www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate: SMR je úspěšné, HAMR stále nespolehlivý

Seagate: SMR je úspěšné, HAMR stále nespolehlivý
, , aktualita
Světově přední výrobce pevných disků je spokojen s technologií SMR, kterou využívají již čtyři miliony prodaných kusů. Seagate však stejně jako jiné firmy vyvíjí zbrusu novou technologii zápisu, a to HAMR, s níž už to tak růžové není.
K oblíbeným
reklama
Seagate Technology tedy již nějaký čas dodává na trh pevné disky s technologií SMR (Shingled Magnetic Recording). Ta staví na stále používané PMR (Perpendicular Magnetic Recording) a dosahuje vyšší hustoty uložených dat díky tomu, že zapisuje do částečně se překrývajících se stop, které se tedy překrývají podobně jako šindele na střeše (od toho má SMR i svůj název). Technologie HAMR je ale už něco zcela jiného. Využívá nové materiály na plotně pro zápis dat, jejichž zmagnetizování je ale nutné provádět za vysokých teplot, čili jde o technologii Heat-Assisted Magnetic Recording. A pro toto dočasné zahřívání malinkých částí povrchu se používá laser, který činí zapisovací soustavu daleko složitější, než je klasická čtecí a zapisovací hlavička.

Technologie SMR umožní v porovnání s PMR navýšit kapacitu disku se stejnou zapisovací plochou asi o čtvrtinu, ovšem v některých případech je nutné kvůli překrývajícím se stopám po zápisu do jedné přepsat i ty sousedící. Výrobci proti výslednému zpomalení takového disku bojují tím, že se s upraveným firmwarem snaží co nejvíce s efektivně využívat dostupnou vyrovnávací paměť a také sekvenční zapisování a k tomu je ideálně zapotřebí také součinnost operačního systému, který by se měl k SMR diskům chovat jinak než k PMR. To alespoň platí v případě datových center, což je i důvod toho, že do nich SMR disky zatím moc nepronikly.

Dá se tedy s nadsázkou říci, že SMR je ve světě pevných disků něco jako TLC ve světě SSD. V obou případech jde o technologie, které značně zvyšují kapacitu výsledných úložných zařízení a mají potenciál i zlepšit poměr kapacity a ceny, ale na druhou stranu mají neblahý vliv na výkon. V případě pamětí TLC NAND Flash jde navíc ještě o další problémy, ale to sem nepatří. Počet disků s technologií SMR tedy bude narůstat, což máme poznat v příštím roce, i když Seagate přiznává, že mají nižší výkon. Ovšem alespoň v případě modelů pro běžné počítače to tak nevadí, však ty jsou dnes už využívány spíše pro archivaci dat, kde se předpokládá, že bude využit hlavně sekvenční zápis a především výkon není tak důležitý. Roli systémového disku u moderních počítačů již převzala SSD.

Technologie HAMR by měla podstatně zvýšit datovou hustotu u pevných disků, která dnes v případě SMR akorát tak přesahuje 1 Tb na čtverečný palec, a očekává se, že v jejích možnostech je vytvoření až 100TB pevného disku, který by mohl být vyroben v roce 2025. Jenomže tato technologie ještě stále má své problémy, a to prý především se spolehlivostí. Dříve než pevné disky s HAMR by se tak na trh mohly dostat modely s technologí TDMR (Two-Dimensional Magnetic Recording).

Dave Mosley (President of Operations and Technology, Seagate) uvedl, že pevné disky s TDMR bude mít jeho firma připraveny během roku či dvou a technologie HAMR stále není ve stavu, který by umožnil její nasazení na trhu. Mosley také řekl, že osobně nebyl spokojen s tím, jak technologie HAMR v posledním době pokročila, ale přesto se něco udělalo, čili Seagate neuvázl na mrtvém bodě. Od HAMR také nemůžeme čekat, že hned zajistí výrobu disků s desítkami gigabajtů. V nejbližších letech to bude přinejmenším hustota 2 Tb na čtverečný palec a až v pozdějších letech to budou 4 nebo 5 Tb. HAMR je tedy stále budoucnost a vybraní zákazníci se mají dočkat prvních disků v příštím nebo přespříštím roce, i když zpočátku to budou asi jen 4TB modely a i v tomto ohledu si Seagate není jistý.

Ale co TDMR? Ta má v porovnání se SMR zajistit o pětinu vyšší datovou hustotu, ovšem samotný Seagate o této technologii jinak mlčí. O informace se ale již dříve podělila firma HGST, která o TDMR mluví jako o doplňující technologii pro SMR, přičemž jde o to, že datový signál bude ukládán jako u SMR disků, ale čten dvourozměrně, tedy jednak klasicky ve směru stopy a pak navíc i napříč stopou, což pak při čtení vytvoří jakousi 2D vlnu paralelních jedniček a nul. To umožní, aby stopy byly ještě blíže u sebe. TDMR by tedy dle těchto informací neměla být technologie zápisu, ale kombinace SMR a 2D čtení.

Jde tedy o to, že při čtení tvořené ITI (rušení od sousedních stop) už není problém, právě naopak. Disk bude při čtení pracovat ne s jednorozměrným signálem, ale s dvourozměrným, v němž se ale nějak musí vyznat. Výsledný 2D "obraz" bude přitom tvořen více přechody jedné hlavičky, což si ale jednak vyžádá intenzivní využití cache a logicky to také zvýší zpoždění přinejmenším o dobu jedné otáčky disku. Alternativou je využití více hlaviček vedle sebe, které je zase složité na výrobu a nasazení.

Uvidíme tedy, s čím Seagate nakonec přijde a zda se vůbec s námi podělí o informace týkající se nových technologií.

Zdroj: KitGuru, Hitachi (pdf)
reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře