www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung už nabízí svou technologii pro 3D čipy zvanou X-Cube

Samsung už nabízí svou technologii pro 3D čipy zvanou X-Cube
, , aktualita
Společnost Samsung představila svou obdobu technologie Foveros, kterou používá Intel pro výrobu procesorů Lakefield. Mluvíme o 3D čipech, respektive bychom měli správně mluvit o 3D pouzdření čipů. 
K oblíbeným
reklama
Samsung tak ukazuje, že stejně jako jiné firmy pilně pracoval na nových technologiích pouzdření čipů, které jsou ostatně jedna z hlavních nadějí pro udržení pokroku ve výrobě počítačových čipů. Jde ovšem především o 2,5D technologie představující propojování jednotlivých čipů ležících vedle sebe, které je o výkonu, přičemž 3D technologie vrstvící čipy přímo na sebe se hodí především do mobilního světa, neboť dokáží ušetřit prostor, ovšem přinášejí problémy s chlazením, takže se (alespoň zatím) nehodí pro výkonná řešení. Ostatně Lakefield mají TDP pouze mezi 5 a 7 W. 
 
Nicméně vrstvení čipů na rozdíl od jejich skládání pouze vedle sebe výrobcům umožní, aby mohly být mnohem lépe a potenciálně i snadněji propojeny pomocí vertikálních spojů, které budou navíc logicky mnohem kratší, což má své příznivé dopady na celkovou propustnost, latence i energetickou efektivitu.
 
 
Do 3D pouzdření se tak pustil i samotný Samsung, který nyní ohlašuje, že jeho příslušná technologie eXtended-Cube (X-Cube) už je k dispozici zákazníkům, kteří využívají jeho kapacity. 
 
Dozvídáme se, že v případě Samsungu šlo zatím především o způsob propojení logických čipů s pamětmi SRAM s využitím 7nm a pokročilejších výrobních procesů včetně těch, které využívají EUV litografii. Využívají se zde TSV, čili právě ony výše zmíněné vertikální spoje (Through-Silicon Via). 
 
Samsung tak pomocí X-Cube už sám vyrobil logické čipy, na nichž sedí paměti SRAM, což skutečně není moc odlišné od toho, jak jsou poskládány čipy Intel Lakefield. Ty mají také vespod logické čipy a nad nimi pak paměťové, takže jde o celý SoC plus potřebnou RAM na ploše 12 x 12 mm. 
 
 
Samsung uvádí, že X-Cube nabízí pro pouzdření čipů vyrobených pomocí jeho 7nm a 5nm procesu. O této technologii se chystá prozradit více na konferenci Hot Chips 2020, která začíná už v neděli 16. srpna a potrvá do úterý. 
 
Zdroj: Samsung


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další PlayStation 5 jako multimediální centrum? Nabídne Netflix, Disney+ a další
Pokud nehodláte používat PlayStation 5 pouze k hraní her, ale jako všestranné centrum domácí zábavy, potěší vás podpora populárních aplikací pro streamování hudby a videí. Nejasno zatím zůstává nad Dolby Vision a Dolby Atmos.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik22 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala