www.svethardware.cz
>
>
>

Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky

Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky
, , aktualita
Univerzita v Glasgow vyvinula nové pružné superkapacitory, které mohou být používány především v elektronice určené k nošení, ale i elektromobilech nebo protetických pomůckách. Navíc mohou být pohodlně napájeny solární energií.
K oblíbeným
reklama
Uchovávání energie je letitým problémem, který sužuje zejména mobilní zařízení, ať už jde o telefony, notebooky, chytré hodinky nebo i větší hýbající se věci jako jsou elektromobily. Vědci z univerzity v Glasgow se zaměřili zejména na použití vyžadující tenké rozměry, nízkou hmotnost i ohebnost. Takové požadavky se mohou vyskytovat např. u elektroniky určené k nošení na těle. Na ně se zaměřila skupina Bendable Electronics and Sensing Technologies (BEST), která vyvinula způsob jak uchovávat energii ve ohebných vrstvách místo těžkých a neohebných baterií.
 
Solární superkapacitor
 
Výsledkem týmu, který vedl profesor Ravinder Dahiya, je ohebný superkapacitor, který může být součástí různých prvků oblečení či elektroniky se senzory (např. tepu, teploty, pH,...) a být případně napájen sluneční energií. V takovém případě půjde o řešení, které se samo dobíjí a ukládá energii, aniž by uživatel byl omezen těžkými a neohebnými prvky.
 
Nový superkapacitor je tvořen vrstvami pórovité pěny tvořené grafenem a stříbrem, přičemž je schopno pojmout trojnásobné množství energie ve srovnání s jinými současnými ohebnými superkapacitory. Má mít také velkou výdrž a přežít přes 25 tisíc nabíjecích cyklů. Vědci ale vidí využití nejen v této nositelné elektronice a oblečení, ale např. i ke zvyšování efektivity elektrických a hybridních vozidel (superkapacitory používá např. Mazda u své technologie i-Eloop, kde rekuperuje energii, kterou následně využívá k napájení elektroniky v autě, čímž odlehčuje motoru a snižuje spotřebu). Uvažuje se také o integraci do syntetické kůže, která může pokrývat zdravotnické pomůcky jako jsou např. ty protetické.
 
Zdroj: gla.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů