www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SOFIA, létající teleskop NASA ve videu

SOFIA, létající teleskop NASA ve videu
, , aktualita
SOFIA má rozhodně daleko k tradičnímu pojetí teleskopu pro sledování okolního vesmíru. Jde totiž o zařízení pevně spojené s Boeingem 747, z jehož paluby se dívá vzhůru s využitím různých nástrojů. A my se můžeme podívat na nové video.
K oblíbeným
reklama
SOFIA se dá označit za teleskop, který se svým pojetím nachází mezi pozemními zařízeními a vesmírnými teleskopy, jako je Hubble. Pozemní teleskopy jsou dobře přístupné pro obsluhu a případné opravy či vylepšení, ale na druhou stranu musí prohlédnout zemskou atmosférou. SOFIA si tak z obou světů bere to lepší, ale i tak má letoun nad sebou pochopitelně značnou část atmosféry a navíc stojí nemalé prostředky jej udržovat ve vzduchu. Ale ne takové, kolik stojí provoz vesmírného teleskopu i s jeho vypuštěním.SOFIA je založena na letadle Boeing 747SP, které má značně odlehčený trup, aby to mohlo i s těžkým teleskopem na palubě podnikat dlouhé lety. Tento letoun přitom původně běžně vozil pasažéry, a to pro leteckou společnost Pan Am. Ta jej začala provozovat již v roce 1977, kdy k jejímu křtu přizvala Anne Morrow Lindbergh, vdovu po slavném Charlesu Lindberghovi. Křest proběhl přesně 50 let po historickém letu Lucky Lindy. Na to navázala NASA v roce 2007, kdy byla SOFIA pokřtěna Lindberghovým vnukem Erikem.


Nové video ukazuje SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) i zevnitř, kde se ukrývá její hlavní část, teleskop se 2,5metrovým zrcadlem pro sledování objektů v infračerveném spektru. Ten se nachází za průhledným krytem, jenž je pochopitelně vzduchotěsný a je vybaven gyroskopem pro stabilizaci, jenž vyrovánává především vibrace samotného letounu. Uprostřed se nachází vedení mise a vědecká stanoviště a na místě původní první třídy je také místo pro případnou veřejnost a rovněž vzdělávací místnost. Na palubu se tak dostala například Nichelle Nichols, představitelka Uhury z původní série Star Treku.


Nichelle Nichols

Vědecké přístroje přimontované k samotnému teleskopu se na zemi mohou vyměnit, a tak SOFIA slouží ke sledování aurory borealis, planet, komet, supernov a vzniku hvězd, planetárních mlhovin či ke zjišťování chemického složení různých objektů. V předchozím roce tak SOFIA studovala také složení atmosféry Pluta, které se 29. června ocitlo mezi Zemí a vzdálenou hvězdou. Její světlo tak pomohlo odhalit, že tenká atmosféra Pluta má v sobě především dusík se stopami metanu a oxidu uhelného.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek