www.svethardware.cz
>
>
>

Šéf RSC Energia zpochybňuje plány SpaceX vydat se za rok k Měsíci

Šéf RSC Energia zpochybňuje plány SpaceX vydat se za rok k Měsíci
, , aktualita
Všichni dobře víme, že co společnosti SpaceX rozhodně neschází, je důvěra v sebe a své velkolepé plány, a to alespoň navenek. Nyní je začal zpochybňovat šéf ruské společnosti RSC Energia, takže co k nim může říci?reklama
Společnost SpaceX Elona Muska plánuje, že se už v příštím roce s využitím zbrusu nové rakety Falcon Heavy vydá k Měsíci, který mají dokonce už obletět dva platící zákazníci. Není divu, že tyto plány jsou trnem v oku mnoha lidí, firem a organizací, však ještě před dekádou společnost SpaceX neznamenala nic a nyní chce vysílat "turisty" k Měsíci v době, kdy samotní Rusové plánují také začít brzy posílat do vesmíru platící zákazníky, ale pouze na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Firmu SpaceX se tak jal kritizovat Vladimir Solntsev, generální ředitel společnosti RSC Energia, která je jedním z hlavních dodavatelů ruského vesmírného programu. Ten podotkl, že SpaceX není ve stavu, kdy může takovou misi vypravit, a to ani v roce 2020, natož pak už v příštím roce. Dodal, že "nikdo dosud neviděl plány, není připraven nosič a ani samotná vesmírná loď". SpaceX má samozřejmě lodi Dragon, respektive Crew Dragon, ale ty dle Solntseva jsou navrženy pouze na dosažení ISS a nemohou posloužit pro tak dlouhý a daleký výlet.

Vedle toho také uvádí, že ani Falcon 9 nemůže pro tyto účely posloužit a zde už je třeba zbystřit, neboť je obecně známý fakt, že budou využity právě mnohem výkonnější Falcon Heavy. Solntsev je tak úmyslně opomíjí, ale to možná jen z toho důvodu, že žádná z těchto raket dosud nestartovala. SpaceX nedávno pouze na zemi vyzkoušelo jejich jádro, čili hlavní středový stupeň, ale už na konci léta má nová těžká raketa poprvé startovat.

Co se týče plánů první mise SpaceX na Měsíc, ty má firma vyvíjet už řadu let, ale zveřejnila z nich jen velice málo. Právě samotná firma RSC Energia usiluje o to samé s pomocí modifikovaného Sojuzu, ale tyto snahy potkala už řada odkladů, i když Solntsev říká, že jeho firma má na rozdíl od SpaceX výhodu v tom, že už má k dispozici vhodný nosič i loď, stejně jako zkušenosti se 141 starty raket s lidskou posádkou. Vedle toho také uvedl, že jsou stále k dispozici tři místa v Sojuzech na ISS v roce 2019, které dostal Boeing od RSC Energia jako vyrovnání za podnik Sea Launch k přeprodání. Rusové věří, že si je nakonec převezme NASA a pokud by to snad nedopadlo, soukromých zájemců bude jistě mnoho.


RSC Energia přitom hodlá oživit program s vysíláním turistů na ISS, který probíhal mezi lety 2001 a 2009 a skončil s odchodem raketoplánů do důchodu. Raketoplány byly schopny jako jediné nahradit právě Sojuzy, ale do budoucna bude RSC Energie muset v tomto soupeřit nejen se SpaceX, ale také s Boeingem. Turistické lety na ISSmají pokračovat do roku 2024, ve kterém by stanice měla být opuštěna. Právě ve stejné době už má být připravena nová větší ruská loď s názvem Federace, a to pro 4 až 6 lidí, která má zajistit právě i turistické lety k Měsíci. Nakonec Solntsev prozradil, že se uvažuje o vyrobení automaticky řízené lodi Sojuz, která bude schopna se i s nákladem vrátit na Zemi, což dnešní Progress neumožňuje.

Zdroj: Space.com

reklama
Nejnovější články
Phanteks Enthoo Evolv Shift: elegantní skříně pro moderní byt Phanteks Enthoo Evolv Shift: elegantní skříně pro moderní byt
Společnost Phanteks vysílá na trh dvě nové elegantní skříně, které by si měly dle jejích představ najít své místo především v našich obývacích pokojích či alespoň na stolech. Jde o modely Enthoo Evolv Shift a Evolv Shift X.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Argentinská žena může opět normálně dýchat díky průdušnici vyrobené 3D tiskem Argentinská žena může opět normálně dýchat díky průdušnici vyrobené 3D tiskem
V lékařství už není technologie 3D tisku žádnou horkou novinkou, přesto její používání není ještě běžné. 3D tiskárna pomohla i argentinské ženě, která měla poškozenou průdušnici. Lékaři jí vyrobili novou. 
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková
AMD ohlásilo nové finanční výsledky, Ryzen se konečně projevil AMD ohlásilo nové finanční výsledky, Ryzen se konečně projevil
Byli jsme velice zvědaví na finanční výsledky firmy AMD týkající se druhého letošního čtvrtletí, neboť v těch se už konečně měl plně projevit dopad nástupu procesorů Ryzen. Ty právě přišly a lze říci, že nejde o zklamání. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Adobe sprovodí ze světa Flash plugin do roku 2020 Adobe sprovodí ze světa Flash plugin do roku 2020
Adobe Flash se stal v minulých letech v řadě případů branou umožňující ovládnutí cílového počítače, a to kvůli svým kritickým chybám, které nezřídka bývaly zneužívány. I to přispělo k jeho pádu a nyní už byl naplánován konec Flashových pluginů. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB 3.0 Promoter Group ohlašuje specifikace vícelinkové verze 3.2 USB 3.0 Promoter Group ohlašuje specifikace vícelinkové verze 3.2
Skupina USB 3.0 Promoter Group ohlásila, že na cestě jsou specifikace USB 3.2, které by měly dorazit v blízké době a půjde o spíše menší aktualizaci tohoto rozhraní, jež bude definovat především vícelinkové připojení zařízení. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře