www.svethardware.cz
>
>
>

Severní Korea bez Internetu: může za to vláda USA?

Severní Korea bez Internetu: může za to vláda USA?
, , aktualita
Pro společnost Sony Pictures se situace již víceméně uklidnila, ovšem vypadá to, že nastal čas odplaty. Tou je útok na počítače v Severní Koreji, který trval celý víkend a vyústil v její kompletní odříznutí od Internetu. To už ale bylo opět navázáno.
K oblíbeným
reklama
Kybernetický útok na Severní Koreu následoval po projevu amerického prezidenta Baracka Obamy, který předtím odsoudil rozhodnutí firmy Sony Pictures o stažení filmu The Interview a v pátečním projevu slíbil přiměřenou odvetu. Její místo, čas a způsob bude dle libovůle americké vlády, přičemž dle New York Times nedlouho poté začalo být internetové připojení do Severní Koreje nestabilní a v pondělí byly tamní servery už zcela odříznuty. Spekuluje se tak o trvajícím DDoS útoku, přičemž není jasné, kdo za ním stojí.

Obamovo vyjádření přišlo poté, co vyšetřování FBI odhalilo důkazy, dle nichž má hackerský útok na Sony Pictures opravdu na svědomí Kim Čong-un a Severní Korea. Ta to ale stále odmítá, i když nezapomíná dodávat, že hackerům fandí a je připravena s USA vést válku na jakémkoliv poli, a to včetně kyberprostoru. Skupinu #GOP označila za bojovníky za spravedlnost a Spojené státy zase za hlavní zemi nespravedlnosti. Severní Korea pak jako obvykle nešetří silnými slovy a informuje, že už spustila protiútok, který nezasáhne pouze jednu filmovou společnost. Jejích cílem jsou "všechny bašty amerického imperialismu", atd.

Dle Timesů není zrovna pravděpodobné, že by za internetovým útokem na Severní Koreu stály přímo americké úřady, neboť ty využívají jiné způsoby skrytého boje. S tím lze souhlasit a můžeme si představit spíše to, že se k útoku odhodlala nějaká internetová skupina či komunita, která se tak svérázně mstí za onu malou potupu, kterou přineslo rozhodnutí Sony Pictures a dalších firem vyhovět požadavkům skupiny #GOP. Nyní je severokorejská síť, která mimochodem disponuje pouze 1024 IP adresami, stále pod tlakem.

Co se týče Sony Pictures, pak tato firma se momentálně snaží řešit následné problémy, které přineslo zveřejnění citlivých informací. Nyní tak třeba hrozí Twitteru a chce aby zablokoval uživatele (především Val Broeksmit), kteří stále zveřejňují soukromé e-mailové zprávy vedení Sony Pictures. Dle Twitteru nejde o požadavek v souladu se zákonem DMCA (Digital Millennium Copyright Act), ale rovnou o vyhrožování soudním procesem a tím, že Twitter bude muset zaplatit za všechny škody a ztráty. Sony Pictures se tak evidentně snaží řešit následky úniku co nejrychleji a neváhá k tomu použít velmi silné prostředky. Soudním procesem už hrozila i listům The New York Times, Hollywood Reporter a jiným.

Twitter by tedy asi měl dle představ Sony Pictures ideálně hlídat své uživatele a posuzovat, zda náhodou nezveřejňují nepohodlné informace.

Zdroj: Engadget
reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář