Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seagate nabízí 20TB disky, WD slibuje 60TB do pěti let

3.12.2021, Jan Vítek, aktualita
Seagate nabízí 20TB disky, WD slibuje 60TB do pěti let
Společnosti Seagate a Western Digital představily své novinky, a to jednak brzy dostupné 20 TB disky a pak i sliby do budoucna, kde můžeme vidět až 60 TB modely. Nejdříve se podíváme na nové Exos X20 a IronWolf Pro.
Seagate Exos X20 a IronWolf Pro přicházejí na trh ještě tento měsíc s cenami pod 700 USD a jsou určeny do hyperscale center i NAS serverů. Nový Exos nabídne vedle 20TB kapacity ještě 18 TB a IronWolf Pro tu nově máme pouze ve 20TB kapacitě s 5. heliové generaci s devíti plotnami po 2,2 TB. Jedná se o plotny založené na technologiích PMR a TDMR, čili Seagate se tu vyhýbá využití neoblíbené SMR, která nedosahuje v zápisu dobrých výkonů. 
 
 
Seagate tu tak musel navýšit datovou hustotu na 1135 Gbitů na čtverečný palec, což se podepsalo také na vyšších přenosových rychlostech. Ty tu dosahují hodnot až 285 MB/s, přičemž 18TB modely si sáhnou maximálně na 270 MB/s. Ovšem náhodné IOPS při čtení a zápisu v případě Exos X20 zůstávají na 168 a 550 (4k, QD16).


 
Seagate Exos X20 20TB budou k dispozici za doporučenou cenu 670 USD a IronWolf Pro budou trošku levnější s cenou 650 USD. 
 
Informace od Western Digital se týkají už spíše vzdálenější budoucnosti a roadmapy této společnosti. Její CEO a CFO uvádějí, že v roce 2023 nabídnou na trhu již 30TB pevné disky, které využijí technologie ePMR a právě i SMR. Vedle toho se také zvýší počet ploten díky jejich celkově menší tloušťce, ale pouze to nezajistí růst kapacity o polovinu vzhledem k tomu, že řady WD Gold a Ultrastar dnes končí na 20 TB a využívají devět 2,2TB ploten a už i Energy-assisted Perpendicular Magnetic Recording (ePMR). 
 
Na 30 TB se tak WD chce dostat jednak využitím ePMR a SMR, kde vidí možnost zvýšení datové hustoty o 36 procent, čili zbytek by měla zařídit plocha na plotnách navíc. Pro zvýšení kapacity na slíbených 60 TB v roce 2026 ale už bude zapotřebí HAMR či MAMR, tedy nejmodernější technologie pro energeticky podpořený zápis.