www.svethardware.cz
>
>
>
>

Silná solární bouře vytvořila polární záři přes celý Mars

Silná solární bouře vytvořila polární záři přes celý Mars
, , aktualita
Silné sluneční bouře nasměrované "tím správným směrem" dokáží spustit silné polární záře i na Marsu. Nedávno byla díky sondě MAVEN kroužící kolem této planety zachycena jedna, která byla 25x jasnější, než dosud zachycené záře. reklama
Sluneční bouře s výtrysky koronární hmoty vysílají do okolního vesmíru proudy nabitých částic, které v případě Země reagují s magnetickým polem, jež je svádí k pólům, takže vysoko na severu nebo na jihu lze vidět auroru borealis nebo australis. Na Marsu se ale tyto bouře projeví také a jak zachytila sonda MAVEN, ty mohou pokrýt v podstatě celou planetu. 
 
 
Jak ukazují jednotlivé záběry, MAVEN zachytila rozzářený Mars v ultrafialovém spektru, a to mezi 11. a 13. září. Mars přitom v tomto spektru zářil 25x silněji než kdykoliv předtím, což je ale pochopitelně spojeno s naším blízkým pozorováním této planety, takže samotná tato událost může být docela běžná. Však samotná sonda MAVEN sleduje Mars teprve od září roku 2014, ale není na to sama. 
 
Společně s MAVEN mohl stejnou událost z povrchu planety pozorovat rover Curiosity, který sice není jako sonda nad planetou určen speciálně pro sledování atmosféry (jde o MAVEN jako Mars Atmosphere and Volatile Evolution), ale má k dispozici vhodný nástroj RAD (Radiation Assessment Detector). Ten zjistil, že úroveň záření ze Slunce je více než dvojnásobné oproti jakémukoliv výkyvu, který byl dříve zachycen. A právě toto je typ události, pro jejíž sledování má MAVEN a RAD na Curiosity sloužit. 
 
Potřebujeme totiž zjistit, jak aktivita Slunce dokáže ovlivnit atmosféru a celé prostředí na Marsu, však tato událost by mohla velice ohrozit plánované mise počítající s lidskou posádkou. Pokud by se totiž někdo zrovna nacházel na povrchu planety chráněný jen skafandrem schopným vydržet běžné podmínky, bylo by nutné se uchýlit do úkrytu, neboť Mars postrádá magnetické pole, jež nás chrání na Zemi. Proto bude nutné vytvořit systém, který před takovými událostmi poskytne včasné varování. 
 
Právě kvůli absenci magnetického pole se v ultrafialovém spektru rozzářil celý Mars, přičemž výtrysky koronární hmoty obsahují také jisté "sekundární částice", jež vznikají reakcí primárních částic s marťanskou atmosférou a ty by mohly lidské průzkumníky také ohrozit, ale NASA je zatím ani nestihla dostatečně prozkoumat, natož pak jejich možné dopady. 
 
Tato událost by ale mohla také více osvětlit minulost Marsu, a sice to, jak probíhal proces, kvůli němuž postupně ztratil svou atmosféru. Víme totiž, že o to se může z velké části postarat právě Slunce stejně jako jiné hvězdy v cizích systémech. 
 
Zdroj: Space.com
reklama
Nejnovější články
AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu AMD Ryzen 5 2600 v Sandře, neslibuje velký nárůst výkonu
V databázi výsledků benchmarku SiSoft Sandra se objevil procesor AMD Ryzen 5 2600, logický následovník procesoru Ryzen 5 1600. Dozvíme se tak už jeho takty, které byly dosud v případě 12nm procesorů Ryzen záhadou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února Čtyřjádrové Core i3-8300 a další novinky očekávejme v polovině února
Intel dosud nedostal na trh všechny procesory z generace Coffee Lake, ale vypadá to, že se dalších kousků dočkáme v polovině února. Vedle toho bychom se ale také už konečně měli dočkat základních desek s čipsety B360, H370 a H310.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta Definitivní verze Age of Empires přijde v únoru, bude i beta
Microsoft už v únoru vypustí do světa hru Age of Empires: Definitive Edition, čili řádně graficky přepracovaný původní titul. Vedle toho se může celkem sto tisíc registrovaných hráčů těšit na betu, která bude k dispozici ještě v lednu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
"Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla "Chytrá okna" používají nanočástice železa pro sběr tepla
Okna představují celkově obrovskou plochu, která by mohla být využita lépe než pro osvětlení interiéru. Pracuje se na průhledných solárních článcích, ale také na oknech pokrytých nanočásticemi železa, které mohou sbírat tepelnou energii. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435 Intel připravil 3D kamery RealSense D415 a D435
Intel si připravil dvě nové kamery RealSense, které dokáží snímat okolí ve 3D, čili s hloubkovým vjemem. Jde o RealSense D415 a D435, jež mají našim počítačům přidat 3D vizi v reálném čase. 
Včera, aktualita, Jan Vítek