reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sandia Cooler: extrémně výkonný pasiv a ventilátor v jednom

26.6.2012, Jan Vítek, aktualita
Sandia Cooler: extrémně výkonný pasiv a ventilátor v jednom
Pracovníky Sandia National Laboratories napadla jednoduchá myšlenka spojení pasivního chladiče a ventilátoru v jeden fungující celek, jehož výroba však tak jednoduchá asi není. Jde totiž o základnu rozvádějící teplo do žebrovaného chladiče,...
Pracovníky Sandia National Laboratories napadla jednoduchá myšlenka spojení pasivního chladiče a ventilátoru v jeden fungující celek, jehož výroba však tak jednoduchá asi není. Jde totiž o základnu rozvádějící teplo do žebrovaného chladiče, jenž pomocí motorku uprostřed rotuje jako ventilátor a také vlastně tak funguje.

Chladič-ventilátor zde rotuje pouze 0,03 mm nad základní částí, která pracuje jako jedna velká heatpipe (nebo spíše výparníková komora blízká Vapor Chamber u karet Sapphire), takže by měla velmi dobře rozvádět teplo do celého svého povrchu a následně je předávat dále. Tento chladič by měl takto být velmi tichý a přitom až 30x účinnější než stejně velký pasiv vybavený klasickým ventilátorem. Ukázaný prototyp má přitom při 10x menším těle být stejně výkonný jako dnes běžně prodávané vzduchové chladiče, alespoň tedy dle údajů zdroje. Za to může také fakt, že zde není žádné hluché, tedy neofukované místo.

Další výhodou má být to, že díky odstředivé síle se v těle chladiče nemá ukládat prach, což platí i pro úzkou mezírku mezi oběma částmi. Sandia Cooler tak má být schopen nahradit jakýkoliv klasický chladič s ventilátorem, což neplatí jen pro použití v počítačích ale také třeba u kompresorových systémů. Ovšem právě u počítačů se má uplatnit nejdříve, což dle výrobce znamená možnost snadno překročit hranici maximální spotřeby procesoru 150 W. Otázkou je, zda je to dnes stále ještě aktuální, když se spotřeba spíše snižuje, ale možnost provozovat menší chladiče jistě již zajímavá je.Dle Sandia National Laboratories si tuto technologii již licencovali dva výrobci - jeden produkující chladiče pro PC a druhý zase LED světla, takže bychom se již relativně brzy mohli dočkat prvních komerčně dostupných produktů.

Zdroj: Extremetech

reklama