www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

SOFIA, létající teleskop NASA ve videu

SOFIA, létající teleskop NASA ve videu
, , aktualita
SOFIA má rozhodně daleko k tradičnímu pojetí teleskopu pro sledování okolního vesmíru. Jde totiž o zařízení pevně spojené s Boeingem 747, z jehož paluby se dívá vzhůru s využitím různých nástrojů. A my se můžeme podívat na nové video.
K oblíbeným
reklama
SOFIA se dá označit za teleskop, který se svým pojetím nachází mezi pozemními zařízeními a vesmírnými teleskopy, jako je Hubble. Pozemní teleskopy jsou dobře přístupné pro obsluhu a případné opravy či vylepšení, ale na druhou stranu musí prohlédnout zemskou atmosférou. SOFIA si tak z obou světů bere to lepší, ale i tak má letoun nad sebou pochopitelně značnou část atmosféry a navíc stojí nemalé prostředky jej udržovat ve vzduchu. Ale ne takové, kolik stojí provoz vesmírného teleskopu i s jeho vypuštěním.SOFIA je založena na letadle Boeing 747SP, které má značně odlehčený trup, aby to mohlo i s těžkým teleskopem na palubě podnikat dlouhé lety. Tento letoun přitom původně běžně vozil pasažéry, a to pro leteckou společnost Pan Am. Ta jej začala provozovat již v roce 1977, kdy k jejímu křtu přizvala Anne Morrow Lindbergh, vdovu po slavném Charlesu Lindberghovi. Křest proběhl přesně 50 let po historickém letu Lucky Lindy. Na to navázala NASA v roce 2007, kdy byla SOFIA pokřtěna Lindberghovým vnukem Erikem.


Nové video ukazuje SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) i zevnitř, kde se ukrývá její hlavní část, teleskop se 2,5metrovým zrcadlem pro sledování objektů v infračerveném spektru. Ten se nachází za průhledným krytem, jenž je pochopitelně vzduchotěsný a je vybaven gyroskopem pro stabilizaci, jenž vyrovánává především vibrace samotného letounu. Uprostřed se nachází vedení mise a vědecká stanoviště a na místě původní první třídy je také místo pro případnou veřejnost a rovněž vzdělávací místnost. Na palubu se tak dostala například Nichelle Nichols, představitelka Uhury z původní série Star Treku.


Nichelle Nichols

Vědecké přístroje přimontované k samotnému teleskopu se na zemi mohou vyměnit, a tak SOFIA slouží ke sledování aurory borealis, planet, komet, supernov a vzniku hvězd, planetárních mlhovin či ke zjišťování chemického složení různých objektů. V předchozím roce tak SOFIA studovala také složení atmosféry Pluta, které se 29. června ocitlo mezi Zemí a vzdálenou hvězdou. Její světlo tak pomohlo odhalit, že tenká atmosféra Pluta má v sobě především dusík se stopami metanu a oxidu uhelného.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek