reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

SiS661FX: 800 MHz i pro integrované desky

, , článek
SiS661FX: 800 MHz i pro integrované desky
Společnost SiS před časem uvedla na trh několik zajímavých čipových sad, které přinášejí podporu 800 MHz systémové sběrnice. Jednou z nich je i čipová sada SiS661FX, která je...
SiS661FX: 800 MHz i pro integrované desky
Společnost SiS před časem uvedla na trh několik zajímavých čipových sad, které přinášejí podporu 800 MHz systémové sběrnice. Jednou z nich je i čipová sada SiS661FX, která je určena pro počítačové sestavy u nichž nezáleží na výkonu grafického subsystému. Jistě již správně tušíte, že se jedná o čipovou sadu s integrovaným grafickým řadičem. Já ještě před popisem samotné čipové sady zdůrazním, že před cca týdnem jsme psali o její mobilní variantě SiSM661FX.


Northbridge SiS661FXZákladem celé čipové sady je samozřejmě čip northbridge, která tradičně nese stejné jméno jako celá čipová sada. V našem případě tento čip podporuje systémovou sběrnici 200 MHz (800 MHz QDR), se kterou pracují nejnovější procesory Intel Pentium 4 (2,4C a výše).


Obr. 1 - Northbridge čip SiS661FX

Druhou z funkcí čipu SiS661FX je DDR SDRAM paměťový řadič, který podporuje paměťové specifikace PC2100/2700/3200. V případě použití pamětí PC2100/2700 je možné využít až tři paměťové moduly, v případě pamětí PC3200 pak pouze dva paměťové moduly. Maximální podporovaná velikost jednoho paměťového modulu je 1 GB a nejvyšší přípustná kapacita paměti tak činí 3 GB, resp. 2 GB v případě použití pamětí PC3200.

Předposlední z funkcí čipu SiS661Fx je integrovaný grafický řadič. Ten pracuje na frekvenci 200 MHz a obsahuje 2 pipeline a zpracovává čtyři textury v jednom cyklu. V případě potřeby je možné využít externí grafickou kartu s rozhraním AGP 3.5 či AGP 2.0. Nutným požadavkem je zde ovšem podpora napětí 1,5 V.

Úplně poslední funkcí je pak komunikace s čipem SiS964 (southbridge), která probíhá pomocí patentované 16-bitové sběrnice MuTIOL. Ta pracuje na frekvenci 533 MHz a její teoretická propustnost tak činí 1 GB/s.Southbridge SiS964O tomto čipu jsme již psali několikráte (např. v přehledovém článku o všech čipech SiS96x) a tak zde pouze stručně zmíním jeho nové vlastnosti. Na rozdíl od svého předchůdce přináší podporu osmi portů 2.0 (dříve jich bylo "pouze" šest). Hlavní novinkou je však podpora sběrnice Serial ATA-150 a to včetně podpory technologie RAID (režimy RAID 0, RAID 1 a JBOD). Jinak je tento čip úplně stejný jako jeho předchůdce SiS963.


Obr. 2 - Blokové schéma čipové sady SiS661FX
klikněte pro zvětšení

Čipová sada SiS661FX je velice zajímavá, to bezesporu. Má však jednu zásadní nevýhodu oproti konkurenčnímu řešení Intel 865G, kterou je absence dvoukanálové paměťového řadiče DDR400. V této konfiguraci nebude moci úspěšně konkurovat řešení od společnosti Intel a její postavení na trhu tak bude v nižší cenové hladině.

Mimochodem v současnosti na trhu není jiná integrovaná čipová sada pro Pentium 4 s dvoukanálovým paměťovým řadičem než ta od společnosti Intel. VIA zatím ve svém portfoliu nemá žádnou čipovou sadu s takovýmto řadičem a SiS má pouze SiS655FX. Ta je však jakousi vlajkovou lodí všech P4 čipových sad SiS a samozřejmě je tedy pouze diskrétní (se zřejmou snahou konkurovat čipové sadě Intel 875P). Bude velice zajímavé sledovat, zda se SiS bude snažit přijít s přímou konkurencí pro Intel 8656G, či zda se spokojí s dosavadním uspořádáním...


Zdroj: SiS
reklama
reklama
reklama