www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate už nabízí na trhu 20TB disky s HAMR a dodává více modelů s MACH.2

Seagate už nabízí na trhu 20TB disky s HAMR a dodává více modelů s MACH.2
, , aktualita
Seagate chtěl své disky s technologií HAMR vypustit na trh už v prosinci (anebo před deseti lety) a o tom se nakonec dozvídáme právě v těchto dnech. Jde tak o první komerčně dostupné modely s HAMR a kapacitou 20 TB. 
K oblíbeným
reklama
Pro Seagate a obecně pevné disky to byla dlouhá cesta, ale konečně tu máme opravdu nástup disků, které využívají zbrusu novou technologii zápisu, a to HAMR, která patří obecně pod EAMR. HAMR jako heat-assisted magnetic recording využívá novou záznamovou vrstvu ploten, která umožní dosáhnout výrazně vyšší hustoty zápisu, ovšem v jeho průběhu musí být zahřívána. To v případě HAMR zajistí lasery. 
 
 
Vývoj byl zdlouhavý a představoval řadu odkladů a ani pak nepřinesl z hlediska kapacity revoluční produkt, ostatně nad 20TB pevným diskem dnes žasnout nebudeme. Jde ale spíše o to, co HAMR umožní za další pokrok, který má vést k dalším desítkám terabajtů nad rámec dnešní kapacity. Ovšem o ten už se spíše než běžní uživatelé budou zajímat provozovatelé serverů či zájemci o vysokokapacitní NAS, ostatně obliba pevných disků jde v případě PC a elektroniky ke dnu. 
 
Právě proto ani není divu, že ohlášená komerční dostupnost 20TB disků Seagate s HAMR neznamená, že si pro ně můžeme hned skočit do obchodu (a to ani k výdejovému okénku). Seagate je zatím dodává vybraným zákazníkům jako součást úložných systémů řady Lyve a později budou k dispozici jako jednotlivé kusy širšímu okruhu zákazníků. Na trhu už však jsou.
 
Firma také předpokládá, že v dohledné době dokáže rozšířit kapacitu disků s HAMR o dvacet procent, čili brzy by měly přijít i 24TB disky a další budou následovat. Seagate tak mluví o tom, že díky tomu budou jeho pevné disky stále konkurenceschopné i oproti SSD, alespoň pokud jde o předvídatelnou budoucnost. 
 
K tomu také pomůže technologie MACH.2, která je založena na využití dvou samostatně a nezávisle pohyblivých sadách ramen s hlavičkami, díky čemuž se jeden disk může chovat jako dva a číst či a zapisovat na dvou místech současně. 
 
 
Jak ukazuje graf, to se projeví především při práci s menšími i většími soubory s využitím delší fronty, jak je vidět za tečkované křivky ukazující zvýšení výkonu oproti klasickým diskům. Seagate přitom hlásí, že zájem o tyto disky se výrazně zvyšuje a na to firma reagovala  především navýšením dodávek. Tyto disky ale stále nejsou k dispozici komerčně na trhu a není zřejmé, kdy budou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře