www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Samsung vyrobil první 128GB moduly DDR4 s technologií TSV

Samsung vyrobil první 128GB moduly DDR4 s technologií TSV
, , aktualita
Technologie TSV (Through Silicon Via) zasáhla nyní už i do oblasti paměťových modulů. Samsung už podruhé pro výrobu RDIMM modulů využil vrstvené 3D paměti, které jsou vertikálně propojeny právě pomocí TSV.
K oblíbeným
reklama
TSV (Through Silicon Via) můžeme tedy označit za vertikální datové spoje propojující jednotlivé vrstvy paměťového čipu. Ten tak již není jen jednovrstvý a rovinný jako doposud, ale v tomto případě čtyřvrstvý. To znamená, že na stejné místo se vejde čtyřnásobný objem paměti, a právě díky tomu může Samsung nabídnout moduly DIMM s kapacitou 128 GB. Navazuje tak na 64GB moduly 3D TSV DDR4 DRAM využívající první generaci těchto čipů, jež byly představeny již v minulém roce. Nové 128GB moduly mají vynikat nejen kapacitou, ale také vysokou energetickou efektivitou. To je zvláště důležité pro jejich plánované nasazení v serverech a datových centrech. Na jejich využití v osobních počítačích můžeme zatím zapomenout.

Dle více zdrojů je jeden 128GB TSV DDR4 RDIMM složen z celkem 144 čipů DDR4 s kapacitou 8 Gb, které jsou vyrobeny 20nm technologií a uspořádány do 36 čtyřvrstvých pamětí. To tedy dává hrubou kapacitu 144 GB na oboustranném modulu. Každá vrstvená paměť má tzv. master čip, který slouží i jako buffer pro celkovou optimalizaci výkonu a spotřeby paměťového modulu.

Díky tomu mohou nové paměti pracovat na rychlosti až 2400 Mb/s, což je asi dvojnásobek oproti 64GB LRDIMM, a to při snížení spotřeby na polovinu. Na obzoru jsou přitom další moduly s rychlostmi 2667 Mb/s a 3200 Mb/s a navíc se dočkají i běžní zákazníci, kterým chce Samsung také přinést paměťové moduly s TSV čipy DDR4 a podobnou technologii použije také pro výrobu nové generace pamětí HBM pro grafické karty.

Zdroj: The Register
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek