reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung už dodává rychlejší 24Gbps GDDR6, na high-end GPU dosáhnou 1,1 TB/s

15.7.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samsung už dodává rychlejší 24Gbps GDDR6, na high-end GPU dosáhnou 1,1 TB/s
Samsung posouvá hranice pamětí GDDR6 zase o něco dál a přichází s čipy, které zvládnout 24 Gbps. Na dnešních high-endových grafických kartách by to mohlo znamenat paměťovou propustnost 1,1 TB/s.
Paměťové propustnosti není nikdy dost a společnosti Samsung se povedlo vyvinout ještě rychlejší paměti typu GDDR6. Novinka dosahuje datových přenosů 24 Gbps, což na high-endových grafických kartách s 384bitovou paměťovou sběrnicí znamená překonání hranice 1,1 TB/s u paměťové propustnosti. Samsung to přirovnává ke 275 filmům ve Full HD rozlišení za sekundu. Proti 18Gbps čipům tak nabídnou o více než 30 % vyšší propustnost.
 
Samsung GDDR6 24 Gbps
 
Novinka se vyrábí 10nm-class procesem pomocí technologie EUV. Využití mají najít jak v nových grafických kartách, tak i herních konzolích nebo systémech pro zpracování algoritmů umělé inteligence a HPC systémech. Čipy splňují specifikace JEDEC a jsou už dodávány ve vzorcích prvním partnerům.
 
Zároveň s tím ale Samsung přichází i s novými čipy dosahujícími 20 Gbps a 16 Gbps, které mají snížené napětí na 1,1 V proti standardním 1,35 V. To by mělo významně snížit spotřebu (ta roste s druhou mocninou napětí, takže mi to vychází na cca 34% snížení spotřeby).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama