem na výkon 
3.4.2020, aktualita, Jan Vítek4 komentáře