www.svethardware.cz
>
>
>

Sluneční plachetnice Billa Nye z Kickstarteru se již testuje

Sluneční plachetnice Billa Nye z Kickstarteru se již testuje
, , aktualita
Na jaře minulého roku se objevila zpráva, že jistý Bill Nye dokázal na Kickstarteru přesvědčit dostatek lidí, aby financovali jeho projekt sluneční plachetnice LightSail. Cílem je zatím let k Měsíci pomocí zařízení postaveného v organizaci Planetary Society.
K oblíbeným
reklama
Billy Nye známý také jako The Science Guy je americký televizní propagátor vědy, jenž svou přezdívku získal díky vzdělávacího pořadu pro děti z devadesátých let a pak se objevil ještě v mnoha různých pořadech. Nyní se snaží s využitím své Planetary Society a crowdfundingu postavit zařízení, které by se pomocí slunečního pohonu vydalo do vesmíru. Využije přitom dobře známý koncept slunečních plachet, které vystaví svou co největší plochu záření našeho Slunce. Jeho tlak bude působit na plachtu podobně jako vítr v případě klasických plachetnic. Výsledkem je pohon, který nevyžaduje žádné palivo a byl již dostatečně prověřen především díky letu japonské družice Ikaros, která na konci roku 2010 proletěla kolem Venuše.

V květnu minulého roku Bill Nye úspěšně financoval projekt LightSail, když vybral přes 1,2 milionu dolarů, přičemž cílem bylo pouze 200 tisíc. Kampaň vedl jako CEO Planetary Society, což není klasická firma, ale demokratická organizace, v níž má každý člen možnost hlasovat v klíčových rozhodnutích. Rozhodnuli se tedy pro vývoj LightSail, čili malého satelitu vybaveného velkými mylarovými plachtami s reflexním povrchem, díky nimž jej bude sluneční záření postupně akcelerovat v cestě naším systémem. Tehdy bylo cílem vyslat LightSail do vesmíru pomocí rakety Falcon Heavy společnosti Space X, a to v tomto roce.

Cíl 200 tisíc dolarů by přitom zajistil jen "základní balíček" čili prosté vypuštění satelitu a jeho krátké sledování. Vybraná částka ale zajistila, aby byl let sledován a řízen přinejmenším po dobu čtyř měsíců a jeden z přispěvatelů bude také vybrán k tomu, aby se zůčastnil sympozia LightSail jako bloger pro celou komunitu.

To jsou všechno ještě staré zprávy, ale máme tu i aktuální. Ty říkají, že satelit je v podstatě hotový a nedávno proběhly testy s využitím "inženýrského klonu" BenchSat, které simulovaly klíčové události na cestě plachetnice vesmírem. Jde o tzv. testy ORT (Operational Readiness Test) a především o proces roztažení slunečních plachet a otevření solárního panelu pro napájení. Stejně tak bylo otestováno rozhraní, přes které bude satelit na Zemi vysílat data. Ta budou vysílána v packetech v sedmisekundových intervalech, přičemž oproti předchozím testům je nyní datová propustnost trojnásobná, díky čemuž se mohou vysílat údaje o topném tělesu a teplotách stejně jako obrazová data.

Nyní jsou tedy na čase systémové testy samotného satelitu LightSail se zvláštním zaměřením na roztažení plachet, což je naprosto klíčová událost, při níž se toho může pokazit asi nejvíce. Poté už satelit bude vyslán na cestu do Georgia Tech, kde bude instalován do modulu Prox-1 a usazen na raketu Falcon Heavy. Ta jej vynese na nízkou orbitu, odkud bude startovat s využitím slunečního pohonu. Říká se, že nízká orbita není pro takový pohon zrovna vhodná kvůli vlivu zemské atmosféry, jenž převládá nad silami slunečního záření. Bill Nye ale uvádí, že ve výšce 760 kilometrů už to nebude problém. Můžeme se také těšit na obrázky z průběhu roztahování plachet, které pořídí opět modul Prox-1, jenž se pro zachycení tohoto momentu opět k LightSail přiblíží.

Zdroj: Planetary Society
reklama
Nejnovější články
Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19 Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19
V posledním týdnu vzrostl počet napadených routerů, které útočníci přesměrují na jiný server DNS. Uživatelé jsou potom při prohlížení internetu vyzváni, aby si nainstalovali program s informacemi o koronaviru od WHO, který ovšem obsahuje malware.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet
Aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 plní stránky Světa hardware už poněkolikáté. Tentokrát se zjistilo, že kritickým online aplikacím pro produktivitu může vypadávat internetové připojení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím
Vědci na University of Tokyo jsou jedněmi z mnoha, kteří také pracují na vylepšení lithiových článku. V jejich případě zapracovali na novém nehořlavém elektrolytu, který navíc dovolí dosáhnout vyšších napětí.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6 Xiaomi uvádí cenově dostupný router s Wi-Fi 6
Xiaomi přinese svůj Mi AIoT Router AX3600 na evropské trhy. Tento model se vyznačuje podporou nového standardu Wi-Fi 6 (neboli 802.11ax) v kombinaci se sympatickou cenou. Odhalen byl také ještě levnější Mi AIoT Router AC2350.
27.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335 Windows 10 trápí další problém, týká se aktualizace KB4541335
Microsoft tento týden vydal volitelnou aktualizaci, která ovšem řadě uživatelů přidělala vrásky na čele. Pokud se nesetkali s komplikacemi hned během instalace, objevily se problémy mnohdy krátce po ní.
27.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik4 komentáře