www.svethardware.cz
>
>
>
>

SiSoft udává u 35W Comet Lake-S spotřebu až 123 W

SiSoft udává u 35W Comet Lake-S spotřebu až 123 W
, , aktualita
Hodnoty TDP udávané Intelem už v podstatě pozbyly reálného významu a kvůli tomu můžeme polemizovat nad otázkou, jaký smysl vůbec mají desktopové modely T se sníženým TDP. Mezi ně bude patřit i Core i9-10900T.
K oblíbeným
reklama
TUM APISAK pro nás objevil záznam v databázi firmy SiSoftware, který ukazuje výsledky testů desetijádrového procesoru Core i9-10900T. Ten má mít stejně jako jiné modely řady T snížené TDP na 35 W. Ovšem asi už není třeba nijak zvlášť poukazovat na to, že jde pouze o hodnotu vztahující se k základní frekvenci a ta zde činí 1,9 GHz. 
 
 
Podívejme se na přímého předchůdce zmíněného procesoru, jímž je osmijádrový Core i9-9900T se stejným 35W TDP. Ten, ač patří do předchozí generace, nabízí základní takt 2,1 GHz, ale to je logické vzhledem k tomu, že jde rovněž o 14nm procesor, ovšem s menším počtem jader. Jeho konfigurace turba přitom je 15/17/18/19/20/21/22/23, což znamená, že při zátěži všech osmi jader bude výsledný takt 2,1 + 1,5 GHz a při zátěži jednoho jádra pak 2,1 + 2,3 GHz. To v praxi znamená, že procesor se bude snažit pracovat na mnohem vyšším taktu, než je základních 2,1 GHz a že TDP 35 W je jen jakási teoretická výchozí hodnota, která v reálném provozu nemá význam. 
 
V případě Core i9-10900T se dvěma jádry navíc to pochopitelně může být jen větší a křiklavější nepoměr a dle SiSoftu máme očekávat reálnou spotřebu v zátěži spíše na úrovnio 120 W při Power Level 2. To je pochopitelně mnohem méně, než očekáváme od Core i9-10900K, ale verze T se také nebude snažit dostat se všemi jádry co nejblíže k 5 GHz. A je třeba také poznamenat, že oněch 123 W nemusí být opravdu přesná hodnota, ale na druhou stranu lze podobnou očekávat.
 
Můžeme se také podívat do minulosti, aby se ukázalo, jak moc odtržené od reality už toto označování procesorů Intel vůbec je. Začneme u starých Core i7 Nehalem (tehdy ještě Core i9 pochopitelně neexistovaly), kde nízkospotřebové modely jako Core i7-860S měly TDP 82 W oproti standardním 95 W a nulové turbo při celkové zátěži. 
 
Postupně se ale TDP úsporných modelů snižovalo a turbo zvyšovalo. Core i7-2600S generace Sandy Bridge měl TDP snížené na 65 W a turbo všech jader přidalo 100 MHz. Core i7-3770T z Ivy Bridge už sliboval jen 45 W, zato turbo všech jader vyrostlo na 600 MHz a už následující generace Haswell nabídla i 35W modely jako Core i7-4765T s turbem opět 600 MHz. Nyní je to v případě Core i9-9900T stále 35 W, ovšem s all-core turbem 1500 MHz. 
 
Intel tak rozjel hru na nízkospotřebové procesory, která možná dříve měla smysl, ale postupně jej zcela pozbyla, když se z TDP stala naprosto nesmyslná hodnota v systému označování, který Intel není ochoten změnit. Už by ale opravdu měl. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus NVIDIA Advanced Optimus: G-Sync konečně pracuje s technologií Optimus
Vedle Dynamic Boost tu máme i další technologickou novinku od NVIDIE, a sice Advanced Optimus. V podstatě lze říci, že jde o spojení technologií G-Sync a Optimus, čili že synchronizace bude už konečně fungovat se zapnutým Optimem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost NVIDIA osvětluje novou technologii Dynamic Boost
Společnosti NVIDIA a AMD mívají pozoruhodně podobné nápady, co se týče technologií, což se ukazuje i nyní. NVIDIA Dynamic Boost je totiž obdoba technologie SmarShift, kterou AMD představilo v rámci Ryzen Mobile 4000. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou Amazon se soustředí na nezbytné zboží a dodávky hardwaru váznou
Amazon už dříve avizoval, že přinejmenším do 5. dubna bude při naskladňování a odesílání zboží upřednostňovat to, co lidé v dnešní době nezbytně potřebují a do toho patří třeba i toaletní papír. Hardware má menší prioritu, což trápí nejen výrobce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová K posádce Crew Dragon pro misi NASA na ISS se připojí i astronautka Shannon Walkerová
Společnost SpaceX by již tento rok měla létat s astronauty na palubě své kosmické lodi Crew Dragon k ISS. Kromě květnové mise Demo-2 je na tento rok naplánovaná i mise dalších astronautů k ISS, k nim by se měla připojit i Shannon Walkerová. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů InWin C200: pracovní počítačová skříň jak ze starých časů
Společnost InWin tentokrát neukázala žádnou okázalou specialitku, ale naopak skříň, která by měla být především praktická. C200 je totiž určena pro "tvůrce obsahu", takže lze mluvit o skříni pro pracovní stanice. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek