www.svethardware.cz
>
>

Selenosulfidy jako solární panely vykázaly 10% účinnost

Selenosulfidy jako solární panely vykázaly 10% účinnost
, , aktualita
Materiálů, které dokáže světelnou energii převádět na elektrickou, je mnoho. V posledních letech se vedle perovskitů začíná pracovat i na dalších typech. Se selenosulfidem Sb2(S,Se)3 se nyní povedlo dosáhnout 10% účinnosti.
K oblíbeným
reklama
Vývoj solárních panelů probíhá na mnoha frontách. Cílem je, aby se zvýšil efektivita, snížila ekologická zátěž jejich výroby, zvýšila životnost a zlepšily i další parametry. Dokonalé řešení nemáme ani zdaleka a jedním z mnoha slibných materiálů je Sb2(S,Se)3, resp. obecně Sb2(SxSe1−x)3, kde se může lišit počet atomů síry a selenu. Tento materiál vypadá být docela zajímavým zejména tím, že je poměrně levný, snadno dostupný a netoxický (odpovídá normám ROHS). Vědci tak nyní řeší především to, jak jej nanášet na substrát tak, aby si zachoval co nejvyšší účinnost a životnost. Na University of Science and Technology of China (USTC) se jim povedlo dosáhnout dílčích úspěchů a poprvé překonali účinnost 10 %, byť jen těsně (10,1 %). Připomeňme pro zajímavost, že v posledních dvou letech se obvykle dařilo dosahovat okolo 6-7 %, takže jde o solidní zlepšení.
 
Solární panely
ilustrační foto stávajících křemíkových panelů, zdroj: Oregon Department of Transportation (Smallman12q) [CC BY 2.0]
 
Vědci zkoušeli měnit poměry síry a selenu, stejně tak měnili teploty žíhání. Ideální se jeví varianta Sb2(S,Se)3-29%, teplota nanášení při 135 °C a následné žíhání při teplotě okolo 350 °C po dobu 10 minut, která dosahuje ideální struktury tenkého filmu (ten má cca 500 až 700 nm) a snižuje počet defektů. Jen tak pro zajímavost, při teplotě 200 °C byla efektivita  mizerných 0,16 % a při 400 °C už klesla na zhruba 7,3 %. Dalším krokem k řešení bude životnost panelu, ta po měsíci na světle AM1.5 klesla na 92,4 % maxima.
 
Jde o velmi novou technologii, která se výrazněji vyvíjí jen posledních pár let, takže na první komerčně dostupné panely podobného typu si budeme muset počkat ještě hodně dlouho (pokud se je vůbec podaří vyvinout tak, aby dávaly komerčně smysl). Nicméně to vypadá, že je tu potenciálně levná, ve srovnání s perovskity sice zatím méně účinná, ale naopak mnohem ekologičtější varianta alternativních solárních panelů (byť i u perovskitů se vyvíjí ekologičtější varianty).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře