www.svethardware.cz
>
>
>

Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky

Solární ohebné superkapacitory pro mobilní zařízení i protetické pomůcky
, , aktualita
Univerzita v Glasgow vyvinula nové pružné superkapacitory, které mohou být používány především v elektronice určené k nošení, ale i elektromobilech nebo protetických pomůckách. Navíc mohou být pohodlně napájeny solární energií.
K oblíbeným
reklama
Uchovávání energie je letitým problémem, který sužuje zejména mobilní zařízení, ať už jde o telefony, notebooky, chytré hodinky nebo i větší hýbající se věci jako jsou elektromobily. Vědci z univerzity v Glasgow se zaměřili zejména na použití vyžadující tenké rozměry, nízkou hmotnost i ohebnost. Takové požadavky se mohou vyskytovat např. u elektroniky určené k nošení na těle. Na ně se zaměřila skupina Bendable Electronics and Sensing Technologies (BEST), která vyvinula způsob jak uchovávat energii ve ohebných vrstvách místo těžkých a neohebných baterií.
 
Solární superkapacitor
 
Výsledkem týmu, který vedl profesor Ravinder Dahiya, je ohebný superkapacitor, který může být součástí různých prvků oblečení či elektroniky se senzory (např. tepu, teploty, pH,...) a být případně napájen sluneční energií. V takovém případě půjde o řešení, které se samo dobíjí a ukládá energii, aniž by uživatel byl omezen těžkými a neohebnými prvky.
 
Nový superkapacitor je tvořen vrstvami pórovité pěny tvořené grafenem a stříbrem, přičemž je schopno pojmout trojnásobné množství energie ve srovnání s jinými současnými ohebnými superkapacitory. Má mít také velkou výdrž a přežít přes 25 tisíc nabíjecích cyklů. Vědci ale vidí využití nejen v této nositelné elektronice a oblečení, ale např. i ke zvyšování efektivity elektrických a hybridních vozidel (superkapacitory používá např. Mazda u své technologie i-Eloop, kde rekuperuje energii, kterou následně využívá k napájení elektroniky v autě, čímž odlehčuje motoru a snižuje spotřebu). Uvažuje se také o integraci do syntetické kůže, která může pokrývat zdravotnické pomůcky jako jsou např. ty protetické.
 
Zdroj: gla.ac.uk


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková