www.svethardware.cz
>
>
>

Sonda Gaia umožnila vytvořit mapu miliardy hvězd v naší Galaxii

Sonda Gaia umožnila vytvořit mapu miliardy hvězd v naší Galaxii
, , aktualita
Evropská kosmická agentura zveřejnila mapu hvězd v naší galaxii Mléčná dráha, která byla vytvořena díky datům ze sondy Gaia. Obsahuje velmi přesnou polohu více než miliardy hvězd, z nichž více než třetina byla dosud neznámá.
K oblíbeným
reklama
Astronomové z Evropské kosmické agentury dnes zveřejnili mapu hvězd v naši Galaxii, která byla vytvořena na základě dat získaných sondou Gaia za čtrnáct měsíců, od července 2014 do září 2015. Využita ovšem byla rovněž data ze staršího satelitu Hipparcos, který byl v provozu v letech 1989 až 1993. Nová mapa obsahuje více než 1,1 miliardu hvězd nacházejících se v Mléčné dráze, z toho 400 milionů hvězd jsme dosud neznali.

Poloha mnoha z nich je přitom stanovena až na 300 milióntin úhlové vteřiny, což odpovídá úhlu, pod kterým pozorujeme šířku lidského vlasu ze vzdálenosti 30 km. Jedná se o zatím nejpřesnější představu trojrozměrného rozložení naši Galaxie, jakou kdy vědci měli k dispozici. Takto přesná mapa by ovšem nevznikla bez kombinace novějších a starších dat, o jejich zpracování se staral tým skládající se z okolo 450 evropských vědců. K vytvořené databázi teď mají neomezený přístup vědci z celého světa.

Gaia byla vynesena do vesmíru v prosinci 2013 raketou Sojuz. Sonda, jejíž cena byla vyčíslena na bezmála 750 milionů eur, obsahuje dvojici teleskopů a kameru s gigapixelovým rozlišením. Počáteční problémy s rozptýleným světlem v optickém systému způsobené částečkami ledu, byly vyřešeny, a Gaia tak mohla začít sbírat okolo 40 GB dat denně. Její mise ovšem není zdaleka u konce, v současné době získává další data, která umožní přesnější určení polohy hvězd – v některých případech až na 10 milióntin úhlové vteřiny, tedy na úhel, pod kterým pozorujeme lidský vlas na vzdálenost 1 000 kilometrů.


Druhá verze databáze bude také obsahovat informace o vzdálenosti a pohybech všech 1,1 miliard hvězd. Očekává se objevení desetitisíců dalších hvězdokup a zjištění přesné pozice přibližně milionů vzdálených galaxií. Gaia by měla v budoucnu objevit rovněž nové asteroidy v naší sluneční soustavě a tisíce planet podobných Jupiteru, které obíhají kolem cizích hvězd. Ukončení hlavní mise je plánováno na polovinu roku 2019, pokud to ovšem bude možné, dojde k prodloužení životnosti sondy o dalších pět let.

Mapu s viditelnými galaxiemi a hvězdokupami je možné si stáhnout ze stránek Evropské kosmické agentury ve formátu PNG, a to ve variantě s popisky nebo bez nich (u každé je navíc na výběr z nízkého či vysokého rozlišení). Ti největší nadšenci si mohou prohlížet přímo získaná data ze sondy Gaia na této stránce.

Zdroj: Sciencemag.org
reklama
Nejnovější články
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala