www.svethardware.cz
>
>
>
>

Seagate vypustí 20TB disky s HAMR už v prosinci

Seagate vypustí 20TB disky s HAMR už v prosinci
, , aktualita
Vývoj technologie Heat-assisted magnetic recording (HAMR) trval velice dlouho, ale nyní to už konečně vypadá, že se dostane na trh. Seagate slíbil 20TB modely disků s HAMR už na letošní prosinec a potvrdil své plány na 50TB disky. 
K oblíbeným
reklama
O vysokém růstu kapacit pevných disků se už dlouho nedá mluvit, naopak kapacity SSD rostou prudce a stabilně, nicméně nic neroste do nebe a výrobci se musí řídit také poptávkou. A pokud mluvíme o spotřebitelských SSD, tam už je strop daný spíše právě zájmem zákazníků, kteří dnes nemají velký zájem ani o vysokokapacitní disky, takže proč by se měli hnát za mnohaterabajtovými SSD? Nehledě na to, že jejich cena za gigabajt je stále mnohem vyšší než v případě pevných disků. 
 
 
Lze říci, že éra technologie HAMR (či prostě EAMR - Energy-Assisted Magnetic Recording) už zasáhne spíše jen trh se servery, datovými centry, apod. Ostatně trh se spotřebitelskými verzemi HDD by měl v příštích letech v podstatě zmizet, natož pak aby běžní zákazníci kupovali 20TB či ještě větší disky, jaké připravuje Seagate. 
 
Pokud však Seagate skutečně svou technologii HAMR ovládne, máme tu výhled na novou éru zvyšování kapacity pevných disků. Seagate totiž slíbil, že do roku 2026 bude mít i 50TB pevné disky, i když samozřejmě jde pouze o slib a z historie vývoje technologie HAMR je jasné, že na takový spoléhat opravdu nelze. 
 
Nicméně 20TB disky snad Seagate v prosinci opravdu vypustí na trh, čímž by si měl být už v podstatě jistý, když jde o tak blízký termín potvrzený výkonným ředitelem firmy Seagate, Davem Mosleym. 
 
Kapacita 20 TB avšak není u pevných disků nevídaná. Nabízí ji už model Western Digital Ultrastar DC HC650, který už je založen na zápisu podpořeném EAMR, ovšem vysokou hustotu zápisu na svých devíti plotnách by ani tak nezvládl bez SMR, čili technologie zhuštění zápisu pomocí překrývaných stop, což má své neblahé dopady na výkon. Nové 20TB Seagate s HAMR by technologii SMR využívat neměly. 
 
Zdroj: SeekingAlpha 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později
PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s omezenou propustností na 32 Gb/s, což se v určitých situacích může projevit sníženou kvalitou obrazu. Sony potvrdilo, že budoucí aktualizace přidá podporu VRR.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
QNAP přichází s NASy TVS-h1288X a TVS-h1688X s 6jádrovým Xeonem QNAP přichází s NASy TVS-h1288X a TVS-h1688X s 6jádrovým Xeonem
Od společnosti QNAP jsme se dočkali dalších novinek na trhu NASů. Tentokrát jde o vysoce výkonné modely TVS-h1288X a TVS-h1688X s 12 nebo 16 pozicemi pro disky, podporou ZFS i dvěma 10Gbit porty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video: ray tracing v Cyberpunku 2077 bude především o odrazech Video: ray tracing v Cyberpunku 2077 bude především o odrazech
Vydání Cyberpunku 2077 se blíží a společně s tím sílí i marketingová kampaň, jíž v podstatě stačí vypouštět do světa nová videa a o zbytek se postarají média, z nichž některým už bylo umožněno si hru na několik hodin vyzkoušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Intel ukazuje výhody nového napájecího standardu ATX12VO Intel ukazuje výhody nového napájecího standardu ATX12VO
Intel se chce postarat, aby počítače PC v dohledné době přešly na nový napájecí standard zvaný ATX12VO, který už ve svém označení má to hlavní: půjde o napájení desek pouze pomocí 12 voltů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Manli potvrzuje specifikace GeForce RTX 3060 Ti Manli potvrzuje specifikace GeForce RTX 3060 Ti
Společnost Manli, která je u nás už relativně neznámá, ale dříve měla své karty běžně v nabídce českých obchodů, potvrdila specifikace chystané grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti. Ta se stále více jeví jako mainstreamový hit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek