www.svethardware.cz
>
>
>

Software Googlu dokáže slovně popsat obrázky

Software Googlu dokáže slovně popsat obrázky
, , aktualita
Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. Google to ale otočil a říká, že někdy jsou to slova, která jsou nejužitečnější. Představuje tak software, který dokáže automaticky slovně popsat obrázky a fotografie.
K oblíbeným
reklama
Výzkumníci firmy Google na tomto softwaru pracují se Stanford University a společně jej představili jako nástroj, který je schopen slovně popsat a označit fotografie s mnohem větší přesností než dosavadní software. Ten je prý schopen rozpoznat pouze jednotlivé objekty, ale nedokáže popsat celou scénu. To mají dokázat algoritmy vyvinuté týmem pracovníků Googlu a Stanfordu, přičemž zpráva mluví o téměř lidské úrovni porozumění. Výsledný text tak může být například "skupina mladých lidí hrajících frisbee" nebo "žlutý školní autobus zaparkovaný na parkovišti". Tento druhý příklad, jak je vidět z následujícího obrázku, je však zrovna nepřesný a nepřesnosti jsou i v dalších popisech.


Popisky bez chyb
Popisky s mírnými chybami
Alespoň trochu se vztahují k obrázku
Nepřesné
Osoba řídící motocykl na nezpevněné cestě
Dva psi si hrají v trávě
Skateboardista dělá trik na rampě
Pes ve skoku chytající frisbee
Skupina mladých lidí hrajících frisbee
Dva hokejisté bojují o puk
Malá holka v růžové čepici fouká bubliny
Lednička plná spousty jídla a pití
Stádo slonů jdoucí přes suchou trávu
Blízký záběr na kočku ležící na gauči *
Červený motocykl zaparkovaný u kraje cesty
Žlutý školní autobus zaparkovaný na parkovišti
*/ mělo by být lying, ne laying


Software tedy ještě zdaleka není bezchybný a je otázkou, zda vůbec někdy bude. Nicméně i v této podobě by se mohl využít k přesnějšímu vyhledávání obrázků pomocí zadaného textu. Případně by tento software mohl pomoci nevidomým lidem, nahradit obrázky pro případ, že nemáme k dispozici dostatečně rychlé internetové připojení.

Softwarový systém je založený na dvou neuronových sítí umělé inteligence. Jedna se zabývá vlastním zkoumáním obsahu obrázků a druhá má pak na starosti generování textu, aby dával smysl ve větě či výrazu. Software se může sám učit, čímž se zlepšují jeho schopnosti a výsledná přesnost popisu. Ta má být dle tvůrců v současné době dvakrát vyšší než u jakéhokoliv jiného softwaru.

Více se dozvíte v této práci.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek