www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate: SMR je úspěšné, HAMR stále nespolehlivý

Seagate: SMR je úspěšné, HAMR stále nespolehlivý
, , aktualita
Světově přední výrobce pevných disků je spokojen s technologií SMR, kterou využívají již čtyři miliony prodaných kusů. Seagate však stejně jako jiné firmy vyvíjí zbrusu novou technologii zápisu, a to HAMR, s níž už to tak růžové není.
K oblíbeným
reklama
Seagate Technology tedy již nějaký čas dodává na trh pevné disky s technologií SMR (Shingled Magnetic Recording). Ta staví na stále používané PMR (Perpendicular Magnetic Recording) a dosahuje vyšší hustoty uložených dat díky tomu, že zapisuje do částečně se překrývajících se stop, které se tedy překrývají podobně jako šindele na střeše (od toho má SMR i svůj název). Technologie HAMR je ale už něco zcela jiného. Využívá nové materiály na plotně pro zápis dat, jejichž zmagnetizování je ale nutné provádět za vysokých teplot, čili jde o technologii Heat-Assisted Magnetic Recording. A pro toto dočasné zahřívání malinkých částí povrchu se používá laser, který činí zapisovací soustavu daleko složitější, než je klasická čtecí a zapisovací hlavička.

Technologie SMR umožní v porovnání s PMR navýšit kapacitu disku se stejnou zapisovací plochou asi o čtvrtinu, ovšem v některých případech je nutné kvůli překrývajícím se stopám po zápisu do jedné přepsat i ty sousedící. Výrobci proti výslednému zpomalení takového disku bojují tím, že se s upraveným firmwarem snaží co nejvíce s efektivně využívat dostupnou vyrovnávací paměť a také sekvenční zapisování a k tomu je ideálně zapotřebí také součinnost operačního systému, který by se měl k SMR diskům chovat jinak než k PMR. To alespoň platí v případě datových center, což je i důvod toho, že do nich SMR disky zatím moc nepronikly.

Dá se tedy s nadsázkou říci, že SMR je ve světě pevných disků něco jako TLC ve světě SSD. V obou případech jde o technologie, které značně zvyšují kapacitu výsledných úložných zařízení a mají potenciál i zlepšit poměr kapacity a ceny, ale na druhou stranu mají neblahý vliv na výkon. V případě pamětí TLC NAND Flash jde navíc ještě o další problémy, ale to sem nepatří. Počet disků s technologií SMR tedy bude narůstat, což máme poznat v příštím roce, i když Seagate přiznává, že mají nižší výkon. Ovšem alespoň v případě modelů pro běžné počítače to tak nevadí, však ty jsou dnes už využívány spíše pro archivaci dat, kde se předpokládá, že bude využit hlavně sekvenční zápis a především výkon není tak důležitý. Roli systémového disku u moderních počítačů již převzala SSD.

Technologie HAMR by měla podstatně zvýšit datovou hustotu u pevných disků, která dnes v případě SMR akorát tak přesahuje 1 Tb na čtverečný palec, a očekává se, že v jejích možnostech je vytvoření až 100TB pevného disku, který by mohl být vyroben v roce 2025. Jenomže tato technologie ještě stále má své problémy, a to prý především se spolehlivostí. Dříve než pevné disky s HAMR by se tak na trh mohly dostat modely s technologí TDMR (Two-Dimensional Magnetic Recording).

Dave Mosley (President of Operations and Technology, Seagate) uvedl, že pevné disky s TDMR bude mít jeho firma připraveny během roku či dvou a technologie HAMR stále není ve stavu, který by umožnil její nasazení na trhu. Mosley také řekl, že osobně nebyl spokojen s tím, jak technologie HAMR v posledním době pokročila, ale přesto se něco udělalo, čili Seagate neuvázl na mrtvém bodě. Od HAMR také nemůžeme čekat, že hned zajistí výrobu disků s desítkami gigabajtů. V nejbližších letech to bude přinejmenším hustota 2 Tb na čtverečný palec a až v pozdějších letech to budou 4 nebo 5 Tb. HAMR je tedy stále budoucnost a vybraní zákazníci se mají dočkat prvních disků v příštím nebo přespříštím roce, i když zpočátku to budou asi jen 4TB modely a i v tomto ohledu si Seagate není jistý.

Ale co TDMR? Ta má v porovnání se SMR zajistit o pětinu vyšší datovou hustotu, ovšem samotný Seagate o této technologii jinak mlčí. O informace se ale již dříve podělila firma HGST, která o TDMR mluví jako o doplňující technologii pro SMR, přičemž jde o to, že datový signál bude ukládán jako u SMR disků, ale čten dvourozměrně, tedy jednak klasicky ve směru stopy a pak navíc i napříč stopou, což pak při čtení vytvoří jakousi 2D vlnu paralelních jedniček a nul. To umožní, aby stopy byly ještě blíže u sebe. TDMR by tedy dle těchto informací neměla být technologie zápisu, ale kombinace SMR a 2D čtení.

Jde tedy o to, že při čtení tvořené ITI (rušení od sousedních stop) už není problém, právě naopak. Disk bude při čtení pracovat ne s jednorozměrným signálem, ale s dvourozměrným, v němž se ale nějak musí vyznat. Výsledný 2D "obraz" bude přitom tvořen více přechody jedné hlavičky, což si ale jednak vyžádá intenzivní využití cache a logicky to také zvýší zpoždění přinejmenším o dobu jedné otáčky disku. Alternativou je využití více hlaviček vedle sebe, které je zase složité na výrobu a nasazení.

Uvidíme tedy, s čím Seagate nakonec přijde a zda se vůbec s námi podělí o informace týkající se nových technologií.

Zdroj: KitGuru, Hitachi (pdf)
reklama
Nejnovější články
Turecko má bojový dron Songar s kulometem Turecko má bojový dron Songar s kulometem
Turecko vyvinulo nový armádní dron Songar, který dokáže plnit nejen průzkumné funkce, ale i bojové. Je totiž vybaven kulometem, který dokáže vystřelit až 200 dávek nábojů. Navíc má být velmi přesný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
14.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře