Singapurské bezpečnostní autíčko má zabudovaný dron

Singapurské bezpečnostní autíčko má zabudovaný dron
, , aktualita
Hlídačům a bezpečnostním složkám v singapurských společnostech může nyní pomáhat autonomní robotický pomocník. Jeho venkovní verze vypadá jako malé autíčko, které má v sobě zabudovaný i vlastní dron.
K oblíbeným
reklama
V současné době mnoho společností pracuje na vývoji autonomních automobilů, jejichž stupeň samostatnosti by měl být v budoucnu tak vysoký, že vůbec nebude třeba lidských řidičů. Autonomní automobily ale nemusí sloužit jen na přepravu osob nebo věcí, malé samořiditelné vozidlo může být určeno i pro bezpečnostní účely. Takové je i singapurské robotické autíčko s názvem O-R3.

O-R3 je autonomní bezpečnostní robot, který svým vzhledem připomíná drobné auto. Autonomní systém zajišťuje OTSAW AI a celý projekt má na starosti společnost OTSAW Robotics. Součástí pozemního vozidla je i autonomní létající jednotka. Tento dron má za úkol vylétávat v případě potřeby sledování vetřelce, po zbytek času je bezpečně ukrytý ve vozidle.

Vozidlo O-R3 mohou společnosti využívat k monitorování svých pozemků a sledování nepovolaných osob. Autonomní systém je vybaven technologií LiDAR a GPS společně s dalšími senzory, které pomáhají vozidlu v orientaci. Celé zařízení váží jen 79 kilogramů.


Autonomní autíčko má za úkol rozlišovat mezi zaměstnanci a osobami, které v areálu nemají co dělat. Pokud například robotické vozítko objeví zavazadlo, kterého si určitou dobu nikdo nevšímá a nikdo se k němu nemá, spustí poplach a přivolá tak pomoc. Následně se zjistí, jestli se skutečně jedná o nebezpečný předmět.

Pokud systém identifikuje vetřelce, přichází na scénu dron, který se vysune ze zadní části vozidla. O-R3 je schopné za nepovolanou osobnou vyslat dron až na vzdálenost asi 100 metrů. To se může hodit zejména v případech, kdy autonomní vozítko nemůže pokračovat ve své cestě, protože mu brání nějaká překážka, jako je třeba plot. Dron pak může vysledovat, kam se vetřelec běžel ukrýt.

Singapur cílí na to, aby byl prvním chytrým městem na světě. K tomu mu může pomoct právě robotika a podobné autonomní systémy, jako je tento singapurský startup. Zájemci si budou moct pronajmout jednoho bezpečnostního robota O-R3 za 10 000 dolarů za měsíc, což je v přepočtu asi 236 000 korun měsíčně.

Autonomní stroj však nemůže plně nahradit lidské bezpečnostní jednotky. Je sice schopný v určité oblasti hlídkovat a odvádět tak rutinní práci, důležité je ale mít i zaměstance, kteří jsou schopní dalších dovedností. Robot by si s vetřelci totiž sám neporadil. Společnost představila už venkovní verzi autonomního hlídače, nyní pracuje i na menší verzi bez dronu určené pro vnitřní prostory, ta bude pravděpodobně dražší.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek