www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate vypustí 20TB disky s HAMR už v prosinci

Seagate vypustí 20TB disky s HAMR už v prosinci
, , aktualita
Vývoj technologie Heat-assisted magnetic recording (HAMR) trval velice dlouho, ale nyní to už konečně vypadá, že se dostane na trh. Seagate slíbil 20TB modely disků s HAMR už na letošní prosinec a potvrdil své plány na 50TB disky. 
K oblíbeným
reklama
O vysokém růstu kapacit pevných disků se už dlouho nedá mluvit, naopak kapacity SSD rostou prudce a stabilně, nicméně nic neroste do nebe a výrobci se musí řídit také poptávkou. A pokud mluvíme o spotřebitelských SSD, tam už je strop daný spíše právě zájmem zákazníků, kteří dnes nemají velký zájem ani o vysokokapacitní disky, takže proč by se měli hnát za mnohaterabajtovými SSD? Nehledě na to, že jejich cena za gigabajt je stále mnohem vyšší než v případě pevných disků. 
 
 
Lze říci, že éra technologie HAMR (či prostě EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording) už zasáhne spíše jen trh se servery, datovými centry, apod. Ostatně trh se spotřebitelskými verzemi HDD by měl v příštích letech v podstatě zmizet, natož pak aby běžní zákazníci kupovali 20TB či ještě větší disky, jaké připravuje Seagate. 
 
Pokud však Seagate skutečně svou technologii HAMR ovládne, máme tu výhled na novou éru zvyšování kapacity pevných disků. Seagate totiž slíbil, že do roku 2026 bude mít i 50TB pevné disky, i když samozřejmě jde pouze o slib a z historie vývoje technologie HAMR je jasné, že na takový spoléhat opravdu nelze. 
 
Nicméně 20TB disky snad Seagate v prosinci opravdu vypustí na trh, čímž by si měl být už v podstatě jistý, když jde o tak blízký termín potvrzený výkonným ředitelem firmy Seagate, Davem Mosleym. 
 
Kapacita 20 TB avšak není u pevných disků nevídaná. Nabízí ji už model Western Digital Ultrastar DC HC650, který už je založen na zápisu podpořeném EAMR, ovšem vysokou hustotu zápisu na svých devíti plotnách by ani tak nezvládl bez SMR, čili technologie zhuštění zápisu pomocí překrývaných stop, což má své neblahé dopady na výkon. Nové 20TB Seagate s HAMR by technologii SMR využívat neměly. 
 
Zdroj: SeekingAlpha 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář