Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou

Satelitní snímky a AI pomůžou najít oblasti nejvíce postižené chudobou
, , aktualita
Pro boj s chudobou je důležité mít správná data o tom, kde se nejvíce postižené oblasti nachází. Jak ale tento průzkum provést levně a efektivně? Tato metoda kombinuje satelitní snímky a umělou inteligenci.
K oblíbeným
reklama
Na světě není málo lidí, kteří se musí potýkat s velkou chudobou. Jsou to lidé, kterým musí na pokrytí všech nákladů stačit méně než 2 dolary (přibližně 48 korun) za den. Organizace, jako je například OSN, se snaží s chudobou v postižených oblastech bojovat, jenže to není tak snadné, jak se zdá. V první řadě chybí dostatek potřebných dat a informací. Některé země totiž daná data vůbec nemají a neshromažďují je, jiné mají jen střípky informací. Bohužel to jsou často ty země, v nichž je chudoba zejména v některých oblastech velkým problémem.

Aby se tedy dalo s chudobou efektivně bojovat, je třeba data nějakým způsobem nashromáždit a mít o oblastech potýkajících se s chudobou podrobné informace. Způsoby, jako je průzkum domácností, v chudých zemích nefungují dobře. A to zejména kvůli nákladům, které jsou pro chudé národy vysoké, nemluvě pak o tom, že data je třeba sbírat mnohdy i z nebezpečných a hodně vzdálených oblastí. Na získávání těchto dat byla proto týmem ze Stanfordovy univerzity představena metoda, která využívá satelitní snímky - a to kombinaci nočních snímků i záběrů pořízených za dne. To by však nemohlo fungovat jen tak, a proto na pomoc přichází umělá inteligence, která informace zpracovává.

Tato AI dokáže díky snímkům odhadnout, které oblasti jsou postiženy největší chudobou. Algoritmy strojového učení používají satelitní snímky ve vysokém rozlišení. Z nočních snímků se pozná, jak moc je tato oblast osvětlena a podle toho také to, jak moc je bohatá. Jenže například v Africe žijí lidé bez elektřiny, i když nejsou ve stavu největší chudoby, ale jen hospodaří v nuznějších podmínkách. Proto by noční snímky Země nemohly být používány jen samy o sobě a na pomoc přichází denní satelitní snímky. Umělá inteligence se na nich učí rozpoznávat nejrůznější záchytné body, které svědčí o vyspělosti osídlené oblasti. Mezi ně patří například cesty, zemědělská půda a vodní nádrže. AI tak například určuje, jak moc jsou cesty zpevněné a z jakého materiálu jsou vyrobeny střechy obydlí.

Tento průzkum proběhl v pěti afrických státech, mezi které patří Uganda, Nigérie, Tanzanie, Malawi a Rwanda. A díky snadné dostupnosti satelitních snímků není problém tento průzkum rozšířit i ve větším měřítku a data také pravidelně aktualizovat. Tyto informace pak pomohou nejrůznějším organizacím podporovat přímo nejvíce chudobou postižené oblasti. Vedoucí výzkumného týmu Neal Jean věří, že v konečném důsledku by tak tato metoda měla pomoct zvednout životní úroveň miliónům lidí.

Zdroje: IFLScience, engadget.com
reklama
Nejnovější články
Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz? Taiwan schválil stavbu 2nm továrny TSMC, kdy bude spuštěn provoz?
Tchaj-wanské úřady přijaly záměr TSMC postavit poblíž města Baoshan novou továrnu, která bude využita pro výrobu dosud nejmodernějším známým procesem této společnosti. Jde o N2, čili o 2nm proces. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede Hubble našel vodní páry na měsíci Ganymede
Hubbleův vesmírný dalekohled sleduje už velice dlouho okolní vesmír včetně lokálních planet a jejich měsíců. Má tak i řadu snímků jupiterova měsíce Ganymede, díky nimž se objevil důkaz o tom, že na něm existuje voda v podobě páry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány Microsoft: systémové požadavky Windows 11 jsou platné a budou vynucovány
Někteří jistě čekali, že to se systémovými požadavky Microsoftu na instalaci a zprovoznění OS Windows 11 nebude nakonec tak horké, ale z firmy nyní zní, že si stojí za svým a bude si je vynucovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Kioxia ukázala test šestibitových NAND Flash a mluví dokonce o osmibitových Kioxia ukázala test šestibitových NAND Flash a mluví dokonce o osmibitových
Společnost Kioxia, bývalá Toshiba Memory, se zahleděla do navyšování počtu bitů ukládaných v buňkách pamětí NAND Flash. Ukázala totiž již verze se šesti bity a mluví dokonce o osmibitových pamětech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
AMD: Zen 4 a RDNA 3 jsou na cestě a dorazí příští rok AMD: Zen 4 a RDNA 3 jsou na cestě a dorazí příští rok
Lisa Su se konečně uvolila sdělit něco málo o tom, co můžeme očekávat v případě budoucích generací procesorů Zen a grafických karet RDNA. Jde konkrétně o Zen 4 a RDNA 3, a to snad včetně procesorů Ryzen příští generace.
Dnes, aktualita, Jan Vítek