reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SiS R659: Technologie RDRAM stále žije

17.7.2003, Štěpán Mrázek, článek
SiS R659: Technologie RDRAM stále žije
První čipová sada od společnosti SiS určená pro podporu paměťové technologie RDRAM se nijak výrazně neprosadila. Nyní SiS uvádí její vylepšenou verzi, která přináší čtyřkanálový paměťový řadič.
O čipové sadě SiS R658 jsme již psali v dubnu a tak jistě víte, že podporuje maximálně RDRAM PC1066 ve dvoukanálovém uspořádání (4,3 GB/s). Její nástupce přináší zásadní změny, které se týkají zejména paměťového řadiče. Ten totiž podporuje paměťovou technologii RDRAM PC1200 (2,4 GB/s) a umožňuje pamětem pracovat ve čtyřkanálovém uspořádání, čímž dosahuje teoretické propustnosti 9,6 GB/s.




Pro srovnání čipová sada Intel 875P při dvoukanálovém režimu DDR400 dosahuje teoretické propustnosti 6,4 GB/s. Paměťový řadič čipové sady SiS R659 je tedy o poloviny rychlejší ve srovnání s nejvýkonnější technologií DDR SDRAM.

Co se týká podpory procesorů, pak je tato čipová sada samozřejmě určena pro procesory Intel Pentium 4 se systémovou sběrnicí 100/133/200 MHz (400/533/800 MHz QDR) a technologií Hyper-Threading. Grafická sběrnice podporuje režim AGP 8x a northbridge čip komunikuje se svým jižním protějškem přes sběrnici MuTIOL s propustností 1 GB/s (viz schéma pod tímto odstavcem).




Jako southbrige čip je zde použit SiS964, o kterém jsme (společně s jeho předchůdci) psali v tomto článku. Já zde pouze zmíním, že nově přináší rozhraní SATA, 8 portů USB 2.0 a podporu RAID režimů.

V dnešní době již můžeme takřka směle říci, že paměťová technologie RDRAM je mrtvá. Čipové sady Intel 850E či SiS R658 jsou již za svým horizontem a dřívější hlavní propagátor této technologie (Intel) již na RDRAM také rezignoval a směřuje vývoj do podpory DDR SDRAM. Ovšem uvedení čipové sady SiS R659 by mohlo znamenat doslova a do písmene revoluci a znovuoživení této technologie. Otázkou je ovšem jaké budou reálné výsledky. Teoretická propustnost je sice hezká (50% nad nejrychlejší konkurenční technologii), ale neříká nic o skutečné výkonnosti. Na tu si ještě musíme nějakou dobu počkat, protože SiS R659 sice byla uvedena, ale nějakou dobu bude trvat než se dostane na trh.

Zdroj: SiS
reklama