www.svethardware.cz
>
>
>
>

Samsung začal masově vyrábět DDR5 na 14nm EUV procesu

Samsung začal masově vyrábět DDR5 na 14nm EUV procesu
, , aktualita
Samsung se přihlásil s tiskovou zprávou, která se týká spuštění masové výroby pamětí DDR5, a to na 14nm procesu s využitím extrémní ultrafialové litografie. Od té si výrobce slibuje především vyšší produktivitu. 
K oblíbeným
reklama
Technologii EUVL (či jen EUV), neboli extrémní ultrafialovou litografii, máme obvykle spojenou s těmi nejpokročilejšími výrobními procesy od 7nm níž. Ovšem v tomto případě jde o proces využitý pro výrobu pamětí a ne logických čipů, a sice 14nm EUV, na němž Samsung postavil výrobu svých nejnovějších pamětí typu DDR5. 
 
 
Samsung uvádí, že jde o pětivrstvý EUVL proces, díky němuž může dosáhnout nejvyšší paměťové hustoty na poměry pamětí DRAM a to také znamená zvýšení celkové produktivity o cca 20 procent. Už dříve přitom Samsung využil EUVL pro výrobu pamětí, ale na méně vrstvách, čili nyní jejich počet zvýšil na pět. Můžeme tak usuzovat, ačkoliv se to ve zprávě nepíše, že o to méně vrstev je zpracováno pomocí DUV a multipatterningu, což by mělo znamenat celkově rychlejší zpracování waferů. 
 
Nicméně dále v těle zprávy také mluví o tom, že EUV zde také umožnilo další miniaturizaci paměťových čipů na 14 nm, což dříve nebylo možné s využitím ArF procesů. Srovnává se tu tak klasická DUV litografie na 193 nm s argon-fluoridovými lasery, která by dle tohoto vyjádření už na výrobu takových pamětí nestačila.
 
Na novém procesu Samsungu se budou konkrétně vyrábět paměti DDR5 s přenosovou rychlostí 7,2 Gb/s, přičemž úvodní paměti DDR5 začínají spíše na 4,8 Gb/s a oficiálně mají škálovat až na 6,4 Gb/s. Už dávno je ale jasné, že se objeví, a to asi pozoruhodně rychle, i mnohem rychlejší paměti.
 
Dle Samsungu ale budou 14nm paměti DDR5 určeny zvláště pro výrobu modulů pro datová centra, superpočítače a obecně servery. Nakonec jsme se dozvěděli, že se plánuje také zvýšení kapacity 14nm čipů DRAM na 24 Gb, ale už se nedozvíme, jakou kapacitu mají dnešní verze. Nicméně dnes je v případě moderních pamětí obvyklá kapacita 16 Gb, čili s 24Gb čipy si Samsung může dovolit vyrábět moduly s kapacitou až 768 GB. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V SiFive už mluví o 128jádrových výkonných SoC RISC-V
SiFive stojí v popředí vývoje procesorů či obecně SoC založených na architektuře RISC-V a postupuje velice rychle dopředu. Už nyní se totiž chlubí výkonnými čipy se 128 jádry, které se dají srovnávat s Intel Rocket Lake či ARM Cortex-A78.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné Rozdíl 1 milimetru stačí, staré chladiče mohou být pro Alder Lake nevhodné
Mluvíme tu pochopitelně především o montážních systémech chladičů, které ale často bývají jejich nedílnou součástí, kterou ani nelze vyměnit. Konkrétně pak jde o dopad odlišné výšky procesoru nad základní deskou. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe? PlayStation 5 dostala nový zdroj, funguje lépe?
Herní konzole Sony PlayStation či Microsoft Xbox rozhodně nejsou vytvořeny s možností snadné výměny napájecího zdroje s nabídkou různých modelů, ovšem to neznamená, že taková výměna není možná. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64 AMD Instinct MI250X: vícečipové GPU se 48 TFLOPS v FP64
Od známého leakera ExecutableFix se dozvídáme detaily o grafických akcelerátorech AMD řady MI200. Jedná se konkrétně o dvě verze, a sice MI250 a MI250X a blíže představena byla konkrétně MI250X.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX Morgan Stanley: Elon Musk se asi stane 1. dolarovým bilionářem díky SpaceX
Titul nejbohatšího člověka na planetě si opětovně uzmul Elon Musk a podle analytika banky Morgan Stanley by se mohl stát prvním bilionářem v historii. Neměla by to však být Tesla, která na tom bude mít lví podíl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala