Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavby továren na čipy
21.6.2021, Jan Vítek, aktualita
Někteří republikánští i demokratičtí senátoři se shodují na nutnosti prosadit zákon, který by přinesl obecnou podporu pro firmy zvažující postavit na území USA nové továrny na výrobu čipů. Jedná se o FABS Act.
Spojené státy už dávno ztratily svou kdysi dominantní pozici mezi zeměmi s největším podílem na světové výrobě počítačových čipů. Ještě před třemi desetiletími měly USA podíl 37 procent, který se od té doby smrskl jen na 12 procent a lze říci, že za tím je především rozdíl mezi přístupem vlád Spojených států a zemí, které nyní tahají za silnější konec, což je především Jižní Korea a Tchaj-wan.
V Asii je tak zcela obvyklé, že tamní vlády podporují firmy stavící nové továrny na výrobu čipů, neboť ty jsou stále dražší, což platí i pro výbavu, zatímco v USA se něco takového dosud nepraktikovalo. Jedná se tak o různé pobídky jako daňové dobropisy či rovnou finanční injekce použité na výstavbu nových továren, s čímž jsou samozřejmě spojeny i programy pro vzdělávání nových potřebných pracovníků.
V tomto případě ale půjde zvláště o finance, jichž se týká navrhovaný zákon FABS, s nímž přicházejí senátoři Ron Wyden, Mark Warner, Debbie Stabenow (dem.) a Mike Crapo, John Cornyn a Steve Daines (rep.).
Název navrhovaného zákona je zkratka pro Facilitating American-Built Semiconductors, která jako obvykle má vlastní význam odkazující právě na továrny pro výrobu čipů, jež firmy obvykle označují prostě jako FAB s pořadovým číslem. A je třeba poznamenat, že tu nejde o součást plánu na podporu výstavby nových továren, pro který má americká vláda vyhrazenu částku 52 miliard dolarů. Jde o další formu podpory, která představuje 25% daňový dobropis uplatňující se při výstavbě nových továren a koupě potřebného vybavení. Firmy by samozřejmě musely uplatnit svůj nárok ještě před dokončením a zprovozněním továrny.
Nyní tak můžeme jen čekat na to, zda návrh pro FABS Act projde a stane se z něj zákon.
Zdroj: HotHardware