reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavby továren na čipy

, , aktualita
Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavby továren na čipy
Někteří republikánští i demokratičtí senátoři se shodují na nutnosti prosadit zákon, který by přinesl obecnou podporu pro firmy zvažující postavit na území USA nové továrny na výrobu čipů. Jedná se o FABS Act.
Senátoři USA prosazují nový FABS Act na podporu výstavby továren na čipy
Spojené státy už dávno ztratily svou kdysi dominantní pozici mezi zeměmi s největším podílem na světové výrobě počítačových čipů. Ještě před třemi desetiletími měly USA podíl 37 procent, který se od té doby smrskl jen na 12 procent a lze říci, že za tím je především rozdíl mezi přístupem vlád Spojených států a zemí, které nyní tahají za silnější konec, což je především Jižní Korea a Tchaj-wan. 
 
 
V Asii je tak zcela obvyklé, že tamní vlády podporují firmy stavící nové továrny na výrobu čipů, neboť ty jsou stále dražší, což platí i pro výbavu, zatímco v USA se něco takového dosud nepraktikovalo. Jedná se tak o různé pobídky jako daňové dobropisy či rovnou finanční injekce použité na výstavbu nových továren, s čímž jsou samozřejmě spojeny i programy pro vzdělávání nových potřebných pracovníků. 
 
V tomto případě ale půjde zvláště o finance, jichž se týká navrhovaný zákon FABS, s nímž přicházejí senátoři Ron Wyden, Mark Warner, Debbie Stabenow (dem.) a Mike Crapo, John Cornyn a Steve Daines (rep.). 
 
Název navrhovaného zákona je zkratka pro Facilitating American-Built Semiconductors, která jako obvykle má vlastní význam odkazující právě na továrny pro výrobu čipů, jež firmy obvykle označují prostě jako FAB s pořadovým číslem. A je třeba poznamenat, že tu nejde o součást plánu na podporu výstavby nových továren, pro který má americká vláda vyhrazenu částku 52 miliard dolarů. Jde o další formu podpory, která představuje 25% daňový dobropis uplatňující se při výstavbě nových továren a koupě potřebného vybavení. Firmy by samozřejmě musely uplatnit svůj nárok ještě před dokončením a zprovozněním továrny. 
 
Nyní tak můžeme jen čekat na to, zda návrh pro FABS Act projde a stane se z něj zákon. 
 


reklama
reklama
reklama