Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Seagate zůstává největším výrobcem HDD, WD se však blíží

16.8.2021, Jan Vítek, aktualita
Seagate zůstává největším výrobcem HDD, WD se však blíží
Trh s pevnými disky v poslední době nechřadne, a to především díky dopadům pandemie i kryptoměny Chia. My jsme se nedávno podívali na to, jak v poslední době prudce rostla celková kapacita dodaných disků, ale kdo z toho nejvíce tyl? 
Prodej pevných disků lámal kapacitní rekordy, i když to vypadá, že v druhé polovině tohoto roku už to taková jízda nebude, a to i kvůli tomu, že farmáři Chia ztratili svůj elán a už se moc neženou do rozšiřování svých kapacit. Ale ještě uvidíme, zda se ještě neprojeví nástup poolů a také jaký zájem budou mít provozovatelé datových center. 
 
Společnosti Seagate, Western Digital a Toshiba přitom dokázaly během letošního 2. kvartálu dostat na trh 350,7 exabajtů na nových pevných discích v počtu 67,6 milionů, z čehož měl stále největší podíl Seagate, a to právě s ohledem na kapacitu. Nyní už mu ale téměř šlape na nohy druhý Western Digital (WDC).  
 
 
Seagate v druhém kvartálu stihl na trh dodat 28,17 milionů pevných disků, ovšem z celé trojice zaznamenal nejslabší 2,3% růst, zatímco WDC se dostal už na 25,4 miliony kusů díky 9,2% růstu. Toshiba je stále "beznadějně třetí", přičemž má navíc i nejnižší průměrnou kapacitu svých disků, což znamená, že bude mít z každého prodaného kusu v průměru i nejnižší tržby. V tomto ohledu se tak naopak může pochlubit WDC s průměrem 6,13 TB na disk, čili tato firma má nyní nakročeno k tomu, aby se do konce roku stala světovou jedničkou. 
 
Trh s HDD celkově neumírá, pokud ovšem nejde o modely určené pro PC, jejichž prodeje i přes celkové oživení klesly o 4,5 %, ovšem na druhou stranu se prodalo o 20% více pevných disků ve spotřební elektronice, což mohou být různé rekordéry, apod. Ale i to je dopad pandemie, přičemž nepřekvapí pak rovněž mezikvartální 20% navýšení prodejů nearline pevných disků, jichž se na trh dodalo 19,31 milionů kusů a ty se díky vysokému poměru kapacity na disk podílely na celkové kapacitě z téměř 70 procent. 
 
Jaký výhled ale mají výrobci HDD do budoucna? To se bohužel nedozvíme, neboť zástupci Seagate a WDC nechtějí v tomto ohledu veřejně nic sdělovat. To právě kvůli celkové nepředvídatelnosti i kvůli nestálému zájmu ze strany farmářů Chia, což v podstatě znamená, že se s dalším růstem už moc nepočítá a pod tento názor se podepisuje také firma Nidec, výrobce motorků pro HDD. Nicméně dle TrendFocus dnes stejně tvoří 2/3 odbytu pevných disků provozovatelé datových center, čili závisí především na nich a pokud jde o klasická PC, tam lze počítat pouze s dalším poklesem zájmu díky SSD.