www.svethardware.cz
>
>
>
>

SK Hynix už nabízí paměti GDDR6

SK Hynix už nabízí paměti GDDR6
, , aktualita
Nová naděje pro grafické karty, kterým už nestačí paměti GDDR5 a ani GDDR5X se objevila původem z továren firmy SK Hynix. Jde o paměti GDDR6, které již existují v podobě 8Gb čipů. Jak to s nimi bude?
K oblíbeným
reklama
Pokud výrobci karet nechtějí použít paměti typu HBM, které budou i v generaci HBM2 využity pouze pro ty nejlepší a nejdražší karty, musí sáhnout po GDDR5 nebo lépe GDDR5X. Právě paměti GDDR5X dnes existují v nejvýkonnější podobě na kartě NVIDIA TITAN Xp s propustností 11,41 Gb/s, a tak se podívejme na to, co oproti nim nabízí nové GDDR6 od SK Hynix.

SK Hynix své GDDR6 RAM prezentuje jako světově nejrychlejší 2Xnm a 8Gb paměti svého typu, což nám ale moc neřekne. Firma také už dříve uvedla, že tyto paměti budou určeny pro výkonné grafické karty, jež se mají na trhu objevit na začátku roku 2018. To by spadalo do původního plánu týkajícího se čipů NVIDIA Volta, které se ale dle nejnovějších fám mají dostat na trh už letos ve třetím kvartálu. Ovšem o ně nyní nejde.

Technické podrobnosti mluví o 20nm čipech s kapacitou 8 Gb (1 GB) schopných pracovat s propustností 16 Gb/s na pin, což je dříve uváděné maximum pro GDDR v dohledné době. SK Hynix uvádí jako příklad grafickou kartu s 384bitovým rozhraním (případ TITAN X či TITAN Xp), které tak nové GDDR6 umožní dosáhnout propustnosti 768 GB/s. Dnes má tak TITAN Xp se svými GDDR5X s propustností 11,41 Gb/s na pin celkovou propustnost pamětí 547,7 GB/s. Pro běžnější karty s 256bitovým rozhraním by to znamenalo 512 GB/s, což už je na úrovni pamětí HBM1.

Tyto výkony rozhodně mohou technologii GDDR zajistit další přežití i ve společnosti HBM2. JEDEC sice ještě nemá hotový standard GDDR6, ale to na věci nic nemění, přičemž se oproti GDDR5 také očekává, že nové paměti budou o 10 % úspornější, takže ušetřená energie bude moci putovat do GPU.

SK Hynix předpokládá, že výrobci karet se budou snažit co nejdříve nahradit starší GDDR5(X) novými čipy, čemuž se nelze divit. Však ty se svou podstatně vyšší propustností mohou na jednu stranu umožnit využití užšího paměťového rozhraní, což zjednoduší PCB a zlevní celou kartu, přičemž výkon zůstane podobný jako u GDDR5. To se může ale hodit především na levnějších modelech.

Firma ale i ve svém novém vyjádření mluví o tom, že karty s GDDR6 můžeme očekávat na začátku příštího roku. Pokud to vztáhneme k firmě NVIDIA a generaci Volta, to stále nemusí vůbec znamenat, že informace o jejich ještě letošním nástupu nejsou pravdivé. Na trh se totiž mohou dříve dostat ještě výkonnější modely s paměťmi HBM2 a slabší s GDDR6 mohou klidně nastoupit později.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář