www.svethardware.cz
>
>
>
>

SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři

SLS pro Artemis I je v polovině testů Green Run, čekají ještě čtyři
, , aktualita
Hlavní stupeň rakety Space Launch System (SLS) chystaný pro misi Artemis I právě prochází testy souhrnně zvanými Green Run. Tato osmidílná série je už z poloviny splněna, takže zbývají ještě čtyři testy, jaké? 
K oblíbeným
reklama
Space Launch System (SLS) vyvíjí NASA především pro své mise směrované k Měsíci i dále, čili nejdříve půjde o program Artemis a jeho první misi. Právě na tu je připravován hlavní stupeň rakety SLS v rámci série Green Run, která vyvrcholí až osmiminutovým zážehem všech čtyř motorů RS-25. Ještě před tím ale čekají tři testy.
 
 
Po dlouhé čtyři týdny nyní probíhal čtvrtý test týkající se hlavního pohonného systému a motorů, přičemž inženýři zde pátrali především po možných únicích paliva s využitím dusíku a helia. Sledovalo se tak, zda ze systému trubek a ventilů nebude unikat plyn a tento test nyní skončil, takže NASA je zřejmě spokojená s výsledky a může se připravovat na pátý test. 
 
 
Pátý test se bude týkat hydraulických systémů a řízení směru tahu, čili natáčení trysek motorů RS-25. V rámci šestého testu se bude jen simulovat odpočet před vypuštěním, aby se do něj vešlo tankování paliva do rakety a další nezbytné kroky bezprostředně předcházející startu rakety. 
 
V sedmém testu už nepůjde jen o simulaci, ale rovnou o napuštění nádrží palivem. Poté ale NASA motory nezažehne a palivo opět vypustí, což čítá kolem 2,7 milionu litrů tekutého vodíku a kyslíku. 
 
A pak už přijde na řadu test číslo osm a dlouhodobý zážeh všech čtyř motorů RS-25, které budou dohromady tvořit tah 7.440 kN. Takový tah by mimochodem pro těžkou SLS při startu zdaleka nestačil, ostatně tu nejtěžší práci odvedou dvě pomocné rakety s celkovým tahem 32.000 kN. Motory RS-25 budou v testy spuštěny na plný výkon až po dobu osmi minut a až po splnění této zkoušky bude hlavní stupeň pro Artemis I vyslán do Kennedyho vesmírného centra na Floridu. Z toho by měl Artemis I odstartovat v listopadu příštího roku. 
 
Testy bude vyhodnocovat především Boeing, který udává, že z celého Green Run získá mezi 75 a 100 TB dat, a to nepočítaje zvukové a video záznamy. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko V Německu vylepšili redox-flow baterie: ekologičtější a lépe snáší horko
Redox-flow akumulátorové baterie nejsou zdaleka něčím novým. Teprve v poslední době to však vypadá, že by se jejich využití mohlo více rozšířit. Nový výzkum z Německa řeší jak ekologii, tak i odolnost vůči vysokým teplotám.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu Vláda USA opravdu zařadila čínský SMIC na černou listinu
Ještě před necelými třemi týdny tu byla jen možnost, že vláda Spojených států zařadí čínského výrobce čipů, společnost SMIC, na černou listinu. Tím by ji odřízla od možnosti využívat výrobní zařízení amerických firem a nyní se tak opravdu stalo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích AMD Navi 2X: 80, 40 a 32 CU, spekuluje se už o specifikacích
Na světlo světa se pomalu dostávají specifikace nových Radeonů 2X, které jsou zatím pochopitelně nepodložené a nedá se jim věřit. Nic lepšího ale zatím nemáme, takže se podívejme na jejich údajnou výbavu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje? Výrobci karet reagují na problémy se stabilitou RTX 3080, co ji způsobuje?
Minulý týden se začalo diskutovat o problémech s některými kartami RTX 3080, jejichž majitelé mluvili o celkové nestabilitě systému projevující se různými způsoby. Čekali jsme na reakci AIB firem, která už přišla. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti GeForce RTX 3060 Ti přijde za pár týdnů s více CUDA jádry než RTX 2080 Ti
Nvidia chystá rozšíření nabídky svých nových karet Ampere směrem dolů. Proti novým Radeonům by se měla postavit GeForce 3060 Ti, která nabídne více CUDA jader, než nedávný high-end RTX 2080 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů