Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou

Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou
, , aktualita
Pro boj s chudobou je důležité mít správná data o tom, kde se nejvíce postižené oblasti nachází. Jak ale tento průzkum provést levně a efektivně? Tato metoda kombinuje satelitní snímky a umělou inteligenci.
K oblíbeným
reklama
Na světě není málo lidí, kteří se musí potýkat s velkou chudobou. Jsou to lidé, kterým musí na pokrytí všech nákladů stačit méně než 2 dolary (přibližně 48 korun) za den. Organizace, jako je například OSN, se snaží s chudobou v postižených oblastech bojovat, jenže to není tak snadné, jak se zdá. V první řadě chybí dostatek potřebných dat a informací. Některé země totiž daná data vůbec nemají a neshromažďují je, jiné mají jen střípky informací. Bohužel to jsou často ty země, v nichž je chudoba zejména v některých oblastech velkým problémem.

Aby se tedy dalo s chudobou efektivně bojovat, je třeba data nějakým způsobem nashromáždit a mít o oblastech potýkajících se s chudobou podrobné informace. Způsoby, jako je průzkum domácností, v chudých zemích nefungují dobře. A to zejména kvůli nákladům, které jsou pro chudé národy vysoké, nemluvě pak o tom, že data je třeba sbírat mnohdy i z nebezpečných a hodně vzdálených oblastí. Na získávání těchto dat byla proto týmem ze Stanfordovy univerzity představena metoda, která využívá satelitní snímky - a to kombinaci nočních snímků i záběrů pořízených za dne. To by však nemohlo fungovat jen tak, a proto na pomoc přichází umělá inteligence, která informace zpracovává.

Tato AI dokáže díky snímkům odhadnout, které oblasti jsou postiženy největší chudobou. Algoritmy strojového učení používají satelitní snímky ve vysokém rozlišení. Z nočních snímků se pozná, jak moc je tato oblast osvětlena a podle toho také to, jak moc je bohatá. Jenže například v Africe žijí lidé bez elektřiny, i když nejsou ve stavu největší chudoby, ale jen hospodaří v nuznějších podmínkách. Proto by noční snímky Země nemohly být používány jen samy o sobě a na pomoc přichází denní satelitní snímky. Umělá inteligence se na nich učí rozpoznávat nejrůznější záchytné body, které svědčí o vyspělosti osídlené oblasti. Mezi ně patří například cesty, zemědělská půda a vodní nádrže. AI tak například určuje, jak moc jsou cesty zpevněné a z jakého materiálu jsou vyrobeny střechy obydlí.

Tento průzkum proběhl v pěti afrických státech, mezi které patří Uganda, Nigérie, Tanzanie, Malawi a Rwanda. A díky snadné dostupnosti satelitních snímků není problém tento průzkum rozšířit i ve větším měřítku a data také pravidelně aktualizovat. Tyto informace pak pomohou nejrůznějším organizacím podporovat přímo nejvíce chudobou postižené oblasti. Vedoucí výzkumného týmu Neal Jean věří, že v konečném důsledku by tak tato metoda měla pomoct zvednout životní úroveň miliónům lidí.

Zdroje: IFLScience, engadget.com
reklama
Nejnovější články
Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD Jack Dorsey draží první tweet, zatím bylo přihozeno na 2,5 mil. USD
Zakladatel Twitteru, Jack Dorsey, draží první tweet na světě z roku 2006. Nabízen je jako tzv. non-fungible token (NFT), což je koncept prodeje digitálních děl, který je v poslední době velmi populární.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu ICON už vyrábí domy pomocí 3D tisku i v Texasu
Společnost ICON začala pro amerického developera 3Strands stavět domy pomocí 3D tisku. Ty by měly být bezpečnější, být odolnější vůči požáru a jiným přírodním živlům. Po Mexiku tak jde o druhý velký projekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře